شرحی از 500 روز اسارت استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا

به گزارش مجله تار و سه تار، از شریف تا لس آنجلس روایتی است خواندنی از تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی. عطاردی در این کتاب از 500 روز اسارت خود در آمریکا سخن گفته است.

شرحی از 500 روز اسارت استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا

به گزارش گروه فرهنگی مجله تار و سه تار، از شریف تا لس آنجلس، خاطرات مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف و پژوهشگر ایرانی، به قلم پرویز سعادتی است که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. کتاب حاصل چندین ساعت مصاحبه و تحقیق نگارنده با استادی است که به اتهام نقض قوانین آمریکا 500 روز در آمریکا اسیر بود.

عطاردی در مقدمه این کتاب می نویسد: زندانی شدن یک استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی در یک کشور بیگانه تا آنجا که من می دانم قبل از دستگیری من رخ نداده بود. به ویژه زندانی در زندان بزرگترین قدرت اهریمنی جهان. این رخداد حتی تصورش هم به ذهن همکاران ما خطور نمی کرد. پس از آزادی از زندان و اسارت خیلی از همکاران و نیز بعضی از رجال سیاسی کشور توصیه فرمودند شرح این دوران زندان و اسارت را بنویسم تا علاوه بر اینکه در تاریخ باقی بماند، شاید برای اساتید دیگر مفید باشد و با مطالعه و آگاهی از آن آمادگی برای وقوع چنین رخداد و یا اقدامات پیشگیرانه برای آن تدبیر کنند.

کتاب که در 280 صفحه منتشر شده، شامل پنج فصل است که از دوران کودکی راوی برای معرفی بهتر او به مخاطب شروع شده و در ادامه، به تحصیلات او در ایران می پردازد. بخش خواندنی و اصلی کتاب نیز به ماجرای اتهامات وارده به او و دستگیری این استاد دانشگاه اختصاص دارد. کتاب با روایتی ساده و بی پیرایه، سعی دارد تا مخاطب را با یکی از روایت های ناگفته از تاریخ انقلاب آشنا کند.

سعادتی در ابتدای کتاب چرایی نگارش این کتاب را اینطور شرح می دهد: مبنای روایت خاطرات دکتر مجتبی عطاردی، پیش نوشته و مصاحبه هایی بود که از طرف دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در اختیارم نهاده شد. مطالعه این متن نشان داد که بایستی مطالب دیگری بدان اضافه نمود تا جامع و مانع گردد. به همین منظور پس از یک تماس تلفنی کوتاه، قرار ملاقاتی در دفتر کوچک ایشان در یکی از ساختمان های دانشگاه شریف تنظیم شد و کار کلید خورد.

کنجکاو بودم تا هم استادی که بدون هیچ دلیل و مدرک محکمه پسندی، بیش از 500 روز در بند مقامات امنیتی و قضایی آمریکا بوده بشناسم و هم راه ورود به ذهن او را بیابم تا مثل او بیندیشم و به کنه خاطرات او پی ببرم و درک درستی از لحظات تنهایی و غربت او در سلول های بتنی داشته باشم. کوشش داشتم تا هم نوا با او، در زندان های آمریکا ذکر بگویم و سوره انفطار تلاوت کنم. کوشش داشتم متنی آماده کنم تا حس واقعی او را در بازگشت از اسارت و قدم گذاشتن بر خاک میهن نشان دهد. متن کتاب باید شور و شوق او را در بدو ورود به کشور و در آغوش کشیدن فرزندانش به خواننده منتقل می کرد.

کلیدی ترین پرسشی که کتاب سعی دارد به آن پاسخ دهد این است که چرا استادان ایرانی که در همین سال ها به آمریکا یا سایر کشورهایی که پلیس ویژه تحریم آمریکا در آنها مستقر است، رفته اند، دستگیر شده اند. نویسنده برای رسیدن به پاسخی مناسب، تاریخ روابط ایران و آمریکا از دهه 20 به این سو را آنالیز نموده و مختصری از آن را در مقدمه کتاب آورده است.

انتشارات سوره مهر کتاب حاضر را در دو هزار و 500 نسخه و به قیمت 37 هزار تومان در دسترس علاقه مندان قرار داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 892

به "شرحی از 500 روز اسارت استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرحی از 500 روز اسارت استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید