رفتار پرخاشگری منفعل چیست و چه نشانه هایی دارد؟

به گزارش مجله تار و سه تار، افرادی که منفعل - پرخاشگر هستند به جای اینکه مستقیما پرخاشگر باشند، به طور غیرمستقیم پرخاشگری می کنند. به عنوان مثال، رفتار پرخاشگری منفعل می تواند به شکل مقاومت در برابر درخواست های شخص دیگر از طریق به تعویق انداختن، کج خلقی، یا رفتار سرسختانه ظاهر شود.

رفتار پرخاشگری منفعل چیست و چه نشانه هایی دارد؟

رفتار پرخاشگری منفعل (Passive-Aggressive) به رفتاری گفته می شود که به ظاهر بی ضرر، تصادفی یا بی طرفانه است، اما به طور غیرمستقیم یک انگیزه پرخاشگرانه ناخودآگاه را نشان دهد.

افرادی که منفعل - پرخاشگر هستند به جای اینکه مستقیما پرخاشگر باشند، به طور غیرمستقیم پرخاشگری می کنند. به عنوان مثال، رفتار پرخاشگری منفعل می تواند به شکل مقاومت در برابر درخواست های شخص دیگر از طریق به تعویق انداختن، کج خلقی، یا رفتار سرسختانه ظاهر شود.

فردی که منفعل پرخاشگر است اغلب به دیگران اجازه می دهد کنترل را به دست بگیرند در حالی که فردی که پرخاشگر است بیشتر ستیزه جوست یا مستقیما زورگویی می کند. بنابراین، فردی که رفتار پرخاشگر منفعلانه دارد، کنترل خود را بر موقعیت ها به روشی کمتر مستقیم یا قابل تشخیص اعمال می کند.

نشانه های رفتار پرخاشگری منفعل

رفتار پرخاشگری منفعل می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود. در اینجا رایج ترین نشانه های فرد با رفتار Passive-Aggressive را آورده ایم:

خشم را انکار می کند در حالی که به طور غیر مستقیم آن را اجرا می کند

جای بیان نیاز یا شکایت مستقیم، فقط اشاره می کند

اخم می کند، آه می کشد و کج خلقی می کند

معاشرتی نیست

کار ها را پیگیری نمی کند یا از ناکارآمدی عمدی استفاده می کند

از اینکه مورد ظلم قرار گرفته و از او قدردانی نشده شکایت می کند

بی سر و صدا برای خودش امتیاز جمع می کند

تعریف و تمجید کنایه آمیز می کند

به صورت فیزیکی پرخاشگری انجام می دهد

از سکوت درمانی استفاده می کند

اصرار دارد که درگیری بدون پرداخته شدن به مشکل، حل شده است

احساس می کند دارد به همه لطف می کند

از کسانی که می خواهند گفتگوی مستقیم داشته باشند ناراحت می شود

دیگران را تخریب می کند

اصرار دارد که دیگران منظورش را نمی فهمند

بدون مطرح کردن دلیل، از فرد مقابل فاصله می گیرد

مثال هایی از رفتار پرخاشگری منفعل

در محیط های شخصی، یک فرد منفعل پرخاشگر ممکن است به طور مکرر بهانه ای برای اجتناب از افراد خاص به عنوان راهی برای ابراز بیزاری یا خشم خود نسبت به آن افراد بیاورد.

یک مثال از رفتار منفعل پرخاشگرانه در ازدواج این است که از همسرتان بخواهید ماشین ظرفشویی را خالی کند، به شما بگوید که این کار را انجام می دهد، اما بعد هرگز این کار را انجام ندهد یا در آخرین لحظه انجامش دهد و یا با یک جمله کنایه آمیز این کار را انجام دهد.

اگر فردی در محل کار منفعل-پرخاشگر باشد، ممکن است به همکارانش طعنه و کنایه بزند یا کار خود را به موقع تمام نکند. نمونه دیگری از رفتار منفعل-پرخاشگرانه مرتبط با کار، پنهان کردن اطلاعات مهم است که گویی تیم را با ندادن داده های لازم برای حرکت رو به جلو تنبیه می کند.

اثرات پرخاشگری منفعل

رفتار پرخاشگر منفعلانه می تواند بر روابط فرد تأثیر منفی بگذارد. از آنجایی که این افراد آشکارا احساسات خود را بیان نمی کنند، افرادی که با آن ها در تعامل هستند ممکن است درک نکنند که چرا درخواست هایشان نادیده گرفته می شود و این باعث ایجاد سردرگمی در مورد آنچه در حال وقوع است می شود.

با گذشت زمان، این رفتار ها می تواند بر رابطه تاثیر بگذارد. شریک فرد منفعل پرخاشگر ممکن است از چندین بار درخواست برای انجام کاری خسته یا از پاسخ های طعنه آمیز او عصبانی شود.

علاوه بر این، از آنجایی که فردی که منفعل پرخاشگر است، احساسات خود را آشکار نمی کند، خشم یا ناامیدی زیربنایی او هرگز برطرف نمی شود. این شرایط برخلاف حل و فصل مسائل و حرکت رو به جلو، همچنان بدتر می شود.

علل رفتار پرخاشگری منفعلانه

رفتار های پرخاشگرانه منفعلانه می تواند تأثیرات منفی بر روابط در خانواده ها، عاشقانه ها و حتی در محل کار و مدرسه داشته باشد. پس چرا این رفتار اغلب مخرب اینقدر رایج است؟ چند چیز وجود دارد که می تواند به پرخاشگری منفعل کمک کند.

تربیت خانوادگی: برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که رفتار منفعل-پرخاشگرانه می تواند ناشی از پرورش در محیطی باشد که در آن ابراز مستقیم احساسات مجاز نبوده یا با دلسردی همراه می شده است. در نتیجه، افراد ممکن است احساس کنند که نمی توانند احساسات واقعی خود را آشکارتر بیان کنند و در عوض، راه هایی را برای هدایت منفعلانه خشم یا ناامیدی خود بیابند.

شرایط سلامت روان: تحقیقات اجرا شده، بین افسردگی و رفتار های منفعل پرخاشگرانه ارتباطی پیدا کرده اند. تصور می شود که این امر به دلیل ترکیبی از نگرش فرد، نحوه توضیح موقعیت های منفی و نحوه واکنش آن ها به اندوه و اضطراب است.

شرایط موقعیتی: موقعیت ممکن است بر رفتار پرخاشگر منفعلانه تأثیر بگذارد. اگر در مکانی هستید که تظاهرات پرخاشگری از نظر اجتماعی قابل قبول نیست، ممکن است بیشتر تمایل داشته باشید که وقتی کسی شما را عصبانی می کند، به روشی پنهان پاسخ دهید.

ناراحتی ناشی از رویارویی: قاطعانه و از نظر احساسی باز بودن همیشه آسان نیست. در حالی که ایستادن روی پای خود سخت یا حتی ترسناک است، پرخاشگری منفعلانه ممکن است راهی آسان تر برای مقابله با احساسات خود بدون نیاز به مقابله با منبع خشم باشد.

نحوه برخورد با افراد منفعل پرخاشگر

وقتی با یک دوست، همکار یا شریک عاشقانه روبرو می شوید که مرتبا درگیر پرخاشگری منفعلانه است، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اولین قدم شناخت نشانه های چنین رفتاری است که ابتدای مطلب به آن پرداختیم.

وقتی طرف مقابل شروع به چنین رفتاری کرد، سعی کنید عصبانیت خود را کنترل کنید. درعوض، احساسات طرف مقابل را به روشی غیرقابل قضاوت و در عین حال واقعی به خودش نشان دهید. برای مثال، اگر با کودکی سروکار دارید که به وضوح از انجام کار های خانه ناراحت است، می توانید به او بگویید: به نظر می رسد از دست من عصبانی هستی که ازت خواستم اتاقت رو تمیز کنی.

پرداختن به رفتار ها بدون اشاره یا سرزنش کردن ممکن است باز کردن آن ها را آسان تر کند. همچنین باعث می شود فرد بداند که شما این رفتار را می شناسید و اجازه نمی دهید مشکلِ ایجادشده بدون صحبت کردن رها شود.

در نهایت، به فرد این فرصت را بدهید تا با احساسات خود کار کند. به او فضای لازم را بدهید تا احساساتش را بفهمد و بر اساس آن رفتار کند.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2136

به "رفتار پرخاشگری منفعل چیست و چه نشانه هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار پرخاشگری منفعل چیست و چه نشانه هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید