سود بی سابقه کنسرن های* اینترنتی

به گزارش مجله تار و سه تار، با افزایش آگهی های تبلیغاتی معاملات فیس بوک به میزان 22 درصد بالا رفت و به 2 / 21 میلیارد دلار رسید، که عایدی شبکه اجتماعی را 29 درصد بالا برد و به 85 / 7 میلیارد دلار رساند.

سود بی سابقه کنسرن های* اینترنتی

در دوران کرونا همه زیان می بینند، اما کنسرن های اینترنتی نه تنها زیان نمی بینند، که سود سرشار می برند. گوگل، اپل، فیس بوک و آمازون در سه ماه گذشته روی هم 38 میلیارد دلار سود برده اند، از همه بیشتر فروشگاه اینترنتی آمازون.

گسترش پاندمی و تغییر عادت ها و رفتار های مردم به سود کنسرن های اینترنتی تمام شده است. آمازون با فروش از راه اینترنت در سه ماهه گذشته به رکوردی تازه در فروش رسیده است. درآمد فیس بوک از آگاهی های تبلیغاتی بالا رفته، زیرا شرکت های متوسط و کوچک برای جبران زیان مالی خود در دوران بحران بیش از پیش به اینترنت متوسل می شوند.

در کنسرن گوگل هم کار شبکه یوتیوب رونق فراوانی پیدا نموده، زیرا مردم بیش از گذشته خانه نشین شده اند و سرگرم دنیای مجازی. اپل هم در روزگار کار و آموزش از راه دور، پیروز شده کامپیوتر ها و تجهیزات اینترنتی بیشتری به فروش برساند.

حجم معاملات آمازون در سه ماه گذشته نسبت به سال گذشته حدود 37 درصد افزایش داشته و سود این کنسرن با افزایشی سه برابری به رکورد 3 / 6 میلیارد دلار رسیده است. مردم بیش از پیش از آمازون کالا می خرند و حالا در آستانه سال نو میلادی از خانه برای دوستان و بستگان خود کادو سفارش می دهند.

آمازون انتظار دارد که حجم فروش این شرکت در فصل جاری میان 112 تا 121 میلیارد دلار باشد که در تاریخ فعالیت این شرکت عظیم بی سابقه است. از شروع گسترش پاندمی کرونا فروش آمازون پیشرفت روزافزون داشته و اکنون فروش ذخیره های اطلاعاتی مانند کلاود و سرویس های اینترنتی نیز به رونق این کسب و کار افزوده است.

در شروع گسترش پاندمی این نگرانی وجود داشت که با کاهش فعالیت بسیاری از بنگاه های متوسط و کوچک، فیس بوک شمار زیادی از آگهی های تبلیغاتی را از دست بدهد، در واقع هم کرونا به فعالیت بسیاری از کافه ها و رستوران ها انتها داد. اما با وجود این، بسیاری از شرکت ها برای یافتن راهکار های تازه به اینترنت مراجعه کردند.

با افزایش آگهی های تبلیغاتی معاملات فیس بوک به میزان 22 درصد بالا رفت و به 2 / 21 میلیارد دلار رسید، که عایدی شبکه اجتماعی را 29 درصد بالا برد و به 85 / 7 میلیارد دلار رساند.

شمار کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک طی سه ماه 30 میلیون نفر افزایش یافت و به حدود یک میلیارد و 820 میلیون کاربر رسید. روزانه بیش از 2 و نیم میلیارد نفر در سراسر دنیا به اپلیکیشن های این کنسرن، یعنی اینستاگرام و وتس اپ مراجعه می نمایند.

در همین شرایط سود سرشاری نصیب گوگل شده است و این کنسرن با افزایش فروش تا بیش از 46 میلیارد یورو، سود خود را به بیش از 11 میلیارد دلار افزایش داده است. بیشترین درآمد این شرکت از پخش آگهی های تبلیغاتی حاصل می گردد. در سه ماهه قبل عایدی یوتیوب، وابسته به گوگل، نیز به شکلی جهشی افزایش یافت و به پنج میلیارد دلار رسید.

برخلاف کنسرن های یادشده که درآمد آن ها بیشتر از فروش خدمات نرم افزاری بود، بالاترین منبع درآمد اپل همچنان از فروش دستگاه ها و تجهیزات سخت افزاری است.

اشکالی که در فصل گذشته برای اپل پیش آمد، این بود که برخلاف وعده ای که داده بود، نتوانست آیفون تازه خود را در ماه سپتامبر عرضه کند و یک ماه بعد آن را به بازار فرستاد. همین تأخیر سود اپل را حدود 7 و نیم درصد یعنی تا 7 / 12 میلیارد دلار پایین آورد.

از فروش آیفون نسبت به سال قبل حدود یک پنجم کاسته شد و به حدود 26 و نیم میلیارد دلار کاهش یافت؛ اما مجموع فروش اپل حدود یک درصد افزایش داشت و به 7 / 64 میلیارد دلار رسید. در سه ماهه گذشته حجم فروش اپل از کامپیوتر های مک و آی پد های جدید روی هم نزدیک به 16 میلیارد دلار بوده است.

اکنون باید منتظر بود و واکنش مشتریان را به آیفون 12 که قرار است در آستانه سال نو میلادی عرضه گردد، مشاهده کرد.

نگرانی تازه عظیمترین کنسرن های اینترنتی این است که دادگستری ایالات متحده بیش از پیش آن ها را به خاطر تخلف از اصول رقابت آزاد زیر فشار قرار داده است. برای نمونه هفته گذشته وزارت دادگستری آمریکا کیفرخواستی علیه شرکت گوگل تنظیم کرد.

دادگستری آمریکا گوگل را متهم نموده است که ماشین جستجوی این شرکت به شکلی جانبدارانه و غیرقانونی به سود صاحبان سهام و آگهی عمل می نماید و بدین سان مقررات رقابت آزاد را زیر پا می گذارد.

*کنسرن به اتحادیه تراستها گفته می گردد که در اروپا و مخصوصا در آلمان شایع است این واحدهای مالی عظیم در کشورهای سرمایه داری از قدرت زیادی برخوردار بوده اند و همواره عامل تسلط صنعتی ٬بازرگانی و نظامی بر کشورهای دیگر می باشند.

یکی ازکنسرن های عظیم در آمریکا شرکت جنرال موتورز است که از ادغام واحدهای خودروسازی (مانند: شورلت، بیوک، جی ام سی و...)و کارخانه های ذوب آهن و تهیه فولاد و موسسات لاستیک سازی (مانند :بی. اف. گودریچ و جنرال) تشکیل شده است و حتی منابع مالی مورد احتیاج خود را به وسیله بانک های وابسته به خود تأمین می نماید.

منبع:دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1216

به "سود بی سابقه کنسرن های* اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود بی سابقه کنسرن های* اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید