زراد خانه هایی به نام آزمایشگاه

به گزارش مجله تار و سه تار، این نظریه که ویروس کرونا احتمالا حاصل آزمایش های علمی است سبب شده بر فعالیت های ایمن ترین آزمایشگاه های زیست شناسی دنیا تمرکز گردد. با آنکه شواهد و مدارک مرتبط کننده ویروس کرونا به موسسه ویروس شناسی ووهان چین قطعی و غیرقابل انکار نیستند، تعدادی از متخصصان خواستار اعمال کنترل های سختگیرانه تر بر این گونه مراکز هستند، زیرا این نگرانی وجود دارد که نشت های اتفاقی زمینه را برای همه گیری های بعدی در دنیا فراهم کند. آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان در طبقه ایمن ترین مراکز تحقیقاتی قرار گرفته است یعنی سطح 4 ایمنی زیستی.

زراد خانه هایی به نام آزمایشگاه

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از ای اف پی، این مراکز طوری ساخته می شوند که بتوانند با خطرناک ترین باکتری ها و ویروس ها به آزمایش بپردازند، باکتری ها و ویروس هایی که سبب بیماری های بدون درمان یا واکسن هستند. در واقع تمامی تدابیر محافظتی در این مراکز اتخاذ شده تا امکان نشت ویروس به هیچ شکلی وجود نداشته باشد. همچنین محققانی که در این مرکز فعالیت می نمایند کاملا آموزش دیده هستند. طبق گزارش دانشگاه جورج ماسون، در سراسر دنیا 59 عدد از این آزمایشگاه ها وجود دارد.

هیچ استاندارد الزام آور بین المللی برای ایمنی، امنیت و مسوولیت پذیری در حوزه کار روی پاتوژن ها وجود ندارد و واقعیت این است که اتفاق ها ممکن است رخ دهند، چه در آزمایشگاه های پیشرفته و چه در دیگر آزمایشگاه ها که هزار عدد از آن ها در دنیا وجود دارد. سال 2001 یک کارمند آزمایشگاهی در آمریکا که دچار مسائل روانی بود عامل سیاه زخم را به نقاط مختلف کشور پست کرد و موجب مرگ پنج نفر شد. سال 2014 دو محقق چینی که در معرض سارس قرار گرفته بودند آن را به دیگران منتقل کردند و یک نفر جان خود را از دست داد.

از این گونه رویداد های اتفاقی بار ها اتفاق افتاده و بسیاری از کارشناسان در سال های اخیر نسبت به خطراتی که فعالیت این گونه مراکز انجام می دهند هشدار داده اند. یکی از محققان ارشد مرکز کنترل تسلیحات می گوید: خطای انسانی 70 درصد خطا ها را در آزمایشگاه ها تشکیل می دهد. بین دولت آمریکا که تحقیقات روی خفاش ها در ووهان را تامین اقتصادی کرد و بعضی دانشمندان مستقل درباره اینکه آیا آنچه اتفاق افتاده دستکاری در ویروس بوده یا نه اختلاف نظر وجود دارد.

منظور از دستکاری، تغییر پاتوژن هاست طوری که بر اثرگذاری و خطر آن ها افزوده می گردد و آن ها بهتر می توانند در برابر روش های درمانی و واکسن ها مقاومت نمایند. تمامی این کار ها برای یادگیری شیوه بهتر مبارزه با پاتوژن ها انجام می گردد.

این حوزه از تحقیقات همیشه جنجال آفرین بوده است. متخصص ایمنی شناسی از دانشگاه هاروارد می گوید: این نگرانی وجود دارد که طی این گونه تحقیقات یکی از کارمندان آزمایشگاه به ویروسی مرگبار مبتلا گردد و زمینه برای آغاز یک همه گیری بسیار خطرناک در دنیا فراهم گردد. از دید یک متخصص دیگر از دانشگاه راتگرز که به شدت مخالف تحقیقات یاد شده است، اساسا به این گونه تحقیقات نیازی نیست و تحقیقات یاد شده کمکی به ساخته شدن واکسن یا دارو برای درمان انسان ها نمی کند.

سال 2014 دولت آمریکا تامین اقتصادی این گونه تحقیقات را متوقف کرد، اما فرایند یاد شده به اندازه کافی شفاف نیست. خاتمه سال گذشته یک موسسه غیرانتفاعی منابع اقتصادی از دولت دریافت کرد تا در ووهان درباره پتانسیل انتقال ویروس از خفاش به انسان تحقیق کند. هفته گذشته کنگره سوالی را در این زمینه مطرح نمود و دو تن از مقامات موسسه ملی سلامت اعلام کردند این تحقیقات شامل دستکاری ویروس ها نمی گردد. متخصص دانشگاه راتگرز می گوید ادعای آن ها دروغ است.

سال گذشته آلینا چان، یک زیست شناس مولکولی از موسسه برآود تحقیقی را منتشر کرد که نشان داد ویروس کرونا برخلاف سارس هنگامی که برای نخستین بار در انسان شناسایی شد به سرعت تغییر نکرد و این نشان می دهد این ویروس منشأ آزمایشگاهی دارد. او از ممنوع کردن تحقیقات پرریسک حمایت نمی کند، زیرا معتقد است با این کار تحقیقات یادشده به شکل مخفی ادامه پیدا خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1620

به "زراد خانه هایی به نام آزمایشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زراد خانه هایی به نام آزمایشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید