سرطان های که باید در آشپزخانه ها پیدا کرد

به گزارش مجله تار و سه تار، حسین زارع بیدکی - کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: استفاده از روغن مایع معمولی برای سرخ کردن مواد غذایی در آشپزخانه ها نقش بسیار مهمی در بروز بیماری سرطان میان مردم دارد.

سرطان های که باید در آشپزخانه ها پیدا کرد

زارع بیدکی افزود: روغن های نباتی حاصل از روغن کشی از دانه های گیاهی در 2 نوع معمولی و مخصوص سرخ کردن فراوری و به بازار مصرف عرضه می گردد.

وی افزود: نوع معمولی ساختمان مولکولی بسیار ناپایداری در مقابل دمای سرخ شدن که 350 درجه سانتیگراد است، دارد.

این کارشناس مواد غذایی توضیح داد: به عبارتی در این دما ساختمان مولکولی این نوع روغن آسیب دیده و آغاز به فراوری ترکیب شیمیایی بسیار سرطان زا به نام پراکسید می نماید، لذا این نوع روغن صرفاً برای استفاده در سالاد، پخت و پز و غذا هایی که معمولا احتیاج به سرخ کردن در حرارت زیاد ندارند، مناسب است.

زارع بیدکی افزود: ضروری است برای سرخ و برشته کردن انواع غذا صرفاً از روغن های مخصوص سرخ کردن که در مقابل دمای بالا دارای پایداری بیشتری هستند استفاده گردد هرچند استفاده مکرر از این نوع روغن به صورتیکه باعث تغییر در رنگ آن گردد، مجاز نیست.

کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: روغن های خوراکی با منشا حیوانی در مقابل دمای سرخ شدن بسیار مقاوم بوده و آسیب کمتری می بینند، ولی به دلیل نقطه ذوب بالاتر بعلاوه داشتن مقادیر نسبتاً زیاد کلسترول تمایل زیادی به رسوب کردن در عروق خونی دارد و عامل بیماری تصلب شرایین است.

زارع بیدکی اعلام نمود: ضروری است افراد کم تحرک بعلاوه کسانی که دارای اضافه وزن هستند برای پیشگیری از بیماری های قلب و عروق (سکته های قلبی و مغزی) نسبت به کاهش مصرف این نوع روغن اقدام نمایند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2139

به "سرطان های که باید در آشپزخانه ها پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان های که باید در آشپزخانه ها پیدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید