تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد، آیا ترم جاری برای دانشجویان ارشد فشرده می گردد؟

به گزارش مجله تار و سه تار، سال تحصیلی نو دانشجویان در حالی شروع شده که نتایج نهایی کارشناسی ارشد برای دانشجویان نوورود هنوز اعلام نشده است.

تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد، آیا ترم جاری برای دانشجویان ارشد فشرده می گردد؟

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی خبرنگاران، سال تحصیلی نو سال جاری هم همانند سال گذشته با وجود ویروس کرونا آغاز شده است، اما تفاوت آن با سال گذشته موضوع واکسیناسیون دانشجویان که همین موضوع سبب چالش هایی برای بازگشایی دانشگاه ها شده است.

طبق گفته زلفی گل وزیر علوم با انجام و اتمام فرایند واکسیناسیون دانشجویان، دانشگاه به زودی آموزش حضوری را برگزار خواهند کرد، او در این باره اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا مقرر شده دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از 15 مهرماه و دانشجویان مقطع کارشناسی از 15 آبان ماه به صورت حضوری در کلاس های درس فعالیت داشته باشند.

او با اشاره به ضرورت چابک سازی سیستم اداری و صرفه جویی در هزینه ها گفت: این موضوع مهم باید سرلوحه فعالیت دانشگاه ها قرار گیرد. نسبت اعضای هیئت علمی به یاوران علمی (کارکنان) باید نسبت یک به یک باشد و برای رسیدن به این شاخص باید کوشش کنیم. امروزه توسعه فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک شرایطی را رقم زده است که رسیدن به این شاخص میسر است.

او با تأکید ویژه بر افزایش بهره وری در سیستم آموزش عالی گفت: دانشگاه ها باید برای افزایش بهره وری برنامه داشته باشند، لذا باید آرزو ها و اهداف بزرگ خودمان را در دانشگاه تعریف کنیم و بر اساس آن برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنیم.

زلفی گل اضافه کرد: تقاضا می کنم رؤسای دانشگاه های تراز اول که از نظر تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رتبه های برتر دارند در بحث توسعه فناوری، بهره وری و ارتقاء شاخص های علمی، سرانه خود را بالا برده و با دانشگاه های برتر سایر کشور ها مقایسه و رقابت نمایند.

او با اشاره به فصل تدوین لایحه بودجه در دولت، گفت: معاونان اداری، اقتصادی و مدیران بودجه در دانشگاه ها رایزنی های لازم را برای جذب اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه داشته باشند.

وزیر علوم مطرح کرد: با توجه به شرایط سخت و حساس کشور، بخش عمده بودجه صرف پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان می گردد، و لذا بودجه ای برای اجرای برنامه های راهبردی وجود ندارد که این مشکل را باید مرتفع کنیم و ما هم به سهم خود کوشش می کنیم در لایحه بودجه سال آینده شرایط دانشگاه ها را متفاوت ببینیم.

زلفی گل با تاکید بر اینکه نباید ردیف بودجه فرهنگی و پژوهشی دانشگاه ها صرف اموری به جز امور پژوهشی و فرهنگی گردد، گفت: تمام کوشش ما این است که ردیف بودجه این دو بخش را افزایش دهیم.

این درحالی است که علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تبادل نظر با خبرنگاران، درباره بازگشایی دانشگاه ها اظهار کرد: مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که در دهم مهر اطلاع رسانی شد، آموزش حضوری تمامی دانشجویان کارشناسی ارشد از 15 مهرماه و دانشجویان کارشناسی از 15 آبان باید در دانشگاه ها آغاز گردد.

او اضافه کرد: طبیعتا اجرای این مصوبه باید به صورت تدریجی انجام گردد، در واقع به علت این که مصوبات این ستاد قانونی است؛ بنابراین ملزم به عملی کردن آن هستیم و باید فرآیند آموزش حضوری را آغاز کنیم.

خاکی صدیق توضیح داد: اگر شرایط فراهم نباشد دانشجویان نمی توانند 15 آبان به صورت حضوری آموزش ببینند، یعنی تمامی دانشجویان باید واکسینه شوند تا بتوانیم آموزش های غیر حضوری را به حضوری تبدیل کنیم؛ چرا که یکی از الزامات حضور در کلاس های درس این است که دانشجویان حتما دو دز واکسن را تزریق نموده باشند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: استادانی هم که برای آموزش های حضوری قصد تدریس دارند، باید حتما دو دز واکسن را دریافت نمایند، در صورت مهیا بودن چنین شرایطی می توانیم آموزش های حضوری را آغاز کنیم.

خاکی صدیق درباره شرایط خوابگاه ها از 15 آبان در صورت بازگشایی حضوری دانشگاه ها گفت: دانشگاه ها در حال برنامه ریزی هستند تا بتوانند شرایط حضور دانشجویان را در خوابگاه ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مهیا نمایند.

او گفت: وقتی می گوییم بر اساس پروتکل محدودیت وجود دارد؛ چرا که خوابگاه های ما از نظر امکانات خوابگاهی محدود هستند؛ بنابراین همه این موارد نتیجه این است که همه ما باید در انتظار یک حضور تدریجی باشیم، یعنی دانشگاه هایی که آمادگی حضوری شدن کلاس ها را دارند از 15 آبان می توانند آموزش های خود را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی آغاز نمایند.

در کنار تمامی این چالش ها برای بازگشایی دانشگاه ها و آموزش حضوری یا مجازی؛ داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد همچنان در انتظار نتایج نهایی کارشناسی ارشد خود هستند و همین موضوع سبب افزایش استرس و نگرانی دانشجویان نو ورود ارشد شده است.

طبق گفته سازمان سنجش نتایج آزمون کارشناسی ارشد، هفته آخر مهرماه اعلام می گردد، تعدادی از داوطلبان می گویند، از زمانی که نتایج نهایی اعلام گردد تا ثبت نام در دانشگاه و انجام فرآیند آن حداقل 15 روز طول میکشد، این درحالی است که در دی ماه آزمون های خاتمه ترم آغاز می گردد و همین موضوع بدون شک باعث فشرده شدن کلاس ها و آزمون ها می گردد.

بنابراین با در نظر گرفتن احتاقتصادی شدن تمامی این اظهارات، بهتر بود، سازمان سنجش و سایر مسئولان مربوط به این امر اقداماتی را برای زودتر اعلام شدن نتایج نهایی کارشناسی ارشد در نظر می گرفتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1782

به "تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد، آیا ترم جاری برای دانشجویان ارشد فشرده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد، آیا ترم جاری برای دانشجویان ارشد فشرده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید