مارمولک عجیب در اتاق عمل به جراح یاری می نماید

به گزارش مجله تار و سه تار، طبیعت یک منبع بزرگ الهام است و فناوری نانو روشی هیجان انگیز برای به استفاده از درس های آن است و اکنون اولین ربات مارمولکی در نوع خود می تواند روزی به پزشکان در جراحی ها یاری کند.

مارمولک عجیب در اتاق عمل به جراح یاری می نماید

به گزارش ایسنا، ربات کوچکی موسوم به GeiwBot که روزی می تواند به پزشکان در انجام عمل جراحی یاری کند، از توانایی باورنکردنی چسبیدن و راه رفتن گکو ها (نوعی مارمولک) روی سطوح مختلف و حرکت کارآمد کرم ها الهام گرفته شده است.

این ربات تازه که به وسیله مهندسان دانشگاه واترلو ساخته شده است با استفاده از فناوری های نور فرابنفش و نیروی مغناطیسی می تواند روی هر سطحی حتی روی دیوار ها و سقف ها حرکت کند.

بهتر از آن اینکه این ربات در نوع خود اولین است و بدون منبع تغذیه خارجی کار می نماید و امکان کنترل از راه دور و تطبیق پذیری در منطقه ها صعب العبور را فراهم می نماید.

ربات نرم GeiwBot در مراقبت های بهداشتی

دکتر باکسین ژائو استاد مهندسی شیمی در دانشگاه واترلو در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: این اولین باری است که یک ربات نرم کل نگر بر روی سطوح وارونه صعود می نماید و نوآوری های پیشرفته رباتیک نرم را پیش می برد.

وی اضافه کرد: ما به پتانسیل آن با توانایی توسعه بسیار بیشتر در چندین زمینه مختلف خوشبین هستیم.

این ربات که GeiwBot نام دارد از یک ماده هوشمند ساخته شده است که می تواند به صورت مولکولی تغییر کند تا شبیه به نحوه چسبیدن و آزاد شدن چسبانک های پا های گکو ها رفتار کند.

این رفتار به این ربات چهار سانتی متری با عرض سه میلی متر و ضخامت یک میلی متر اجازه می دهد تا بدون احتیاج به اتصال به یک منبع انرژی از یک دیوار عمودی بالا برود روی سقف حرکت کند.

ژائو و گروهش ربات GeiwBot را با استفاده از پد های چسب مصنوعی و الاستومر های کریستال مایع ساخته اند. اساساً یک نوار پلیمری واکنش دهنده به نور، یک عمل کش و قوس کرم مانند را شبیه سازی می نماید. از سوی دیگر، پد های آهنربایی الهام گرفته از گکو ها در هر دو انتهای آن، عمل چسبیدن را انجام می دهند.

ژائو می گوید: اگرچه هنوز محدودیت هایی برای آن وجود دارد، اما این پیشرفت نشان دهنده نقطه عطف مهمی برای استفاده از بیومیمیک و مواد هوشمند برای ربات های نرم است.

وی اضافه کرد: طبیعت یک منبع بزرگ الهام و فناوری نانو روشی هیجان انگیز برای به کارگیری درس های آن است.

یک ربات نرم بدون احتیاج به اتصال به منبع انرژی به طور قابل توجهی راه را برای کاربرد های جراحی احتمالی به وسیله کنترل از راه دور درون بدن انسان باز می نماید. بعلاوه در طول انجام عملیات های نجات می تواند به شناسایی یا جستجوی منطقه ها خطرناک یا صعب العبور یاری کند.

مرحله بعدی برای محققان ایجاد یک ربات نرم اینچنینی است که به طور کامل از نور نیرو بگیرد و به میدان مغناطیسی احتیاج نداشته باشد. علاوه بر این، ربات های آینده از نور فروسرخ نزدیک به جای نور فراینفش برای افزایش زیست سازگاری استفاده خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2145

به "مارمولک عجیب در اتاق عمل به جراح یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارمولک عجیب در اتاق عمل به جراح یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید