عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن

به گزارش مجله تار و سه تار، از آنجا که سیستم ایمنی بدن شما برای دور نگه داشتن شما از بیماری های مختلف وظایف بسیاری را انجام می دهد، سالم و قوی نگه داشتن آن بسیار مهم است. در واقع سیستم ایمنی ضعیف، بدن را در برابر میکروب ها و باکتری هایی که روزانه با آنها در تماس هستید بی دفاع می گذارد و موجب می گردد در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر شوید.

عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن

چه چیزهایی سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند

برای داشتن بدنی سالم باید در پی تقویت سیستم ایمنی بدن خود باشید اما گاهی در جهت عکس این مسئله قدم بر میدارید و کارهایی را انجام میدهید که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود.

کمبود خواب، استرس بیش از حد و برنامه کاری سخت اصلا برای سلامتی شما خوب نیست. اما رژیم غذایی و دارویی که مصرف می کنید نیز می تواند بر روی سلامت بدن شما تاثیر بگذارد.

ممکن است با انجام کارهایی به صورت ناخودآگاه سیستم ایمنی بدن خود را تضعیف کنید. خبر خوب این است که تغییرات کوچک در سبک زندگی یا ترک عادت های بد گذشته می تواند سیستم دفاعی بدن شما را تقویت کند و آن را در برابر بیماری ها و عفونت ها قدرتمند سازد.

استفاده بیش از حد از آنتی اسیدها
علاوه بر غدد لنفاوی که در گردن وجود دارد، بیشتر سیستم ایمنی بدن (بیشتر از 70 درصد آن) به شکل بافت های لنفاوی در کل دستگاه گوارش در روده واقع شده است. باید از انجام کارهایی که به سیستم ایمنی روده آسیب وارد می نماید اجتناب کنید. آسیب به سیستم ایمنی روده باعث تضعیف سیستم ایمنی کل بدن خواهد شد.

مصرف آنتی اسیدها به ویژه نسخه های قوی تر آن، می تواند اثرات منفی بر روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد. بعضی از آنتی اسیدها، اسید را جذب می نمایند اما موارد قوی تر که مهارنماینده پمپ پروتون نام دارد، در واقع PH معده را که اسیدی است تغییر می دهد. زمانی که معده نتواند به درستی غذایی که مصرف می کنید را استریل کند، عفونت بدن بیشتر می شود و فشار زیادی نیز به سیستم ایمنی روده وارد می شود.

یک مطالعه موردی صورت گرفته نشان می دهد که افرادی که به طور مرتب از مهار نماینده پمپ پروتون استفاده می نمایند، باکتری روده کمتری دارند و در خطر ابتلا به بیماری های مختلفی همانند عفونت کلستریدیوم دیفیسیل و ذات الریه می باشند. مشکل دیگر این است که بعضی از کمبودهای ویتامینی، با مصرف مهارنماینده پمپ پروتون مرتبط است زیرا بعضی از مواد مغذی در محیط هایی که اسید کمتری دارند به درستی جذب نمی شوند.

افرادی که طولانی مدت از این موارد استفاده می نمایند، کمبود بسیار شدیدی در مواد مغذی همانند ویتامین B12 ، روی، ویتامین C و آهن خواهند داشت و چنین کمبودهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید .

چه کاری می توان انجام داد
استفاده از آنتی اسیدها باید تحت نظر پزشک متخصص باشد مصرف اینگونه موارد بیشتر از 3 ماه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است به جای مصرف آنتی اسید، از غذاهایی که به طور طبیعی باعث افزایش اسید معده و تشدید رفلاکس می شود استفاده نکنید.
استفاده از مسکن ها و ضد دردهای خاص
علاوه بر آنتی اسید، بعضی از مسکن ها و داروهای ضد درد همانند استروئیدها و داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی می تواند به مخاط روده صدمه بزند و منجر به ایجاد سندروم روده شود. در نتیجه، عفونت و ذره های هضم نشده مواد غذایی می تواند به وسیله دیواره های روده وارد بدن شود و بر روی سیستم ایمنی بدن فشار آورد.

همین امر نیز منجر به کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

در اینگونه موارد چه کاری می توان انجام داد
استفاده همیشگی از این داروها می تواند باعث بروز مشکل شود. به یاد داشته باشید که مصرف زیاد و همیشگی چنین داروهایی به بدن شما آسیب می زند پس تا جایی که می توانید مصرف اینگونه مواد را کم کنید.
استفاده زیاد از آنتی بیوتیک
آنتی بیوتیک ها می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. زنان بیشتر از مردان از چنین داروهایی برای مبارزه با عفونت های مجاری ادرار و مثانه استفاده می نمایند. مصرف مکرر آنتی بیوتیک باعث ناتوانی سیستم ایمنی بدن می شود.

معمولا زنان هر هفته 5 الی 6 روز از آنتی بیوتیک استفاده می نمایند و همین امر موجب می شود به مخاط روده آسیب وارد شود. مصرف مکرر چنین داروهایی باعث از بین رفتن باکتری های مفید و غیر مفید در روده می شود. زمانی که باکتری های مفید در مخاط روده وجود نداشته باشد، مرز تضعیف شده می تواند باعث شود که سموم دوباره جذب بدن شود و در نتیجه سیستم ایمنی ضعیف تر شود.

در اینگونه موارد چه کاری می توان انجام داد
اگر شما نیز به طور مکرر از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنید، بهتر است در پی موارد جایگزین باشید. به عنوان مثال، می توانید برای عفونت های مجاری ادرار با مشورت پزشک از ویتامین C بهره ببرید.
استفاده از رژیم نوشیدنی
در بعضی از مواقع استفاده از یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند اثرات معکوسی بر روی بدن داشته باشد. افرادی که از رژیم های غذایی سخت همانند رژیم نوشیدنی استفاده می نمایند، بیشتر از سایرین در معرض آسیب به سیستم ایمنی بدن قرار دارند.

در چنین رژیم هایی معمولا استفاده از کربوهیدارت و کالری بسیار محدود می شود و همین امر موجب می شود بدن شما تضعیف شود و مستعد ابتلا به بیماری های مختلف شود.

از آنجایی که در چنین رژیم هایی کمبود ویتامین و مواد معدنی مختلفی همانند روی، سلنیوم و منیزیم وجود دارد، احتمال آسیب به سیستم ایمنی بدن بیشتر خواهد بود.

در اینگونه موارد چه کاری می توان انجام داد
اگر شما از مواد غذایی خوب استفاده می کنید، اضافه کردن نوشیدنی های سبز به این رژیم آسیبی به بدن شما وارد نخواهد کرد اما افرادی که تنها به خوردن نوشیدنی اکتفا می نمایند و دوست دارند سریع وزن خود را کاهش دهند، مواد مغذی زیادی را از دست خواهند داد. معمولا بیشترین آسیب به پوست و سیستم ایمنی بدن وارد می شود. بهتر است از یک رژیم غذایی صحیح برای کاهش وزن بهره ببرید.
مسافرت کاری بسیار
افرادی که مسافرت های کاری زیاد دارند معمولا سیستم ایمنی ضعیف تری خواهند داشت. علت اصلی تضعیف سیستم ایمنی بدن در اینگونه موارد این است که افراد در چنین شرایطی معمولا در معرض آلاینده ها و میکروب های بیشتری قرار دارند.

سایر عوامل همانند نداشتن استراحت کافی، نداشتن رژیم غذایی خوب و از دست دادن برنامه غذایی مناسب نیز می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن در چنین شرایطی شود.

در اینگونه موارد چه کاری می توان انجام داد
افرادی که مسافرت های طولانی دارند بهتر است به یک برنامه منظم روزانه پایبند باشند. از آنجایی که ورزش می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود، بهتر است روزانه حداقل 15 تا20 دقیقه پیاده روی داشته باشید.

سعی کنید تا جایی که می توانید خوب غذا بخورید. از مواد غذایی تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن همانند شکلات تلخ، آجیل و نارنگی که منبع غنی از منیزیم هستند بهره ببرید.

تنها بودن
مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که تنهایی بیش از حد می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهد.

تنهایی مزمن بیشتر از آن چیزی که شما فکر می کنید در دنیا شایع است.

مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که 20 درصد از آمریکایی ها احساس تنهایی می نمایند. تنهایی مزمن می تواند سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد.

در اینگونه موارد چه کاری می توان انجام داد
تعریف تنهایی می تواند برای شما نیز جالب باشد. شما ممکن است در یک جمع صمیمی نیز احساس تنهایی کنید و زمانی که افراد زیادی دور و برتان وجود دارد نیز حس خوبی نداشته باشید. بنابراین تنهایی به معنای تنهایی فیزیکی نیست. احساس تنها بودن بسیار مخرب است. به همین دلیل، شرکت در برنامه های اجتماعی یا تعامل با سایر افراد می تواند به شما یاری کند.

برای اینکه حس تنهایی نداشته باشید باید حس امنیت را در خود افزایش دهید. اگرچه این موضوع یک بحث گسترده و پیچیده است، شواهد نشان می دهد که استفاده از تمرینات کاهنده استرس همانند مدیتیشن، حضور فکر و یوگا می تواند بسیار مفید باشد.

این گونه موارد می تواند تاثیرات بسیار مفیدی بر روی سیستم ایمنی بدن شما داشته باشد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1791

به "عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید