وقتی سایز لباس ها برای کاهش قیمت آب می رود!

به گزارش مجله تار و سه تار، بازاری که همواره مملو از جمعیت بود حالا شور و شلوغی سابق را ندارد، تعدادی از مغازه ها و پاساژها تعطیل شده و فروشندگان به جای سر و کله زدن با مشتری ها با گوشی های موبایل شان خود را سرگرم می نمایند.

وقتی سایز لباس ها برای کاهش قیمت آب می رود!

اینجا بازار جنت مشهد است، بازاری که به عنوان یکی از معروف ترین بازارهای فروش پوشاک، نوساتالژی بسیاری از مشهدی ها و غیر مشهدی ها است که حالا رنگ و بوی سابق را ندارد.

علاوه بر بافت تاریخی این بازار که همواره جز اولویت مشهدی ها برای خرید پوشاک به شمار می رفت، بازار جنت به دلیل نزدیکی به حرم مطهر رضوی نیز همواره مورد استقبال زائران بوده، اما حالا نه از شلوغی های گذشته خبری است و نه از مغازه ها و پاساژهایی که تا پاسی از شب چراغ هایشان همچنان روشن بود.

یکی از فروشندگان علت رکود بازار را افزایش قیمت ها و اجاره مغازه ها اعلام کرد و به خبرنگار مجله تار و سه تار گفت: قدرت خرید مردم پایین است، جنت دیگر جنت قدیم نیست زیرا اینجا باید مانند بازار میوه و تره بار شلوغ باشد.

پوشاک داخلی کیفیت خوبی ندارند

وی اضافه نمود: دیگر در بازار اجناس خارجی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد قیمت آن بسیار زیاد است در مقابل اجناس داخلی نیز از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و قیمت آن هر هفته افزایش پیدا می نماید و علت این افزایش قیمت را مرتبط با افزایش قیمت پارچه می دانند؛ به عنوان مثال شلواری را که قبلا 90 هزار تومان عرضه می کردیم را در حال حاضر باید با قیمت 160 هزار تومان خریداری کنیم.

یکی دیگر از فروشندگان ضمن اشاره به این نکته که پوشاک به اولویت پنجم وششم مردم تبدیل شده است، در مورد علت تعطیلی مغازه ها اعلام کرد: علت اصلی تعطیلی مغازه ها، نوسانات بازار، افزایش اجاره بها و خرید نقدی پوشاک از فراوریی هاست.

وی اضافه نمود: افرادی که همچنان در بازار حضور دارند، افرادی هستند که یا مالک مغازه هستند و یا به دلیل وجود جنس در مغازه مجبور به فروش آن هستند. همچنین با کمبود جنس و پارچه روبرو هستیم. اجناس خارجی کمتر شده و اجناس ایرانی نیز قیمت بسیار زیادی دارند.

از جمله دلایل تعطیلی مغازه ها، افزایش اجاره بها است و به دلیل رکود بازار فروشندگان قادر به پرداخت آن نبوده و مجبور به تخلیه مغازه های خود هستند. در این میان خرید نقدی نیز از دیگر معضلات این حوزه است و اجناس به نرخ روز به فراورینمایندگان فروخته می گردد.

در این شرایط بسیاری از فروشندگان سود خود را در تعطیلی مغازه خود عنوان می نمایند زیرا برای خرید مجدد اجناس فروخته شده باید مبلغی بیشتر پرداخت نمایند و آن را با قیمت بالاتر به فروش برسانند.

ترفندهای فراورینمایندگان برای فراوری کم هزینه تر

در همان حوالی یکی از فروشندگان لباس زیر مردانه نیز در مورد وضعیت بازار گفت: در حال حاضر کمبود نخ، کش و پارچه وجود دارد، هیچ ثباتی در بازار وجود ندارد به عنوان مثال بیعانه ای برای نخ کیلویی 60 هزار تومان پرداخت کردیم اما زمان تحویل کیلویی 103 هزار تومان با ما حساب کردند.

وی ادامه داد: فراورینماینده مجبور است برای ادامه فعالیت خود مواد اولیه مورد احتیاج را تهیه کند. مگر یک کارمند چقد حقوق دریافت می نماید؛ قیمت زیرپوش نیز 35 هزار تومان است در صورتی که این زیرپوش سال گذاشته هفت هزار تومان عرضه می شد.

خیابان هفده شهریور نیز یکی دیگر از مراکزی است که حجم وسیعی از فروشندگان پوشاک را در برمی گیرد؛

یکی از فروشندگان این بازار با اشاره به افزایش قیمت ها اعلام کرد: اگر سال گذشته شبی یک میلیون تومان فروش داشتیم سال جاری این رقم به زیر 800 هزار تومان رسیده است با این تفاوت که سال گذشته 40 قلم جنس فروخته می شد اما سال جاری با 800 هزار تومان تنها 15 قلم جنس به فروخته شده است. همچنین کیفیت اجناس نیز بسیار کم شده و فراورینمایندگان سایز لباس ها را کوچک تر می زنند تا با قیمت کمتری بتوانند فراوری نمایند.

در حال حاضر این طور مشاهده می گردد که پوشاک در بازار وجود دارد اما قیمت ها از میزان متعارف آن بسیار بیشتر شده است و فروشندگان صرفا برای پر کردن ویترین های مغازه خود مجبور به خرید اجناس هستند.

در خیابان 17 شهریور مشهد فراوریی های زیادی وجود دارد که بیش از 70 درصد احتیاج پوشاک مشهد را تامین می نمایند و تنها 30 درصد از این پوشاک از تهران وارد می گردد، به گفته یکی از فروشندگان اکثر کالاهایی که در مشهد عرضه می گردد ایرانی است و علت آن مقرون به صرفه نبودن کالاهای خارجی است زیرا با افزایش قیمت دلار، قیمت اجناس خارجی نیز افزایش زیادی داشته است.

پوشاک جزو کم تورم ترین کالاها در بازار است

محمد لسان طوسی، رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد در گفت وگو با مجله تار و سه تار در مورد وضعیت پوشاک در مشهد اظهار کرد: پوشاک جزو کم تورم ترین کالاها در بازار است زیرا دارای مقوله ای به نام فصل و مد است به عنوان مثال در فصل تابستان فروشندگان برای خرید پوشاک تابستانی چاره ای جز فروش پوشاک زمستانی با قیمت پایین تر ندارند و نمی توانند پوشاک زمستانی را در مغازه خود نگه دارند.

همچنین پارچه نیز حدود 100 درصد افزایش قیمت داشته که باعث افزایش پوشاک شده است و با توجه به بحث مد و فصل این افزایش قیمت تقریبا قابل توجه نیست.

وی در رابطه با علت افزایش قیمت ها و عدم ثبات آن اعلام کرد: یکی از دلایل اصلی عدم ثبات قیمت ها، قیمت دلار است، در کشور ما قیمت همه چیز به دلار بستگی دارد حتی برای خرید میوه و سبزی نیز زمانی که با افزایش قیمت روبرو می شوید علت آن را افزایش قیمت دلار عنوان می نمایند.

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد توضیح داد: یکی از آسیب های عدم مدیریت قیمت دلار، عدم ثبات قیمت ها است. همچنین علت افزایش قیمت، گرانی 100 درصدی مواد اولیه است که سبب افزایش 30 درصدی قیمت پوشاک شده است.

وی ادامه داد: در بحث پوشاک ممکن است فروش تقلبی وجود داشته باشد ولی گران فروشی امکان ندارد و اکثر تخلفات در این زمینه ناشی از عدم کیفیت و پس نگرفتن کالا توسط فروشندگان به دلیل نبود نقدینگی است.

عدم کیفیت کالای داخلی مصداق ندارد

یکی دیگر از مسائل مطرح شده توسط فروشندگان، عدم کیفیت کالای داخلی است، لسان طوسی در این خصوص اعلام کرد: تا قبل از اینکه کالای چینی وارد بازار گردد، عدم کیفیت کالای داخلی مصداق داشت اما پس از ورود کالای بی کیفیت چینی به بازار، این مساله معین شد که کیفیت کالای ایرانی به مراتب بالاتر از کالای چینی است و این امر سبب اعتماد بیشتر مردم به کالای داخلی شد.

کشور ما در دهه 50 جزو صادرنمایندگان پوشاک

وی اضافه نمود: ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در کشور در زمینه صادرات پوشاک مسبوق به سابقه است، زیرا کشور ما در دهه 50 جزو صادرنمایندگان پوشاک بوده و ما نیز می توانیم ظرف 2 الی 3 سال آینده مجدد به این دوران بازگردیم و دیگر احتیاجی به واردات پوشاک در کشور وجود نخواهد داشت.

لسان طوسی اضافه نمود: این امر زمانی ممکن است که دولت مسائل فراورینمایندگان همچون تسهیلات، نقدینگی، بحث تامین اجتماعی، مالیات و مالیات بر ارزش اضافه نموده را برطرف کند. همچنین از ابتدای سال 96 واردات کالای خارجی توسط افراد حقیقی ممنوع شد و مجدد از ابتدای سال 97 افراد حقوقی و برندها نیز از ورود کالای خارجی منع شدند.

ممنوعیت واردات پوشاک خارجی؛ توفیقی اجباری برای فراورینمایندگان داخلی

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد اعلام کرد: ممنوعیت واردات پوشاک خارجی، یک توفیق اجباری برای فراورینمایندگان داخلی ایجاد نموده است و اگر دولت مسائل مطرح شده را حل نماید، می توانیم مجدد به صندلی اولیه خود بازگشته و به صورت شبانه روز چه در تهران به عنوان قطب اول و چه در مشهد به عنوان قطب دوم به فراوری پوشاک مشغول شویم.

وی ادامه داد: موضوعی که همواره وجود داشته این است که تهران به دلیل امکانات، تجهیزات و سرمایه به عنوان قطب اول فراوری پوشاک مطرح بوده وگرنه از نظر پتانسیل و ظرفیت شهر مشهد از تهران کمتر نیست.

لسان طوسی اعلام کرد: در تهران سرمایه گذاری های خوبی در زمینه فراوری پوشاک صورت می گیرد و اگر این گونه سرمایه گذاری در مشهد نیز وجود داشته باشد مسلما در فراوری پوشاک هم طراز با تهران خواهیم شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با احیای مجدد بخشی از کارخانه ها که قبلا سرمایه خود را خارج نموده بودند و اکنون پس از ممنوعیت کالای خارجی مجدد سرمایه خود را به چرخه فراوری بازگردانده اند، قطعا اگر دست به دست یکدیگر بدهیم و جدای از منافع شخصی به منافع ملی خود فکر کنیم، سریعا به نتیجه خواهیم رسید.

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد اظهار کرد: سردرگمی مشتریان و عدم ثبات قیمت سبب سوء استفاده بعضی افراد در بحث عرضه می گردد اما در حال حاضر اکثر واحدهای فراوریی مجبورند اجناس خود را با قیمت خود آن کالا عرضه نمایند. نکاتی که واحدهای فراوریی باید به آن توجه نمایند صدور فاکتور، درج اتیکت و پاسخگویی به مشتریانی است که از کیفیت کالای خریداری شده خود ناراضی هستند.

گزارش از حوریه جمالی پور، خبرنگار مجله تار و سه تار-منطقه خراسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 323

به "وقتی سایز لباس ها برای کاهش قیمت آب می رود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سایز لباس ها برای کاهش قیمت آب می رود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید