سناریو های پیش روی بازار مسکن در سال99

به گزارش مجله تار و سه تار، فعالان بازار مسکن هر نوع پرش قیمت مسکن را مشروط به ثبات بازار های موازی، بعید می دانند.

سناریو های پیش روی بازار مسکن در سال99

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

پس از افزایش تعداد معاملات در تهران که از دو عامل تغییر قیمت بنزین و خرید و فروش های پیش از عید نشأت گرفت بعضی مالکان بین یک تا دو میلیون تومان در هر مترمربع قیمت های پیشنهادی را بالا بردند اما مشاوران املاک می گویند که معاملات هنوز در سطح قیمت های قبل انجام می گردد. چشم انداز پرش قیمت نیز مشروط به ثبات قیمت در بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و بورس بعید است.

سه سناریوی رکود تورمی، انجام معاملات از نوع سفته بازانه و رونق غیر تورمی برای بازار مسکن در سال آینده تصویر می گردد. اگر فعالان این بخش بخواهند اتفاق سوم برای این بازار بیفتد باید از دست کاری قیمت ها بپرهیزند، چرا که تجربه نشان داده هر زمانی که نرخ های پیشنهادی افزایش یافته است، بلافاصله بازار با افت شدید معاملات روبرو شده است.

رشد قیمت مسکن در سال 1398 به حدود 40 درصد رسید و برای سال آینده نیز بین 20 تا 40 درصد تصور می گردد. رشد حدود 40 درصد در بازار مسکن در شرایطی رخ داده که دستمزد ها حدود 15 درصد بالا رفته است. در این شرایط، فاصله توان متقاضیان واقعی با افرادی که دارای مسکن هستند روز به روز عمیق تر می گردد لذا می توان پیش بینی کرد معاملات از نوع مصرفی در سال 1399 کاهش خواهد یافت. در حال حاضر حدود 77 درصد معاملات مسکن و نوع سرمایه گذاری و تنها 23 درصد از نوع مصرفی که البته بخش قابل توجهی از این افراد از این گروه نیز اقدام به تبدیل به احسن واحد های خود می نمایند.

بر اساس این گزارش، در دی ماه 1398 مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 10 هزار و 700 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12 و 59 درصد افزایش داشت.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 659

به "سناریو های پیش روی بازار مسکن در سال99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریو های پیش روی بازار مسکن در سال99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید