کمبود جراحی تخصصی سرطان در کشور و اقدام وزارت بهداشت

به گزارش مجله تار و سه تار، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت غربالگری سرطان در کشور، گفت: در خصوص جراحی تخصصی سرطان، به طور کلی در سطح کشور کمبود وجود دارد که با تدوین برنامه سطح بندی خدمات سرطان و تربیت هدفمند نیروهای تخصصی سرطان کوشش می کنیم تا در طی سال های آینده کیفیت این خدمات افزایش یابد.

کمبود جراحی تخصصی سرطان در کشور و اقدام وزارت بهداشت

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با مجله تار و سه تار، گفت: تشخیص زودهنگام سرطان، یکی از راهبردهای مهم جهت شناسایی به موقع بیماران، افزایش اثربخشی مداخلات و کاهش هزینه ها است، اما برای اینکه یک آزمایش یا روش بالینی به عنوان روش غربالگری برای تشخیص زودهنگام استفاده گردد، باید دارای چندین خصوصیت باشد؛ ساده و ارزان بوده، مقبولیت عمومی و حساسیت بالا داشته و در صورتی که بیماری با این روش پیدا شد، درمان مناسبی در علم پزشکی برای آن وجود داشته باشد. حال در صورتی که بیماری با این روش پیدا شد و درمان مناسب هم وجود داشت، درمان به گونه ای باشد که طول عمرش افزایش یافته یا دست کم کیفیت زندگی بیمار بهتر گردد.

وی با بیان اینکه به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی روش های غربالگری را فقط برای سرطان های پستان، روده بزرگ و دهانه رحم پیشنهاد داده است، اضافه کرد: وزارت بهداشت نیز متناسب با شرایط کشور این برنامه ها را پس از طی مراحل آزمایشی، در نظام سلامت در دست اجرا دارد.

شادنوش با اشاره به شرایط غربالگری در زمینه سرطان معده نیز اظهار کرد: در خصوص سرطان معده با اینکه این سرطان بیشترین بروز را در مردان در کشور داراست، اما هنوز آزمایش یا روشی برای غربالگری آن که دارای مشخصات مذکور باشد، برایش توصیه نشده است تا به عنوان روش غربالگری پیشنهاد گردد. البته در سال های اخیر آزمایش هایی برای این بیماری نیز در دسترس قرار گرفته است که توسط مراکز تحقیقاتی در دست آنالیز هستند و در صورت تایید اثربخشی، می توانند در سطح نظام بهداشتی درمانی کشور نیز توصیه شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در ادامه در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر کمبود امکانات تخصصی سرطان در استان خراسان جنوبی، گفت: در حال حاضر خدمات شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی سرطان در این استان ارائه می گردد. البته در خصوص جراحی تخصصی سرطان، به طور کلی در سطح کشور کمبود وجود دارد که معاونت درمان با تدوین برنامه سطح بندی خدمات سرطان و با همکاری معاونت آموزشی در حال برنامه ریزی دوره های ویژه، جهت تربیت هدفمند نیروهای تخصصی سرطان است تا در طی سال های آینده کیفیت این خدمات افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 34

به "کمبود جراحی تخصصی سرطان در کشور و اقدام وزارت بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود جراحی تخصصی سرطان در کشور و اقدام وزارت بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید