نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

به گزارش مجله تار و سه تار، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث مخصوصا برای کسانی که قوانین را رعایت نموده و در صورت بروز تصادفی که مقصر بوده اند پرداخت هزینه خسارت را شخصا بر عهده گرفته اند، در زمان فروش خودروی قدیمی و خرید اتومبیل جدید بسیار اهمیت دارد.

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام بیمه بازار، با توجه به تغییرات قانون درخصوص بیمه، نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به افراد یا خودروی جدید، یکی از چالش های مهم مالکان خودرو است. در ادامه قصد داریم تا به این سوال شما به صورت کامل پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

قبل از آنالیز شرایط اتقال بیمه شخص ثالث، ضروری است تا درخصوص قانون مربوط به این مبحث بیشتر بدانیم. شورای نگهبان در سال 1396 قانونی با عنوان اصلاح قانون بیمه شخص ثالث را تصویب کرد. قانون اولیه بیمه شخص ثالث در سال 1395 به تصویب رسیده بود.

قانون مذکور بر راننده محور بودن بیمه شخص ثالث تاکید دارد. بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، تخفیفات این بیمه مربوط به راننده بوده و در صورت فروش خودرو، قابلیت انتقال به خودروی جدید را دارد. علاوه بر انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید، بیمه گذار قادر به انتقال تخفیفات بیمه نامه به یکی از بستگان درجه اول خود است.

با انتقال بیمه شخص ثالث، مالکان می توانند تخفیف های خود را به اتومبیل جدید خود منتقل نمایند. از این رو هنگام تمدید بیمه شخص ثالث، در مقایسه با شرایط بدون تخفیف، فرد هزینه بسیار کمتری را پرداخته و از سال دوم به بعد، هر سال 5 درصد به تخفیف بیمه آنها افزوده می گردد.

بنابر آنچه در سایت بیمه بازار عنوان شده است: بیمه شخص ثالث کسی که تصادف نکرده یا اگر هم حادثه ای برایش پیش آمده از بیمه خسارت نگرفته، در سال چهاردهم 70 درصد تخفیف دارد.

کاهش تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث نیز برای دریافت خسارت های اقتصادی با تکرار یک بار، دوبار، سه بار و بیشتر به ترتیب برابر 20، 30 و 40 درصد و برای خسارات جانی با تکرار یک بار، دوبار، سه بار و بیشتر به ترتیب برابر 30، 70 و 100 درصد خواهد بود.

در سال 1399، انتقال سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث فقط درصورت کاربری یکسان دو خودرو قابل انتقال بود. اما با تغییر این قانون در سال 1400، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث پیش از انقضای اعتبار آن تنها به خودروی جدید مالک اتومبیل یا اعضای درجه یک خانواده او امکان پذیر است.

به نقل از بیمه بازار، پس باید به صراحت اعلام کنیم امکان انتقال بیمه شخص ثالث به خریدار خودرو دیگر در صورتی که او شخصی از میان همسر، پدر، مادر و فرزندانِ فروشنده نباشد، وجود ندارد. البته در صورت فروش خودرو به اعضای درجه یک خانواده نیز 3 شرط زیر برقرار هستند. سه شرط لازم برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث عبارتند از:

هر دو خودرو موردنظر می بایست کاربری یکسانی داشته باشند. به عنوان مثال انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث کامیون به سواری امکان پذیر نیست.

انتقال قطعی سند مالکیت اجرا شده و معامله در قالب وکالت نامه (کاری، بلاعزل، تعویض پلاک و …) و قول نامه انجام نشده باشد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث طی فرآیندهای قانونی صدور سند قطعی جدید انجام گردد.

طبق قانون جدید در سال 1400، اگر فردی تخفیف بیمه خود را به شخصی خارج از دایره افراد گفته شده در بالا انتقال دهد مجرم شناخته خواهد شد.

نکات ضروری برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

1. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث می بایست به طور کامل انجام گردد. امکان انتقال بخشی از بیمه امکان پذیر نیست.

2. در صورت فرارسیدن زمان تمدید بیمه شخص ثالث خودرو، می توان تخفیف را به خودروی جدید انتقال داد.

3. نمی توان تخفیف بیمه شخص ثالث را به فرزندانی که هنوز به سن هجده سال تمام نرسیده اند، انتقال داد.

4. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، پس از سررسید انقضای بیمه ثالث صادر شده از سوی کارخانه (معمولا یک سال)، امکان پذیر است.

5. تخفیف بیمه شخص ثالث منتقل شده به خودروی جدید، قابلیت جمع شدن با تخفیف های موجود در بیمه نامه خودروی مقصد را ندارد.

6. تنها در صورت انتقال سند قطعی، انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث امکان پذیر است؛ و خودروهایی که به صورت قولنامه ای یا وکالتی، به فروش رسیده اند، امکان انتقال تخفیف بیمه وجود ندارد.

7. فروشنده و مالک خودرو از لحاظ زمانی، محدودیتی برای انتقال تخفیف ها ندارد.

8. پس از فوت مالک خودرو، ورثه یا نماینده قانونی وراث می تواند اقدامات لازم را جهت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث انجام دهد.

9. در صورتی که خودروی خود را فروخته و تا مدتی قصد خرید خودروی جدید را ندارید، با دریافت گواهی تخفیف سنوات بیمه شخص ثالث، می توانید تا زمان خرید خودروی دیگر تخفیف بیمه خود را محفوظ نگه دارید.

به نقل از بیمه بازار برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث بهتر است:

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مخصوصا اگر مدت طولانی است که تجمیع شده است، امکانی است که هرگز پیشنهاد نمی کنیم با فروش خودرو آن را از دست بدهید.

همچنین با توجه به جزئیات و ریزه کاری های قانونی توصیه می گردد پیش از فروش خودرو و انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، حتما از مشاوره های شرکت های معتبری که در این زمینه فعالیت می نمایند و برخوردار از سایت های ثبت شده هستند، بهره بگیرید.

در انتها اگر احساس می کنید موضوعی در سابقه بیمه ای خودروی شما وجود دارد که می تواند مانع از انتقال آن براساس قوانین جدید گردد، حتما پیش از هر اقدامی از مشاوره افراد مطلع یاری بگیرید تا امکان تخفیفی که برای شما فراهم شده از میان نرود. در پایان از قلم نیاندازید انواع بیمه را می توانید در سایت بیمه بازار بصورت آنلاین خریداری کنید.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1626

به "نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید