قیمت مسکن در کدام مناطق تهران رشد بیشتری داشت؟

به گزارش مجله تار و سه تار، آخرین ماه از سال گذشته با وجود ثبات نسبی قیمت مسکن در مناطق جنوبی، نرخ ها در مناطقی که حضور دلالان و سفته بازان پررنگ است، رشد بیشتری داشت.

قیمت مسکن در کدام مناطق تهران رشد بیشتری داشت؟

جهت دریافت خدمات حیاط سازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از ایسنا، در شرایطی که در اسفند ماه 1398 میانگین رشد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران 8.7 درصد بوده، قیمت مسکن در منطقه یک معادل 16.5 درصد طی یک ماه افزایش پیدا نموده است. این در حالی است که متوسط قیمت خانه در منطقه 16 بالغ بر 0.4 و در منطقه 17 معادل 1.8 درصد کاهش نشان می دهد.

اسفندماه 1398 بیشترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به مناطق یک با 33 میلیون و 217 هزار تومان در هر متر مربع، منطقه 3 با 27 میلیون و 163 هزار تومان و منطقه 2 با 23 میلیون و 365 هزار تومان اختصاص یافته است.

کمترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نیز به مناطق 18 با میانگین 7 میلیون و 479 هزار تومان، منطقه 17 با 7 میلیون و 960 هزار تومان و منطقه 16 با 8 میلیون و 265 هزار تومان اختصاص یافت.

آخرین ماه از سال گذشته که با شیوع ویروس کرونا همراه بود سطح معاملات و قیمت در مناطق جنوبی تهران از ثبات بیشتری نسبت به مناطق شمالی برخوردار بود که نشان دهنده حضور پررنگ سفته بازان و دلالان در این مناطق است؛ موضوعی که کارشناسان اقتصاد مسکن نیز به آن اذعان دارند.

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید: دو نوع تقاضا همیشه در بخش مسکن وجود دارد که یکی مصرفی و دیگری سرمایه ای است. در بخش مصرفی به دلیل کاهش قدرت خرید، تقاضا پایین آمده اما تقاضای سرمایه ای کماکان وجود دارد. علتش هم این نیست که سرمایه گذاران می خواهند به وسیله مسکن سود ببرند، بلکه بیشتر به دنبال حفظ ارزش پول در شرایط تورمی هستند.

همچنین سلمان خادم المله، کارشناس بازار مسکن به ایسنا گفت: عمده معاملات بازار مسکن در اسفند ماه از نوع سرمایه گذاری یا سفته بازی بود؛ چرا که مدتهاست تقاضای مصرفی تحت تاثیر جهش قیمت ها به شدت سرکوب شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به میانگین 15.6 میلیون تومانی قیمت هر متر خانه در تهران اگر یک فرد ماهانه حدود پنج میلیون تومان درآمد داشته باشد، مشروط به اینکه قیمتها از این به بعد بالا نرود و آن فرد تمام درآمد خود را پس انداز کند، حدود 20 سال طول می کشد تا بتواند خانه دار گردد. این یعنی هیچ شهروندی با سطح درآمد معمول، توان خرید مسکن ندارد.

  • پیش بینی کاهش قیمت مسکن در کشور به دلیل شیوع کرونا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 739

به "قیمت مسکن در کدام مناطق تهران رشد بیشتری داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن در کدام مناطق تهران رشد بیشتری داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید