وام ودیعه چه تاثیری بر بازار اجاره دارد؟ ، چرا گزینه رهن کامل جذابیت بیشتری برای موجران دارد؟

به گزارش مجله تار و سه تار، یک کارشناس و فعال بازار مسکن به تشریح اثر انتشار خبر پرداخت وام ودیعه به مستاجران بر رفتار بازار اجاره مسکن پرداخت.

وام ودیعه چه تاثیری بر بازار اجاره دارد؟ ، چرا گزینه رهن کامل جذابیت بیشتری برای موجران دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، علیرضا اشکان، فعال و کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با کارشناسان برنامه متراژ در شبکه اینترنتی اکوایران، در این باره گفت: انتشار خبر تصمیم دولت برای پرداخت وام ودیعه به مستاجران به منظور حمایت از این قشر آسیب پذیر این انتظار را در بازار ایجاد نموده است که این شیوه حمایتی بتواند تا حدودی به متقاضیان این بازار یاری کند.

این فعال بازار مسکن با بیان اینکه هم اکنون عمده تمایل موجران به دریافت ودیعه یا همان مبلغ رهن است تا اجاره بهای ماهانه در تشریح علت این موضوع گفت: در گذشته موجران بیشتر تمایل به دریافت اجاره بهای ماهانه داشتند در حالی که هم اکنون این تمایل بیشتر به سمت دریافت مبلغ ودیعه یا همان پول پیش رفته است. این تمایل نیز بیشتر به علت افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازارهای موازی مانند بازار سهام، ارز و طلا و سکه به دلیل نوسانات این بازارها و بازدهی بالای آنها در ماه های اخیر است. اغلب موجران تمایل دارند با دریافت مبلغ ودیعه، آن را در این بازارها سرمایه گذاری نموده و سود بالا کسب نمایند.

  • جزئیات و شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن | اولویت دریافت وام با کدام گروه است؟

وی همچنین در پاسخ به این سوال که هم اکنون اجاره بهای مسکن تا چه میزان نسبت به سال قبل افزایش داشته است نیز گفت: از آنجا که عمده قراردادهای بازار اجاره ثبت رسمی نمی گردد امکان رهگیری دقیق از میزان افزایش اجاره بها و نرخ رشد آن وجود ندارد اما به نظر می رسد در امسال به طور میانگین اجاره بهای واحدهای مسکونی با افزایش حدود 30 درصد یا اندکی کمتر از آن روبرو شده است. اما آنچه هم اکنون مشهود است این است که میزان افزایش اجاره بها در مناطق شمالی در مقایسه با مناطق جنوبی بیشتر بوده است. وی همچنین نسبت به پیامد تصمیم های اشتباه در بازار اجاره مسکن به سیاست گذار بخش مسکن هشدار داد و گفت: در بعضی مقاطع سیاست هایی همچون وضع قراردادهای دو ساله در بازار اجاره مسکن به منظور ساماندهی و تنظیم این بازار به نفع مستاجران پیشنهاد می شد در حالی که این سیاست نه تنها یاریی به مستاجران نخواهد کرد بلکه در میان مدت و بلندمدت می تواند به زیان سمت تقاضای بازار اجاره یا همان مستاجران باشد. چرا که قراردادهای دو ساله به دلیل برآورده نکردن انتظارات تورمی موجران و عایدی کم بازار اجاره انگیزه های محدود موجود برای عرضه و ورود به بازار اجاره داری از سوی مالکان واحدهای مسکونی را نیز از بین می برد. در شرایط فعلی هم عایدی بازار اجاره در مقایسه با سایر بازارها کمتر است و اگر از این میزان نیز کمتر گردد انگیزه برای ورود به حوزه اجاره داری باز هم کمتر می گردد. این موضوع نیز باعث کاهش عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره شده و در نهایت به دلیل کمبود فایل های مناسب برای اجاره از سوی مستاجران باز هم نرخ اجاره بها افزایش خواهد یافت.

  • اعلام شرایط استفاده از تسهیلات ودیعه مسکن | برای ثبت نام به این شماره پیامک کنید | گروه های مشمول دریافت تسهیلات تعیین شدند
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1064

به "وام ودیعه چه تاثیری بر بازار اجاره دارد؟ ، چرا گزینه رهن کامل جذابیت بیشتری برای موجران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ودیعه چه تاثیری بر بازار اجاره دارد؟ ، چرا گزینه رهن کامل جذابیت بیشتری برای موجران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید