فرزندمان از چه سنی می تواند صاحب گوشی هوشمند گردد؟

به گزارش مجله تار و سه تار، مقطع هدایت زمانی است که تعداد بیش تری از نوجوانان دستگاه هایی مانند ساعت هوشمند و گوشی تلفن همراه هوشمند را از والدین شان دریافت می نمایند.

فرزندمان از چه سنی می تواند صاحب گوشی هوشمند گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از واشنگتن پست؛ با این وجود، پرسش هایی در این باره که برترین زمان برای ارائه گوشی تلفن همراه هوشمند به فرزند چه زمانی است وجود دارند که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد:

سن ایده آل برای داشتن اولین گوشی تلفن همراه هوشمند چه زمانی است؟

بچه ها شما می توانند از 10 تا 14 سالگی یا در مقطع هدایت گوشی تلفن همراه هوشمند یا دستگاه های مشابه دریافت نمایند. برای آغاز بحث در خصوص گوشی تلفن همراه هوشمند و یا ساعت هوشمند می توانید با یک دانش آموزان کلاس ششم (معمولا 10 تا 11 ساله) باب تبادل نظر را باز کنید. هم چنین، لزومی ندارد که با ارائه یک گوشی تلفن همراه هوشمند تمام عیار کار را آغاز کنید. شما می توانید با مدل هایی ساده تر آغاز کنید تا نوجوان مسئولیت داشتن دستگاه ارتباطی را درک کند. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو 95 درصد از نوجوانان 13 تا 17 ساله گزارش داده اند که به گوشی تلفن همراه هوشمند دسترسی دارند.

در گذشته بعضی کارشناسان پیشنهاد می کردند تا کلاس هشتم صبر کنید. با این وجود، اکنون با توجه به تجربه پشت سر گذاشته پاندمی کووید و شتاب فناوری در عرصه تدریس، و ارتباطات گروه های محبت آمیز ایده انتظار تا کلاس هشتم کم تر منطقی به نظر می رسد. وقتی نوبت به تصمیم گیری زمان مناسب برای یک نوجوان خاص می رسد عوامل متعددی باید در نظر گرفته شوند. برای مثال، باید دید احتیاج های رفت و آمدی او چیست و آیا نشانه هایی از استقلال و بلوغ در او مشاهده شده است یا خیر.

چرا ممکن است فرزندتان به گوشی تلفن همراه هوشمند احتیاج داشته باشد؟

از خود بپرسید آیا آنان فعالیت هایی را انجام می دهند که داشتن یک گوشی تلفن همراه هوشمند برای برقراری ارتباط را توجیه کند یا خیر. برای مثال، آیا آنان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند، در مسافت های طولانی پیاده روی یا دوچرخه سواری می نمایند، کار هایی مانند نگهداری از بچه ها انجام می دهند یا اغلب در خانه تنها هستند؟ آیا آنان تازه آغاز به برنامه ریزی مستقل با دوستان خود نموده اند؟ آیا می خواهید برای هماهنگی به منظور رفتن دنبال آنان در تماس باشید؟ اگر این شرایط برای فرزندتان صدق می نماید می تواند علت خوبی برای ارائه گوشی تلفن همراه هوشمند به او باشد؟ آیا فرزندتان به دلایل اجتماعی گوشی تلفن همراه هوشمند می خواهد؟

نگرانی نوجوان تان در خصوص کنار گذاشته شدن از مخافل اجتماعی در صورت در اختیار نداشتن فناوری های خاص را نادیده نگیرید. اجتماعی شدن به صورت آنلاین اتفاق می افتد خواه به وسیله چت کردن حین انجام بازی های ویدئویی باشد و یا به وسیله ارسال متن های گروهی با دوستان. این امر می تواند به اجتماعی شدن حضوری نیز یاری کند. اگر یک نفر در حال رشد مستقل است و برای گردش و دیدار با دوستان خود برنامه ریزی می نماید یک گوشی تلفن همراه هوشمند می تواند برایش مناسب باشد.

البته ارائه گوشی تلفن همراه به آن ها بدان معنا نیست که به تمام اپلیکیشن هایی که دوستان شان در آن حضور دارند به ویژه در رسانه های اجتماعی دسترسی خواهند داشت بیشتر اپلیکیشن های محبوب برای افراد 13 ساله و با سنین بالاتر طراحی شده اند. خوب است که برای آغاز محدودیت ها و مرز هایی را برای نحوه برقراری ارتباط مشخص کنید. هم چنین، شما می توانید به آنان در خصوص نحوه استفاده از اپلیکیشن ها و تعامل با دوستان شان هدایت ارائه دهید.

چه زمانی کودک برای دریافت گوشی تلفن همراه آماده است؟

در پی مشاهده نقاط عطف مستقل شدن در آن ها باشید و این که مسئولیت پذیری بیش تر در قبال زندگی شان را آغاز نموده اند. در این جا چند سوال وجود دارد که می توانید برای ارزیابی آمادگی آن ها از خود بپرسید:

 • آن ها چگونه از فناوری فعلی خود استفاده می نمایند از جمله رعایت محدودیت های زمان نمایش برای بازی های ویدئویی یا تبلت؟
 • آیا آن ها در سایر بخش های زندگی شان قضاوت خوبی از خود نشان می دهند؟
 • آیا به آن ها تا آن مقدار اعتماد دارید که مطمئن باشید درباره مسائل و اشتباهات شان با شما صحبت خواهند کرد؟
 • آیا آنها با قوانین مربوط به نحوه و زمان استفاده از دستگاه موافقت خواهند کرد؟
 • آیا آنها می توانند درگیری های جزئی را مدیریت نمایند؟
 • آیا آن هامی توانند جوابگوی اعمال خود باشند؟
 • آیا آن ها می توانند بدون رفتار تکانشی (رفتار بدون پشتوانه فکری و منطقی) از عهده این کار برآیند؟
 • آیا آن ها با مسائلی دست و پنجه نرم نموده اند که شما نگران آن هستید با گوشی هوشمند تشدید گردد؟

پیش از خرید گوشی تلفن همراه هوشمند چه باید کرد؟

تصمیم گیری در خصوص آمادگی کودک برای گوشی تلفن همراه هوشمند تنها اولین قدم است. پیش آن که دستگاهی برای آنان خریداری کنید مطمئن شوید که هر دوی شما برای چیز های بعدی آماده هستید. این شامل بسیاری از کار های آماده سازی و آموزش مداوم است مانند:

 • توافق بر روی قوانین اساسی مانند زمان های بدون گوشی
 • تنظیم کنترل های والدین و انتخاب برنامه ها
 • صحبت کردن در خصوص آن چه که ممکن است آنلاین ببیند
 • رعایت آداب معاشرت و ایمنی
 • ایجاد یک توافق نامه کتبی
منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2218

به "فرزندمان از چه سنی می تواند صاحب گوشی هوشمند گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزندمان از چه سنی می تواند صاحب گوشی هوشمند گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید