سطوح ضدآب با فناوری نانو ضدضربه می شوند

به گزارش مجله تار و سه تار، یکی از نقاط ضعف سطوح آب گریز، حساسیت آن ها به ضربه و آسیب های فیزیکی است در این خصوص به تازگی محققان با استفاده از پوشش دهی سطوح آب گریز آن ها را در برابر ضربه نیز مقاوم کرده اند.

سطوح ضدآب با فناوری نانو ضدضربه می شوند

به گزارش گروه فناوری مجله تار و سه تار، سطوح ابرآبگریز طوری آب را دفع می کنند که با هیچ سطح دیگری قابل قیاس نیستند. این امر باعث می شود که آن ها برای پوشش های ضدمیکروبی بسیار مفید باشند چرا که باکتری و ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا نمی توانند به این سطوح بچسبند. با این حال، سطوح ابرآبگریز یک نقص عمده دارند، آن ها به شدت مستعد بریدگی، خراش و گود افتادن هستند.

اگر یک سطح ابرآبگریز آسیب ببیند، منطقه آسیب دیده به سادگی مایعات را به دام انداخته و مزیت پوشش از بین می رود. به تازگی محققانی از چین و فنلاند پیروز به ساخت پوششی شدند که دارای خاصیت ابرآبگریز بوده و در عین حال در برابر صدمات فیزیکی، ضربه و همچنین برخورد اجسام تیز مقاوم است و عملکرد آبگریزی خود را از دست نمی دهد.

این گروه تحقیقاتی نشان دادند که این سطح با استفاده از فلز، شیشه و سرامیک قابل تولید است. خاصیت ابرآبگریزی این سطح نیز به دلیل وجود ساختار های نانومقیاس در آن است. وجود الگو های نانومقیاس با ساختار های لانه زنبوری در سطح موجب می شود تا مایعات به راحتی دفع شوند.

روی این الگو ها با یک ماده شیمیایی پوشش داده شده است تا بتواند این سطح را از گزند آسیب های ساختاری و فیزیکی حفظ کند.

رابین راس از فیزیک دانان دانشگاه آلتو که در این پروژه همکاری دارد می گوید: لایه محافظ را می توان تقریبا از هر ماده ای ساخت، این اتصال به سطح موجب می شود تا محصول نهایی قوی و مستحکم باشد. ما این ساختار لانه زنبوری دارای پوشش محافظ را در اندازه های مختلف و از موادی متفاوت تولید کردیم. نکته جالب توجه در این محصول آن است که این کار را می توان برای مواد مختلف به کار برد، در واقع این فناوری انعطاف پذیر بوده و طراحی آن برای ساخت انواع سطوح ضدآب بادوام قابل استفاده است.

این فناوری را برای تولید لایه های مورد استفاده در پنل های خورشیدی نیز می توان به کار برد، جایی که رطوبت و خاک به مرور به سطح جذب شده و کارایی پنل ها را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1006

به "سطوح ضدآب با فناوری نانو ضدضربه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سطوح ضدآب با فناوری نانو ضدضربه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید