87 درصد مخازن هورالعظیم ایران پرآب است

به گزارش مجله تار و سه تار، معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو بیان کرد: مخازن هورالعظیم در ایران حدود یک هزار و 19 کیلومتر مربع وسعت دارد که درحال حاضر 87 درصد آن پر است.

87 درصد مخازن هورالعظیم ایران پرآب است

به گزارش خبرنگاران، قاسم تقی زاده خامسی روز یکشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: فضای مجازی جانشین ناخلف عظیم نمایی کاریکاتور در درشت نمایی مسایل شده است و به صورت هجومی یکباره صفحات پرمی گردد از تصاویری که گاه متعلق به سال های قبل است یا فتوشاپ شده تا با ظرافت آن را به باور عمومی تبدیل نمایند.

وی ادامه داد: تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق واقع شده که یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در کشور عراق قرار گرفته است و به علت تمهیدات مرزی و بعلاوه مدیریت منابع آبی این تالاب، در سال های گذشته یک دایک سراسری در محل مرز دو کشور ایجاد شده است.

معاون وزیر نیرو نوشت: بخشی از آنچه که این روزها در تالاب مشاهده می گردد و با اسم مرگ و میر ماهیان منتشر شده است، به علت عدم تامین حق آبه زیست محیطی لازم از سوی کشور عراق به وسیله رودخانه دجله است که در سال های اخیر و در پی توسعه طرح های بهره برداری از منابع آب در بالادست با معظلات و مسائل عدیده ای روبرو شده است.

تقی زاده خامسی ادامه داد: علت دیگر مرگ و میر ماهیان در این تالاب، وجود شرایط ترسالی در دوسال گذشته و افزایش منابع آبی تالاب بوده است که موجب افزایش جمعیت ماهیان شده است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو نوشت: این توسعه جمعیت در سمت عراق باعث کمبود اکسیژن محلول در تالاب به ویژه در شرایط گرمای تابستان و رشد میکرومغذی ها و جلبک ها در تالاب شده و کاهش منابع آبی در مقایسه با سال های تر مرگ و میر ماهیان در هورالعظیم در سمت عراق را افزایش داده است.

وی اضافه نمود: هورالعظیم در سمت ایران غالبا از سد کرخه که در فاصله حدود 300 کیلومتری تالاب قراردارد سیراب می گردد.

تقی زاده خامسی نوشت: به خاطر دارم در هنگام وقوع سیل 98 که از آن بازدید کردم، در هر دوطرف ایران و عراق سرریز از آب شده بود و نگرانی ما از پرآبی و شکستن دایک ها بود.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: امروز این تالاب در طرف عراق کاملا خشک شده است و در طرف ایران با اینکه حجم آورده های آبی آن 50 درصد کاهش یافته است، اما سطح وسیعی از تالاب آب دارد و از سد کرخه برای تالاب آب رها سازی شده و می گردد. هرچند که با کاهش منابع آبی موجود در امسال چاره ای به جز کاهش مصارف وجود ندارد.

وی نوشت: در این شرایط سد کرخه به اسم تامین نماینده منابع آبی پایین دست حوضه آبریز باید تامین آب شرب، کشاورزی و نیازهای زیست محیطی حوضه که تالاب هورالعظیم هم بخشی از آن است را انجام دهد.

به گزارش ایرنا، تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار گرفته است. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع است.

اکنون خشکسالی و نرسیدن حقابه به این تالاب بین المللی، ناقوس مرگ تدریجی حیات وحش در هورالعظیم را به صدا درآورده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1646

به "87 درصد مخازن هورالعظیم ایران پرآب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "87 درصد مخازن هورالعظیم ایران پرآب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید