مجازی سازی سرور چیست ، چقدر کارایی و کاهش هزینه برای شرکت ها دارد؟

به گزارش مجله تار و سه تار، به فرآیند تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و ایزوله با استفاده از یک برنامه نرم افزاری خدمات مجازی سازی سرور می گویند. هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل های خود را به طور مستقل اجرا کند. تکنولوژی که به ما این اجازه را می دهد که به جای راه اندازی چندین سرور مجزا و اشغال فضای فیزیکی بیش از مقدار، بعلاوه به کارگیری نیروی انسانی و هزینه های خرید تجهیزات، همه سرویس های مورد احتیاج یک شرکت را بر روی یک سرور قدرتمند به کارکنان ارائه دهیم.

مجازی سازی سرور چیست ، چقدر کارایی و کاهش هزینه برای شرکت ها دارد؟

در ادامه با هم آنالیز خواهیم کرد که این فناوری چه یاریی به کسب و کارها خواهد نمود و قابلیت های این نرم افزار چیست؟

مجازی سازی بر روی سرور چیست و به چه معناست؟

اگر در یک سازمان بزرگ یا حتی یک شرکت با تعداد کارمند میانه کار کنید، خواهید دید که تعداد زیادی سرور در مجموعه وجود دارد. برای کم کردن تعداد این سرورها راه چاره اساسی استفاده از این برنامه است.

ساختار این فناوری به این شکل است که یک لایه نرم افزاری یا Hypervisor که در ادامه بیشتر آشنا می شویم مابین سخت افزار و سیستم عامل قرار می گیرد و این امکان را به ادمین شبکه می دهد که پیاده سازی چندین سیستم عامل را روی سخت افزار یا همان سرور مد نظر برای ما فراهم کند. یکی از مزایا یا ویژگی های اصلی این برنامه این است که مدیریت کاملی از RAM و CPU و بعلاوه فضای ذخیره سازی در اختیار ادمین می دهد تا مدیریت بهتری در شبکه داشته باشد.

انواع مجازی سازی در شبکه های کامپیوتری

 • مجازی سازی دسکتاپ
 • مجازی سازی اپلیکیشن
 • مجازی سازی سرور
 • مجازی سازی شبکه
 • مجازی سازی فضای ذخیره سازی

مزایای اصلی مجازی سازی سرور چیست؟

 • استفاده از همه توانایی های سرور
 • کاهش هزینه های خرید تجهیزات
 • صرفه جویی در انرژی و کاهش مصرف برق
 • کاهش نیروی انسانی
 • از بین بردن پیچیدگی سرور و شبکه
 • عیب یابی سریع تر در شبکه
 • کاهش مقدار فضای اشغالی و فیزیکی در شرکتها
 • کاهش Down Time در شبکه

چرا مجازی سازی سرور؟

مجازی سازی در سرور یک روش ارزان برای ارائه خدمات میزبانی وب و استفاده موثر از منابع موجود در زیرساخت فناوری اطلاعات است. بدون مجازی سازی در سرور، سرورها تنها از بخش کوچکی از قدرت پردازش خود استفاده می نمایند. در زمانی که شما تنها از یک سرور برای یک سرویس استفاده می کنید این موضوع باعث می گردد که سرورها بیکار بمانند، زیرا فشار بار کاری تنها به بخشی از سرورهای شبکه توزیع می گردد. اگر این موضوع را در دیتاسنتر در نظر بگیریم و یا حتی در شرکتهای کوچک یا بزرگ مقایسه کنیم، سازمان ما مملو از سرورهای کم استفاده می شوند که باعث هدر رفتن منابع و قدرت می گردد.

با تقسیم هر سرور قدرتمند فیزیکی به چندین سرور مجازی،این تکنولوژی به هر سرور مجازی اجازه می دهد تا به عنوان یک دستگاه فیزیکی منحصر به فرد عمل کند. هر سرور مجازی می تواند برنامه ها و سیستم عامل خود را اجرا کند بدون اینکه خللی در کار دیگر سیستم عامل ها ایجاد کند.

انواع نرم افزارهای مجازی ساز سرور

شرکت های قدرلتمند و مختلفی در این زمینه فعالیت می نمایند که چند مورد از آنها را به شما معرفی می کنیم.

 1. Microsoft Hyper-v
 2. VMware vSphere
 3. citrix XenServer

برای راه اندازی مجازی سازی در سمت سرور باید زیر ساخت شبکه ای یا همان کابل کشی شبکه خود را از قبل در مجموعه داشته باشید و یا راه اندازی کنید. اگر به خدمات پسیو شبکه احتیاج دارید اینجا کلیک کنید.

Microsoft Hyper-v

این کمپانی محصول نرم افزاری Hyper-V را ارائه می دهد.

VMware vSphere

شرکت وی ام ور (vmware) محصول vsphere را دارد. شاید بتوان گفت بیش از 80 درصد شرکت ها و مجموعه هایی که در ایران از مجازی سازی استفاده می نمایند همگی از محصول این شرکت بزرگ بهره مند هستند.

citrix XenServer

سومین کمپانی و یکی از معروف ترین شرکت در زمینه سیتریکس (citrix) است که محصول فوق العاده Citrix Hypervisor را در این زمینه فراوری نموده است. این محصول در ابتدا به نام citrix xenserver شناخته می شد.

برخی از قابلیت های مجذوب کننده مجازی سازی در سرور

 • High Avalability
 • Fault tolerance
 • Distributed Resource Scheduler
 • VSAN

High Avalability

یکی از دغدغه های شرکتها این است که سرورهای آنها همواره در دسترس باشد و مسئله ای در شبکه آنها بوجود نیاید. با استفاده از ایجاد مجازی سازی و ماشین های مجازی، سیستم عامل های ما همواره در دسترس است. به این صورت که اگر یکی از سرور ها از لحاظ فیزیکی در دسترس نباشد، آن ماشین مجازی بعد از گذشت چند دقیقه روی یک سرور دیگر آغاز به سرویس دادن می نماید.

Fault tolerance

در Fault tolerance ما به صورت همزمان بروی 2 سرور به شکل آینه ماشین مجازی داریم و زمانی که یکی از سرورها از دسترس خارج شد، در صدم ثانیه ماشین در سرور دیگر آغاز به سرویس دادن می نماید.

Distributed Resource Scheduler

اگر دقت نموده باشید زمانی که نرم افزارهای سنگینی را استفاده می کنیم در برخی سیستم ها دچار اختلال می شویم و نمی توانیم به راحتی کارهای روزمره را انجام دهیم. قابلیت Distributed Resource Scheduler باعث می گردد که اگر یگ ماشین مجازی روی یک سرور با کمبود منابع مانند رم یا سی پی یو روبرو شد آن ماشین به سرور دیگری که دارای منابع آزاد تری در کلاستر ما است منتقل می گردد. و در اینصورت همواره همه سرویس های ما بدون اختلال و کندی به ما سرویس خواهند داد.

برای مجازی سازی سرور با چه شرکت هایی باید تماس بگیریم؟

اگر احتیاجمند راه اندازی این فناوری هستید حتما باید از شرکت هایی که در این زمینه تخصص کافی دارند یاری بگیرید. معمولا بیشتر شرکت هایی که در زمینه شبکه های کامپیوتری فعالیت دارند می توانند این فناوری را برای شما پیاده سازی نمایند. آوش نت یکی از شرکت های ارائه دهنده و راه اندازی مجازی سازی سرور است. اگر شما هم در مجموعه خود به راه اندازی این تکنولوژی علاقمند هستید و یا احتیاج به خدمات اکتیو شبکه دارید روی لینک کلیک کنید.

هزینه راه اندازی چقدر است؟

اگر تجهیزات مورد احتیاج را در مجموعه داشته باشید و احتیاج به خرید هیچگونه تجهیزات اضافی در مجموعه نباشد، هزینه راه اندازی و نصب این برنامه در سال 1400 مبلغی حدود 600 الی 1.000.000 میلیون تومان است. با توجه به هزینه راه اندازی بسیار پایین این برنامه برای هر شرکتی بسیار کاربردی است که به سمت این تکنولوژی بیاید.

منبع: اتاق
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1902

به "مجازی سازی سرور چیست ، چقدر کارایی و کاهش هزینه برای شرکت ها دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازی سازی سرور چیست ، چقدر کارایی و کاهش هزینه برای شرکت ها دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید