سلام دادن با مشت هم می تواند کرونا را منتقل کند

به گزارش مجله تار و سه تار، رئیس گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با بیان اینکه سلام دادن ورزشکاری یا سلام دادن با مشت گره نموده هم می تواند کرونا را منتقل کند، گفت: این نوع احوالپرسی نیز ناقل بیماری بوده و تفاوتی با سلام دست دادن معمولی ندارد.

سلام دادن با مشت هم می تواند کرونا را منتقل کند

سیمین خیاط زاده در این خصوص اظهار کرد: در شرایط کنونی، برای نشان دادن عواطف و سلام و احوالپرسی، نیازی به دست دادن نیست، چراکه با نگاه محبت آمیز هم می توان احترام و محبت را به طرف مقابل نشان داد.

وی ادامه داد: دست دادن با مشت گره نموده باعث نقض پروتکل های بهداشتی می شود، چرا که در این حالت نیز دستمان با دست فرد دیگر تماس پیدا نموده و در صورت آلوده بودن، ویروس را منتقل می نماید؛ همچنین فاصله اجتماعی مورد تاکید هم رعایت نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت آموزش به بچه ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و ناقل نبودن، تاکید نمود و گفت: از همان کودکی باید به بچه ها بیاموزیم که برای سالم زندگی کردن باید رفتارهای متفاوتی نسبت به گذشته داشته باشند.

خیاط زاده اضافه نمود: به عنوان مثال والدین باید بچه ها را قانع کردن نمایند که با شیوع بیماری در شرایط فعلی، خوردن خوراکی در بیرون از منزل کار درستی نیست، ای بسا والدینی که پس از خرید، بسته خوراکی را باز نموده و آن را به دست بچه می دهند؛ این رفتار با پروتکل های بهداشتی مورد قبول، مغایرت دارد.

وی با بیان اینکه شست و شوی دست ها و صورت بچه ها به ویژه در زمان بازگشت از بیرون به منزل حتما باید مورد توجه والدین قرار بگیرد، اعلام نمود: اگر سن کودک بسیار کم بوده و قانع کردنش سخت است، توصیه می شود چنین کودکی را از منزل خارج نکنیم، در غیر اینصورت اگر مادری به همراه فرزندش مجبور به خروج از منزل شد، باید در یک بطری، آب آشامیدنی لازم و بسته کوچکی از خوراکی را از خانه داخل کیفش قرار داده و همراه خود داشته باشد.

وی تاکید نمود: باید هر لحظه از تمیز بودن دست های خود و بچه هامان مطمئن باشیم، هر چند بسیاری از افراد تصور می نمایند که بچه ها بیمار نمی شوند، اما بچه ها هم بیمار و آلوده و حتی بستری هم می شوند؛ با وجود اینکه تعداد بچه ها بستری شده بر اثر ابتلا به کرونا و دارای علامت کم ابوده، اما این بچه ها به عنوان مخزن آلودگی، موجبات آلوده شدن عظیم ترها را هم فراهم می نمایند.

رئیس گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان با توصیه به مادر دانش آموزان، اظهار کرد: مدارس را تعطیل ننموده ایم که مادرها برای انجام کارهای روزانه و با راحتی خیال بچه ها را برای بازی به کوچه بفرستند و یا اصلا در خانه پیدایشان نشود؛ در خانه ماندن همچنان یکی از توصیه های اصلی و ضروری ما برای مبارزه با کرونا است.

وی با بیان اینکه در این شرایط بچه ها باید در خانه مانده و با برنامه های تلویزیونی، کتاب ها و برادر و یا خواهرانشان مشغول شوند، اضافه نمود: خوشبختانه امروزه اغلب بچه ها به گوشی موبایل هوشمند دسترسی دارند و می توانند از کتابخانه های اینترنتی هم استفاده نمایند، اما اگر مادر خانواده خودش در خانه نمانده و به توصیه ها عمل نکند، دیگر نمی توان از بچه ها چنین انتظاری داشت.

وی با بیان اینکه با تعطیلی مدارس، شاهد شلوغی شهر بازی ها بودیم، گفت: بر همین اساس تصمیم به تعطیلی شهربازی ها گرفتیم، اگر بنا به رفت و آمد آزادانه بچه ها و بازی با همسالان بود، مدرسه هم تعطیل نمی شد، چرا که معتقد هستیم مدارس امن تر از شهربازی و کوچه و خیابان بوده و حداقل معلمان و مدیر مدرسه نظارت دارند.

خیاط زاده بیان نمود: همان مادری که نسبت به بازگشایی مدارس معترض بود و در خصوص به خطر افتادن سلامتی فرزندش ابراز نگرانی می کرد، متاسفانه بدون آموزش و در نظر دریافت جوانب احتیاط و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، به فرزندش اجازه می دهد تا در کوچه با بچه ها بازی کند.

وی توضیح داد: مدارس برای جلوگیری از تردد غیرضروری و دادن فرصت به مدارس برای فراهم کردن شرایط بازگشایی، مانند آموزش های لازم، تمیزی سرویس های بهداشتی، تامین مواد ضدعفونی نماینده، در تماس نبودن دانش آموزان با هم برای مدت طولانی و تجمع نکردن والدین مقابل مدارس، تعطیل شده است.

وی اضافه نمود: متاسفانه این رفتارها وجود دارد و بعضی مادران بدون ماسک و رعایت فاصله در کوچه و دم در مشغول صحبت با همسایه ها هستند و بچه ها را هم به دنبال خودشان به بازار و سایر اماکن می کشانند؛ ما هم وظایفی مانند بیماریابی، آموزش و نظارت به رعایت پروتکل های بهداشتی داریم، اما تا مردم کنارمان نباشند، نمی توانیم وظایمان را به درستی انجام دهیم.

رئیس گروه بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان در پایان با بیان اینکه معین یک مراقب برای کنترل رفتارهای بهداشتی تک تک افراد امکان پذیر نیست و این موضوع به فرهنگ مردم بازمی شود، گفت: احساس می کنم در جامعه و بین مردم و ما نوعی احساس تقابل ایجاد شده است، درحالیکه ما هم از همان مردم هستیم و اگر مردم را به رعایت فاصله و بهداشت دعوت می کنیم، برای حفظ سلامتی خودشان است.

منبع: همگردی
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1255

به "سلام دادن با مشت هم می تواند کرونا را منتقل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلام دادن با مشت هم می تواند کرونا را منتقل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید