شروع طرح توسعه ورامین با همکاری آلمان

به گزارش مجله تار و سه تار، فرماندار شهرستان ورامین گفت: با حضور گروه تحقیقاتی دانشگاه اشتوتگارت آلمان، طرح توسعه شهرستان ورامین به عنوان پایلوت کشوری شروع شد.

شروع طرح توسعه ورامین با همکاری آلمان

به گزارش مجله تار و سه تار، حسین کاغذلو عصر دوشنبه در جلسه مشترک با دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی فناوری ریاست و کارشناسان دانشگاه اشتوتگارت آلمان که در محل فرمانداری شهرستان ورامین برگزار گردید، اظهار کرد: اقتصاد ورامین بر پایه کشاورزی راسخ شده و اجرای طرح های زیست محیطی مشترک با مراکز علمی، می تواند بسیاری از مسائل این حوزه را رفع کند.

وی اضافه کرد: توسعه کشاورزی شهرستان ورامین با چالش کمبود آب همراه است؛ مسئله ای که می تواند با حرکت به سمت استفاده از فناوری های نوین، بازچرخانی آب با تصفیه فاضلاب و تغییر در شیوه های کشت از محیط باز به فضای گلخانه ای رفع گردد.

فرماندار ورامین ادامه داد: یکی از اقدامات مؤثر در حوزه کشاورزی شهرستان ورامین، احداث شهرک گلخانه ای در روستای حصارگلی است که در آن با استقرار بیش از یکصد هکتار گلخانه پیشرفته کوشش شده تا از ضمن استفاده بهینه از آب موجود، به فراوری محصولات ارگانیک و نیز پرورش ماهی اقدام نموده و فرصت های شغلی پایدار ایجاد کرد.

کاغذلو اضافه کرد: چالش کمبود آب در منطقه ورامین باعث شده منطقه مهم و حیاتی تالاب بندعلیخان رو به خشکی بگذارد و پدیده فرونشست، دشت ورامین را با تهدید جدی روبرو کند که یقیناً استفاده از شیوه های علمی در توسعه کشاورزی و استفاده بهینه از آب که موجب کاهش میزان استحصال آب از منابع زیرزمینی می گردد، می تواند از پیشرفت این پدیده بکاهد.

ورامین از ظرفیت ویژه ای در توسعه انرژی پاک برخوردار است

به گزارش مجله تار و سه تار، استاد دانشگاه اشتوتگارت آلمان نیز در این جلسه با تأکید بر لزوم استفاده از انرژی های نوین در حفاظت از محیط زیست، گفت: شهرستان ورامین از ظرفیت ویژه ای در توسعه انرژی پاک برخوردار است.

دکتر آلتروپ اضافه کرد: گروه تحقیقاتی دانشگاه اشتوتگارت آلمان کوشش دارد مدیریت توسعه پایدار را در حوزه مدیریت انرژی دنبال کند که این مسأله با توجه به ظرفیت های مهمی که ورامین در حوزه های مختلف دارد، به صورت پایلوت در این شهرستان اجرا می گردد.

این استاد دانشگاه اشتوتگارت آلمان ادامه داد: طرح تحقیقاتی توسعه شهرستان ورامین در مدت سه سال و با استفاده از ظرفیت های موجود در شهرستان ورامین، نیروی انسانی و انرژی پاک موجود در این منطقه اجرا می گردد.

وی با تأکید بر لزوم ارائه آموزش در حوزه توسعه ورامین، گفت: فعالیت های گروه تحقیقاتی آلمان، در حوزه های اجتماعی و مالی نیز اجرا شده و طی آن کوشش می گردد با ارائه آموزش به گروه های هدف، به ویژه در مدارس، توسعه ورامین را با سرعت بیشتری همراه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 90

به "شروع طرح توسعه ورامین با همکاری آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع طرح توسعه ورامین با همکاری آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید