می توانیم بجای اهدای خون حجامت کنیم؟

به گزارش مجله تار و سه تار، یک فوق تخصص خون گفت: بهترین درمان برای افرادی که غلظت خون دارند، اهدای خون است اما برخی به جای اهدای خون، حجامت می کنند در حالی که حجامت نمی تواند غلظت خون را کاهش دهد.

می توانیم بجای اهدای خون حجامت کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، دکتر بیژن کیخائی در جمع خبرنگاران با اشاره به روز جهانی اهدای خون، اظهار کرد: بسیاری از بیماران نیازمند دریافت خون هستند. خوزستان یکی از استان های تالنامی خیز کشور است و این بیماران به دریافت مستمر خون نیاز دارند. بیماران سرطانی هم در بازه ای از درمان، به دریافت خون نیاز دارند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه آمار تصادفات در خوزستان بالا است و خوزستان، استان های همجوار را هم پوشش می دهد، بیماران تصادفی هم به خون نیاز دارند.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی شرح داد: در برخی جراحی های دیگر هم ممکن است بیماران به خون نیاز پیدا کنند بنابراین نیاز به خون همیشگی است و جایگزینی برای خون وجود ندارد. خون این بیماران تنها از طریق اهداکنندگان تامین می شود.

وی با اشاره به برخی شرایط اهدای خون، گفت: افراد 18 تا 60 سال سالم و دارای وزن بالای 50 کیلوگرم می توانند خون اهدا کنند و هر فرد می تواند حداقل هر سه ماه یک بار خون اهدا کند.

کیخائی به تاثیر اهدای خون در کاهش غلظت خون اشاره کرد و گفت: امروزه متاسفانه حجامت به غلط جایگزین اهدای خون شده است در حالی که نباید جای اهدای خون را بگیرد. بهترین درمان برای افرادی که غلظت خون دارند، اهدای خون است اما برخی به جای اهدای خون، حجامت می کنند در حالی که حجامت نمی تواند غلظت خون را کاهش دهد.

وی با اشاره به عدم توانایی اهدای خون بعد از حجامت، نام کرد: کسانی که حجامت کرده اند، حداقل سه ماه نمی توانند خون اهدا کنند.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی اطفال گفت: قبل از انجام فرآیند اهدای خون، بررسی های لازم از افراد انجام و در شرایط خاص، خون در اختیار بیماران نیازمند قرار می گیرد.

کیخائی در خصوص برخی نگرانی ها از انتقال کرونا از طریق اهدای خون، بیان نمود: کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود و در این زمینه جای نگرانی نیست. مردم می توانند با خیال راحت نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

وی اضافه کرد: نیازمندان خون چشم انتظار اهداکنندگان هستند بنابراین از افرادی که توان اهدای خون دارند می خواهیم نسبت به این عمل خداپسند و برای نجات جان بیماران اقدام کنند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1675

به "می توانیم بجای اهدای خون حجامت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توانیم بجای اهدای خون حجامت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید