گرمی، شهر آبشارهای مستور در دل کوهستان

به گزارش مجله تار و سه تار، شهرستان گرمی با دارای بودن طبیعت بکر و زیبایی وصف ناپذیر آبشارهایی مستور در دل کوهستان دارد که آن را به یکی از مناطق گردشگری استان تبدیل کرده است.

گرمی، شهر آبشارهای مستور در دل کوهستان

برخورداری از ظرفیت های طبیعی گردشگری از جمله امتیازهای هر منطقه به شمار می رود و شهرستان گرمی به دلیل دارا بودن جاذبه های گردشگری طبیعی به یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور تبدیل شده است.

از جاذبه های طبیعی این شهرستان می توان به رودخانه ها، چشمه سارها، روستاهای متنوع و کوه های سرسبز اشاره کرد، برخی هوای مه آلود، آبشار مه، دریاچه مه و گیر افتادن مه در دامن کوه ها را که تقریبا 100 روز در سال رخ می دهد، یکی از جاذبه های مهم گردشگری این شهرستان می دانند.

مراتع و جنگل های شهرستان محل رویش پراکنده یا انبوه انواع مختلفی از گیاهان و درختان و درختچه ها است؛ همچنین علاوه بر گونه های متنوع جانوری، گرمی در فصل های مختلف در جهت حرکت انواع مختلفی از پرندگان مهاجر قرار گرفته است، اما از جمله این جاذبه های مهم وجود ده ها آبشار کمتر دیده شده و بکر در دل این منطقه زیبا و سرسبز است.

آبشارهای متعدد در دل کوهستان و در پیچ وخم صخره های سر به فلک کشیده آن که گستره آنها در دل طبیعت چیده شده اند، هر بیننده ای را از دیدن این همه زیبایی در دل طبیعت متحیر کرده و به تحسین وا می دارد.

وجود این آبشارهای زیبا و چشم نواز با صدایی دلنشین در پایین دست که روح آدمی را صیقل می دهد شهرستان گرمی را به یکی از مناطق مستعد گردشگری تبدیل کرده است تا جایی که این زیبایی ها موجب شده تا این شهر از گردشگران بسیاری میزبانی کند.

تلاقی آب و صخره در پایین آبشار آهنگی دلنشین می نوازد که شاید تعداد زیادی از گردشگران در کنار تماشای زیبایی و عظمت این آبشارها، برای گوش جان سپردن به این آهنگ دلنشین طبیعت، اینجا را مقصد سفر خود انتخاب می کنند و برای ساعاتی هم که شده فارغ از هیاهوی زندگی ماشینی به آواز طبیعت که مملو از آرامش و حس زندگی است، گوش فرا می دهند.

صدای آب که همیشه مملو از امید و زندگی است در کنار زیبایی وصف ناپذیر آن که از بالای کوه سرازیر شده و شتابان خود را در آغوش خاک جای می دهد، در دل صخره های سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و زیبا، شاید دست نیافتنی تصور شد اما در شهرستان گرمی و در کنار آبشارهای منطقه می توان چنین حس کم نظیری را تجربه کرده و با تمام وجود احساس کرد.

اجتماع چنین قابلیت هایی در کنار هم یکی از امتیازات مهم شهرستان گرمی به شمار می رود که سبب شده این منطقه همچون نگینی در گستره استان اردبیل درخشده و توجه همگان و به ویژه طبیعت دوستان خوش ضمیر را به خود جلب کند به طوری که همه ساله در فصول مختلف می توان شاهد حضور گسترده گردشگران در این آبشارها و مناطق گردشگری طبیعی شهرستان گرمی بود.

آبشارها جلوه های زیبای طبیعت گرمی

علیرضا حسن پور کارشناس و پژوهشگر حوزه طبیعت گردی با اشاره به فرایند شکل گیری آبشارها در منطقه گرمی اظهار کرد: چندین مولفه در طبیعت گردی وجود دارد که از مجموع آنها در پک کامل گردشگری ایجاد می شود که بخشی از این مولفه های شامل مناظر طبیعی و چشم اندازهای منحصر به فرد اعم از آبی، صخره ای و... است.

او بیان نمود: استان اردبیل به دلیل سیمای کوهستانی آن در جای جای آن چشم اندازهایی از آبشار قابل مشاهده است و در شهرستان گرمی نیز به دلیل شرایط توپوگرافیکی منطقه و کوهستانی بودن آن با وجود آب های جاری دائمی و فصلی در شهرستان عوارض و توپوگرافی هایی به شکل آبشار شکل گرفته است.

کارشناس کمیته های تخصصی و طبیعت گردی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: به لحاظ ویژگی های گردشگری هیجانی، وجود چشم اندازهای زیبا در حریم آبشارها و فضاهای سرسبز ناشی از جریان های آبی، این آبشارها مورد استفاده و استقبال گردشگران و طبیعت گردان قرار گرفته است.

حسن پور آبشارها را از جلوه های زیبای طبیعت به ویژه در شهرستان گرمی دانست و اضافه کرد: این آبشارها که در تمامی شهرستان گسترده شده است از قابلیت های جاذب گردشگر بوده و سبب جذب گردشگران به منطقه می شود.

او بیان نمود: در شمال استان و در دشت مغان آبشارهای متعددی وجود دارد که به نظر می رسد به دلیل طولانی بودن مدت زمان فصل گرما در این منطقه وجود آبشار امری غیرممکن باشد اما برخلاف این تصور آبشارهای متعددی در این منطقه واقع شده است.

وجود ده ها آبشار با ارتفاع دو تا 30 متر در گرمی

روح الله محمدی، کارشناس طبیعت گردی و باستان شناسی با اشاره به قدمت تاریخی و طبیعی شهرستان گرمی گفت: این منطقه از شهرستان ها تاریخی استان به شمار می رود که در کنار جاذب های بکر باستانی، دارای طبیعت بکر و بی نظیر بوده و نمونه از این جاذبه ها آبشارهای منطقه به شمار می رود.

او اضافه کرد: در شهرستان گرمی پراکندگی آبشارها به حدی است که می توان گفت در مجاورت اغلب روستاهای بخش موران و مرکزی آبشار واقع شده است و ده ها آبشار کوچک و بزرگ با ارتفاع دو تا 30 متر وجود دارد.

کارشناس طبیعت گردی و باستان شناسی گفت: تنها در بخش مرکزی دره آبشارها یا شوله لر دره سی واقع شده که بیش از 25 آبشار در مسافت سه کیلومتری را در خود جای داده است و با توجه به قابلیت های موجود در آنها در قالب شوله لر دره سی به ثبت ملی رسیده اند.

شوله لر دره سی؛ دره ای با بیش از 25 آبشار

شوله لر دره سی در روستای قوزلو در جنوب شرقی شهر گرمی قرار گرفته است که در این دره ده ها آبشار بزرگ و کوچک در جریان است، این دره در شعبه قوزلوچای رودخانه اوجرلوچای واقع شده و از آبشارهای مهم آن می توان به بویوک شوله، قیزیل شوله، قیزیل قایا شوله سی و یوخاری شوله اشاره کرد.

از ابتدای این دره آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری دیده می شود که در شیب دره و در بین سنگ ها جاری است، بویوک شوله بزرگترین آبشار این دره بوده که حدود 21 متر ارتفاع دارد، آبشارهای دیگر ارتفاع بسیار کمتری دارند.

آبشار بویوک شوله تقریبا آخرین آبشار قابل مشاهده در جهت دره شوله لر به روستای شاوون سفلی است؛ یوخاری شوله با ارتفاع 16 متر در جنوب شرق روستای قوزلو واقع شده و از نظر ارتفاعی دومین آبشار بعد از آبشار بویوک شوله، در جهت دره شوله لر است.

آبشار بویوک شوله به عنوان بزرگترین آبشار این دره، با طبعیت منحصر به فرد که ترکیبی از آب و صخره و دره است و با توجه به محیط بکری که دارد، در جذب گردشگران و طبیعت گردان موثر و مفید است.

چالاچوخور؛ آبشاری پرطرفدار بین طبیعت گردان

آبشار چالاچوخور به ارتفاع بیش از هشت متر از دیگر آبشارهای زیبا و مرتفع شهرستان گرمی به شمار می رود که قابلیت بسیار بالایی در جذب گردشگران داشته و سالانه شاهد حضور گردشگران، طبیعتگران و کوهنوردان برای بازدید از جاذبه های این منطقه هستیم.

کوهستان های جنوب شرقی شهرستان گرمی به علت اتصال به کوهستان های تالش و نزدیکی به دریای خزر از بارش مناسبی در حدود 600 میلیمتر در سال برخوردار هستند و به همین دلیل این منطقه به خصوص در فصل بهار سرسبز است و رودخانه های بسیاری در دامنه های آن جریان دارند.

این رودخانه ها در این منطقه آبشارهایی با ارتفاعات مختلف ایجاد کرده اند که آبشار چالاچوخور نیز یکی از این آبشارهای زیبا و پرطرفدار منطقه است که در بخش انگوت و در جهت روستاهای زاویه سنگ، دومولی، گلین بولاغی و ... قرار گرفته است و آب این دره به دره رود و سد عمارت سرریز می شود.

آبشار چالاچوخور که در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا قرار گرفته است، به واسطه پرتگاه ها و دره های عمیق مجاور خود شهرت ویژه دارد و پوشش درختان جنگلی و خودرو در جهت دسترسی به آبشار بر جذابیت آن اضافه کرده است که همین امر سبب شده تا هزاران گردشگر سالانه در این آبشار حضور داشته باشند.

آبشار سلاله، مرتفع ترین آبشار گرمی

سلاله یکی از روستاهای باستانی منطقه موران بوده که به علت داشتن تپه های باستانی، ارتفاعات زیبا و طبیعت چشم نواز مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان موران است و از جمله این جاذبه های مهم وجود آبشاری با بیش از 30 متر ارتفاع به نام سلاله است.

آبشار سلاله جزو 15 آبشار بخش موران و مرتفع ترین آبشار شهرستان گرمی به شمار می رود که زیبایی وصف ناپذیر آن شهرت بالایی دارد.

آبشار دومولی

روستای دومولی از جمله معدود روستاهای بخش انگوت شهرستان گرمی است که بافت تاریخی سنتی و باستانی خود را حفظ کرده و می توان گفت هنوز مدرنیته بر آن غالب نشده است.

در بخش جنوبی روستا یکی از زیباترین آبشارهای بخش انگوت به ارتفاع تقریبی هشت متر یعنی آبشار دومولی است؛ کوه های مرتفع اطراف آبشار و دره سرسبز رودخانه دومولی باعث شده این آبشار یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران باشد.

این آبشار که در جهت خود دارای دره و پرتگاه های عمیقی است، در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا واقع شده است که رسیدن به آبشار به سهولت امکان پذیر بوده و می توان با خانواده از این منطقه بهشتی دیدن کرد.

آبشارهای آلیله

روستای آلیله که در 13 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرمی مغان و در 5 کیلومتری شرق روستای اینی(مرکز دهستان) در بخش مرکزی و مابین روستاهای تازه کند، بییره و اینی و در ارتفاع یک هزار و 237 متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده است، پذیرای گردشگران از نقاط مختلف کشور است.

این روستا در دل طبیعت بکر و سرسبز مغان با چشم اندازی منحصر به فرد تلفیقی از تاریخ و طبیعت است برای نمایش زیبایی های بکر و خدادادی که زیبایی های آن روح انسان را صیقل می دهد.

از جاذبه های طبیعی گردشگری در این روستا علاوه بر طبیعت سرسبز و دست نخورده آن، می توان به آبشارهای این روستا از جمله جهنم شوله سی، آبشار آلمالی شوله سی و آبشار میشئیله اشاره کرد.

آبشارهای بیعرق

بیعرق در دهستان انی واقع شده است و سه آبشار را در خود جای داده است که شامل آبشار بزرگ جهنم، آبشار گویین یولان و آبشار جنت است.

آبشار بزرگ جهنم یک آبشار بلند و زیبا و در عین حال ترسناک که همیشه در پایین آن مارهای آبی فراوان و خرچنگ و قورباغه وجود دارد، آبشار گویین یولان هر تابستان مردم این روستا قبل از چیدن پشم های گوسفندان ابتدا در پای این آبشار گوسفندان خود را می شویند و این آبشار را نماد پاکی می دانند و آبشار جنت آبشاری بسیار زیبا با خزه های سبز و قرمز با منظره ای زیبا است.

آبشار افسوران

روستای افسوران در بخش موران شهرستان گرمی واقع شده است که آبشار زیبای شله باشی زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده و پای گردشگران و طبیعت گران مختلفی را به این منطقه باز کرده است.

وجود 14 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر چهره ای کوهستانی به اردبیل بخشیده و موجب شده تا این استان به سرزمین آبشارها شناخته شود، این آبشارها در فصول مختلف تغییر چهره داده و زیبایی وصف ناپذیری در تمامی فصول به این منطقه می دهند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1070

به "گرمی، شهر آبشارهای مستور در دل کوهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمی، شهر آبشارهای مستور در دل کوهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید