نشانه ای رایج و خطرناک در بدن زنان ، این تست سلامت را در خانه حتما انجام دهید

به گزارش مجله تار و سه تار، فوق تخصص جراحی سرطان نگاه کردن را اولین راه تشخیص سرطان سینه دانست و گفت: بانوان باید جلوی آینه بایستند و دست ها را بالا ببرند، اگر در این حرکت پوست سینه گیر کرد یا فرورفته شد، علامت بسیار مهمی است که نیازمند آنالیز دقیق تر است.

نشانه ای رایج و خطرناک در بدن زنان ، این تست سلامت را در خانه حتما انجام دهید

به گزارش خبرنگاران، پروفسور محمداسماعیل اکبری، فوق تخصص جراحی غدد و سرطان و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد شرایط ابتلا به سرطان سینه در کشور گفت: سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در کشور است که حدود 99 درصد از مبتلایان به آن، بانوان هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت در حال سالمند شدن است، سالانه حدود شش درصد رشد سرطان سینه در کشور داریم. درصد سلامت بیماران مبتلا به سرطان سینه در کشور از شرایط بسیار بالایی برخوردار و از بسیاری از کشورهای غربی بالاتر است.

  • شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را بیشتر بشناسید

رئیس مرکز جامع کنترل سرطان گفت: این بیماری رو به رشد است، اما خوشبختانه با امکانات تشخیصی بالایی که برای بیماران وجود دارد، می توان گفت این بیماران از بقای عمر 15 سال برخوردارند.

وی گفت: بانوان و همسرانشان برترین تشخیص دهندگان این سرطان هستند. در طی 15 سال گذشته تا به امروز، یک مرحله در تشخیص پایین تر آمده ایم و امیدواریم طی سال های آینده این رتبه پایین تر قرار بگیرد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نگاه کردن را اولین راه تشخیص این سرطان دانست و اضافه کرد: بانوان باید جلوی آینه بایستند و دست ها را بالا ببرند، اگر در این حرکت پوست سینه گیر کرد یا فرو رفته شد، علامت بسیار مهمی است که نیازمند آنالیز دقیق تر است.

وی ترشحات نوک سینه را در صورتی مشکل ساز دانست که یک طرفه و با ترشحات خونی همراه باشد.

اکبری لمس توده را از دیگر علائم این بیماری دانست و گفت: هنگام معاینه باید با پوست کف انگشتان دست، از زیر بغل معاینه را شروع کرد و تمام سینه و اطراف آن را معاینه کرد و در صورت فرورفتگی یا لمس توده، سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

وی به نقش ماماها و متخصصین زنان در حیطه درمانی و بعلاوه در تشخیص این بیماری اشاره و توضیح داد: تشخیص اصلی بیماری سرطان سینه با جراح بوده و مسئول مستقیم درمان این بیماری با جراح است.

این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان تشخیص را بر مبنای فکر، دید و دست گذاشت و گفت: با معاینه دستی و درست تماشا تا 85 درصد تشخیص امکان پذیر است. معمولا 50 درصد گزارشات رادیولوژی مطابق با گزارشات پاتولوژی و واقعیت است.

وی به متخصصان رادیولوژی توصیه کرد: اگر هنگام گرفتن عکس ماموگرافی، تکنیک ها به خوبی انجام نگردد، ممکن است گزارش کاملی از شرایط بیمار به دست نیاید. در بسیاری از نقاط جهان تشخیص با رادیولوژی 85 درصد است اما در ایران این تشخیص 50 درصد است، زیرا انجام تکنیک ها، کاملاً صحیح و به خوبی انجام نمی شوند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به 3 روش تشخیصی سرطان پستان اشاره نمود و اضافه کرد: ماموگرافی از مهم ترین روش های تشخیصی است. سونوگرافی و روش ام آر آی نیز از جمله روش های تشخیصی است.

دکتر اکبری تاکید نمود: به طور معمول هر دو آزمایش سونوگرافی و ماموگرافی با هم درخواست نمی شوند و نوشتن نسخه هر دو آزمایش در یک زمان غیر قانونی است.انجام آزمایش MRI، تنها در موارد خاص درخواست می گردد؛ از جمله افرادی که در ژنتیک خود با سرطان سینه مواجهند.

اکبری تاکید نمود: در درمان بانوانی که بافت سینه را حفظ می کنیم، طول عمر بیشتری دیده شده است. روش حفظ سینه در درمان سرطان سینه، علمی ترین و مقبول ترین روش جراحی سینه است که مطمئناً به طول عمر بیمار یاری می نماید.

وی توصیه کرد: همه همکاران جراح باید از همه تکنیک ها و روش های حفظ سینه در درمان سرطان پستان، آگاهی داشته باشند. جراحی غدد لنفاوی زیر بغل باید به صورت استاندارد انجام گردد که با استفاده از گاماپروپ به برداشتن گره پیشاهنگ و در صورت امکان، حفظ بقیه غدد لنفاوی زیر بغل یاری کرد.

وی عوامل خطرساز در بروز سرطان سینه را شامل عوامل عام مانند سیگار و قلیان که در 30 درصد کل مرگ های بشر دخالت دارد برشمرد و توضیح داد: استرس های مزمن نیز در اندازه مرگ ها اثر بسیار مهمی دارد.

وی چاقی و اضافه وزن در بدن انسان را جزو دیگر عوامل خطرساز دانست و گفت: هرگونه چربی و اضافه وزن در بدن منبع ذخیره استروژن (آروماتیک ها) است که صد در صد در اندازه سرطان پستان اهمیت دارند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نامهربان بودن، توکل نداشتن، گذشت نکردن، حسود بودن و... را از دیگر عوامل خطرساز این بیماری بر شمرد. بیمار متوکل و آرام با حذف استرس به سلامت خود یاری نموده است.

پروفسور محمداسماعیل اکبری یادآور شد: آب آلوده به فلزات سنگین، آلودگی هوا و تغییرات ژنومی در این نوع سرطان دخالت دارند؛ ضمن اینکه 5 تا 10 درصد این بیماری را ژنی دانست.

کارشناس برنامه گفت: تقریبا می توان گفت تا 96 درصد موارد انواع سرطان ها قابل درمان هستند؛ در حال حاضر درمان سرطان به صورت تیمی انجام می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1401 بروزرسانی: 5 آبان 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2087

به "نشانه ای رایج و خطرناک در بدن زنان ، این تست سلامت را در خانه حتما انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه ای رایج و خطرناک در بدن زنان ، این تست سلامت را در خانه حتما انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید