میانگین شمارگان کتاب های عمومی در کانال 800 نسخه

به گزارش مجله تار و سه تار، با توجه به اهمیت نشر کتاب های عمومی و نقش آن در ارتقاء فرهنگ عمومی، افت چشم گیر این دست از کتاب ها در سال ها و ماه های اخیر، نگران کننده تر می کند.

میانگین شمارگان کتاب های عمومی در کانال 800 نسخه

عوامل مختلفی مانند افزایش قیمت مواد اولیه برای فراوری کتاب، محدود شدن شبکه های توزیع و فروش و همچنین کاهش قدرت خرید علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی بر آمارهای نشر؛ خصوصا بر شمارگان کتاب ها تاثیر مستقیم دارد. بر این اساس می توانیم با آنالیز پارامتر شمارگان و شمارگان متوسط، به نتایج قابل توجهی از وضعیت عرصه نشر و بازار کتاب دست پیدا کنیم.

در کشور ما و مطابق با سیاست های مدیریت نشر و بانک های اطلاعاتی، کتاب ها در 12 گروه دیوئی دسته بندی می شوند که به جز کتاب های حوزه کودک و نوجوان و کتاب های یاری درسی، 10 گروه دیگر که عبارتند از کلیات، فلسفه، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم عملی، هنر، ادبیات و تاریخ و جغرافیا، به عنوان کتاب های عمومی شناخته می شوند؛ کتاب هایی که مستقیما با فرهنگ و دانش عمومی در ارتباط است و برای سنجش وضعیت فرهیختگی در هر جامعه ای، باید به آنالیز کتاب های منتشر شده در این گروه پرداخت.

افت شمارگان کتاب و سیر نزولی آن در سال های اخیر، مساله ای بوده که بارها در رسانه ها مطرح شده؛ آنچنانکه این روزها شاهد تعدد نشر کتاب هایی هستیم که شمارگان زیر 100نسخه ای دارند .

با توجه به توضیحات پیشین درباره اهمیت نشر کتاب های عمومی و نقش کتاب های این گروه در ارتقاء فرهنگ عمومی، افت چشم گیر این دست از کتاب ها در سال ها و ماه های اخیر، نگران کننده تر می نماید؛ چراکه معمولا بازار کتاب های کودک و یاری درسی رونق نسبی خود را داشته و دارند؛ هرچند که کتاب های این دو گروه نیز از قاعده کلی افت شمارگان، مصون نبوده اند.

  • آمارهای نشر در بهار 98
ماه میانگین شمارگان کتاب های عمومی میانگین شمارگان کتاب های کودک و نوجوان میانگین شمارگان کتاب های یاری درسی میانگین شمارگان کل کتاب ها
فروردین 863 1643 1180 1087
اردیبهشت 874 1722 1910 1175
894 1450 1485 1075

جدول بالا که از اطلاعات رسمی خانه کتاب استخراج شده، گویای وضعیت نشر کتاب های عمومی است. با این اوصاف، ثبت شمارگان متوسط در کانال 800 نسخه ای در این گروه را باید به عنوان یک نگرانی جدی قلمداد کرد. البته طبیعی است که با ورود به شش ماهه دوم سال، آمارها دستخوش تغییرات مثبتی شوند اما در خوشبینانه ترین حالت نیز نمی توان به افزایش چشمگیر شمارگان کتاب های عمومی -والبته کل کتاب ها- در کشور دل بست. جدول زیر که اطلاعات نشر در سال 97 را در بر دارد نیز موید همین نظر است؛ آنچنانکه ثبت شمارگان میانگین 1086نسخه ای برای کتاب های عمومی در کل یک سال -و البته شمارگان 1401نسخه ای کل کتاب ها- چندان چنگی به دل نمی زند.

  • آمارهای نشر در سال 97
سال میانگین شمارگان کتاب های عمومی میانگین شمارگان کتاب های کودک و نوجوان میانگین شمارگان کتاب های یاری درسی میانگین شمارگان کل کتاب ها
1397 1086 1962 1866 1401

این روزها صنعت نشر، شرایط پر خوف ورجایی را تجربه می نماید و همانطورکه در ابتدای این گزارش آماری مورد اشاره نهاده شد، عوامل و مصائب مختلفی وجود دارد که حتی امکان بقا را برای فعالان این حوزه با مخاطره روبرو می نماید. شیوع این مشکل ها و نبود راه حل و چشم اندازی روشن پیش روی نشر، از تداوم سیر نزولی آمارها و افزایش شیب منفی نمودارهای نشر خبر دارد. بنابراین کنترل وضعیت فعلی و بهبود شرایط توجه و کوشش های ویژه ای را از سوی مدیران و سیاست گذاران کشور می طلبد.

منبع:خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 266

به "میانگین شمارگان کتاب های عمومی در کانال 800 نسخه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین شمارگان کتاب های عمومی در کانال 800 نسخه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید