هشدار اداره خودمختار کردها نسبت به تغییر بافت جمعیتی در شمال سوریه توسط ترکیه

به گزارش مجله تار و سه تار، اداره خودمختار کردها در شمال شرقی سوریه، سکوت سازمان ملل را در قبال برنامه های ترکیه برای ایجاد تغییر در بافت جمعیتی مناطقی که به آنها نفوذ کرده، به باد انتقاد گرفت.

هشدار اداره خودمختار کردها نسبت به تغییر بافت جمعیتی در شمال سوریه توسط ترکیه

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از روسیاالیوم، این اداره در بیانیه ای اعلام کرد: ترکیه پس از اینکه حدود 300 هزار تن از ساکنان اصلی مناطق شمال شرقی سوریه را آواره کرد، ضمن هماهنگی با آمریکا و با بازگرداندن آوارگان سوری حاضر در خاک خود به این مناطق، به دنبال تغییر ماهیت مناطق شمال شرقی سوریه است؛ مساله ای که هشداری برای وقوع یک فاجعه واقعی در منطقه محسوب می شود.

در این بیانیه آمده است: حملات نظامی ترکیه که از نهم اکتبر شروع شده و تا به امروز هم ادامه دارد، نتایج سوء بر منطقه و جهان گذاشته است. پروژه هایی که آنکارا به دنبال اجرایی کردن آنهاست، پروژه هایی هستند که سوریه و منطقه را تهدید می کنند و سیاست های اشغال گری و تفرقه را با خود به همراه دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ترکیه به دنبال اجرای پروژه های بنیادین با هدف ایجاد آشوب است و تلاش دارد با تغییر در بافت جمعیتی، هویت اصلی این مناطق را تغییر دهد.

اداره خودمختار کردها از عرصه بین المللی خواست مانع از وقوع فاجعه در منطقه شود و از سازمان ملل نیز خواست برای ممانعت از اجرایی شدن پروژه ترکیه که هدف از آن تشدید درگیری های دینی و قومی و تحریف حقایق تاریخی است، وارد عمل شود.

این اداره در بیانیه مذکور اعلام کرد: مساله آوارگان را می توان با برقراری مجدد امنیت و ثبات در سوریه و بازگشت اهالی به مناطق تحت کنترل ترکیه در راس العین، تل ابیض، شرق فرات و دیگر مناطق تحت کنترل این کشور مانند عفرین حل کرد.

در خاتمه این بیانیه آمده است: سکوت سازمان ملل در قبال نقض های ترکیه به منزله حمایت از آنها و همکاری برای کوچاندن ساکنان از خانه های خود و اسکان دیگران به جای آنهاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 482

به "هشدار اداره خودمختار کردها نسبت به تغییر بافت جمعیتی در شمال سوریه توسط ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار اداره خودمختار کردها نسبت به تغییر بافت جمعیتی در شمال سوریه توسط ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید