مرگ ملک سلمان یا در آستانه مرگ بودن وی؛ کارشناسان چه می گویند؟

به گزارش مجله تار و سه تار، سوالی مهم که درباره تحولات عربستان مطرح شده، این است که چرا شاهزادگان سرشناس سعودی بازداشت شدند؟ دربار گفته آنان خیانت کرده اند، اما به نظر می رسد خیانت، اتهامی برای ورود به مرحله ای جدید است که با مرگ شاه آغاز می شود.

مرگ ملک سلمان یا در آستانه مرگ بودن وی؛ کارشناسان چه می گویند؟

به گزارش گروه بین الملل مجله تار و سه تار، از روز جمعه (شانزدهم اسفند) در عربستان زمزمه هایی از دور جدیدی از بازداشت ها به دستور محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی به گوش رسید تا اینکه رسانه های آمریکایی مثل وال استریت ژورنال و بلومبرگ درباره این موضوع گزارش هایی منتشر و شایعات را تأیید کردند.

مهم ترین اشخاصی که بازداشت شده اند، احمد بن عبدالعزیز عموی ولی عهد (برادر سلمان) و عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور کنونی هستند. برخی منابع از محمد بن نایف، ولی عهد پیشین هم نام برده اند. شمار دیگری از شاهزادگان هم هستند که هنوز نام آنان منتشر نشده است.

شاهزاده احمد، بزرگ ترین رقیب بن سلمان برای تکیه بر تخت شاهی و جانشینی سلمان بن عبدالعزیز هستند.

سوال این است که چرا این شاهزادگان بازداشت شده اند؟ برخی ناظران و برخی کارشناسان امور عربستان سعودی اظهارنظر های متفاوتی کرده اند. مجتهد حساب کاربری سرشناس و معروف به افشاگر اخبار خاندان آل سعود در توییتی، علت را وفاداری این افراد و وفاداری افسرانی در سرویس امنیتی و ارتش و گارد دربار به احمد بن عبدالعزیز یا محمد بن نایف یا حداقل شک بن سلمان به آنان را علت بازداشت اظهار داشت.

فؤاد ابراهیم از کارشناسان سعودی مقیم لندن در این خصوص می گوید: ما مقابل چند فرضیه هستیم. اول، کودتایی که شکست خورده. دوم، مرگ سلمان یا در آستانه مرگ بودن او. سوم شرایط سرنوشت سازی در کشور که می طلبد که شخصیت های بانفوذی در این مرحله غایب باشند. چهارم نیز دوره ملتهب و ناپایدار سلمان.

فؤاد همچنین در توییتی دیگر نوشته که به نظر می رسد عربستان شاهد تغییراتی متوالی در زیرساخت قدرت است و عرصه سیاسی در عربستان اکنون بی ثبات و در آینده نزدیک هم متزلزل است و فرایند صدور دستورات برای عزل و نصب های جدید نیز سریع است و همه این ها دلالت بر شرایط مبهم عربستان می کند و مرگ سلمان پیچیدگی آن را بیشتر خواهد کرد.

کودتایی وجود ندارد؛ بازی پیشدستانه در جریان است

نکته ای جالب توجه که در این میان است، یکصدایی رسانه های آمریکایی در انعکاس روایت دربار سعودی است. بلومبرگ نوشت، دربار به سران مملکت اعلام کرده که شاهزاده احمد و دیگر بازداشت شدگان، در حال تدارک کودتا علیه حکومت بوده اند.

چنین اتهام بزرگی به چنین شاهزاده بزرگی، حکایت از چند احتمال دارد که قوی ترین آن، مرگ سلمان یا حال وخیم و نزدیک به مرگ اوست. در چنین وضعی است که بن سلمان احساس خطر می کند از اینکه رقبای اصلی او مانع تکیه زدنش بر تخت سلطنت شوند؛ بنابراین برای ورود به مرحله ای جدید در عربستان، نیاز است که رقبای اصلی نباشند.

این احتمال را توییت موسوم به مستشار الامیر محمد بن نایف تقویت می کند. او نوشت: طرح های بن سلمان از خیلی وقت پیش برای این موضوع [شاه شدن]در جریان است، اما نه برای چنین زمانی بخصوص که عربستان در آستانه میزبانی نشست سران بیست است [آذرماه 1399]. چیزی او را ناچار کرده که طرح را تسریع کند. شاید شاه فوت کرده است. هنوز اطلاع موثقی در این خصوص و شرایط سلامتی شاه کسب نکرده ام.

احتمال دیگری که اتهام بزرگ به شاهزاده احمد را توجیه می کند این است که در سایه مرگ یا مرگ قریب الوقوع شاه، بن سلمان نیازمند کسب رأی همه اعضای شورای بیعت برای شاه شدن خودش و، ولی عهدی برادرش خالد بن سلمان (معاون وزیر دفاع) است. مانعی که در اینجا وجود دارد، احتمالا قانون وراثت قدرت است. او نیاز دارد برای، ولی عهد کردن برادرش بند یا بند هایی از قانون را تغییر دهد و احتمالا مهم ترین فردی که با این امر مخالف است، شاهزاده احمد است؛ بنابراین او که اکنون به اتهام خیانت و کودتا در بازداشت است، دیگر حضور ندارد که با این امر مخالفت کند.

با این حال همه این فرضیه ها، غیرقطعی و صرفاً تحلیل است. آنچه سبب بازداشت شاهزاده ها شده ممکن است هر چیزی باشد، اما مهم تر از هر چیز، شرایط سلامتی سلمان است که می تواند منشأ تغییراتی گسترده در عربستان شود.

حساب توییتری رأی الخلیج نیز در این خصوص نوشته که سلمان بن عبدالعزیز در بخش مراقبت های ویژه است و در بخش های ویژه نیز آماده باش افزایش یافته است. فعلا اخبار مربوط به سلامتی یا فوت او تا اطلاع ثانوی، بایکوت شده است.

یکی از نشانه های دیگری که حکایت از مرگ یا مرگ قریب الوقوع شاه سعودی دارد، توییتی است که حمد المزروعی امروز کرده است. او که گفته می شود از مرتبطان با سرویس اطلاعاتی امارات است، در توییتی کوتاه و معنادار نوشت: شاه کیش شد....

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 768

به "مرگ ملک سلمان یا در آستانه مرگ بودن وی؛ کارشناسان چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ ملک سلمان یا در آستانه مرگ بودن وی؛ کارشناسان چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید