آلاینده های خودرو با مبدل کاتالیستی کاهش می یابد

به گزارش مجله تار و سه تار، یک شرکت ایرانی، مبدل کاتالیستی خودرو حاوی نانوذرات فلزات گران بها جهت کاهش آلاینده های گاز خروجی از اگزوز تولید کرده است.

آلاینده های خودرو با مبدل کاتالیستی کاهش می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، 22 هزار دم و بازدم، معادل 16 کیلو هوا، سهم هر نفر در تنفس روزانه است که در صورت وجود آلاینده ها در هوا بیماری هایی نظیر آسم و تنگی نفس تهدیدکننده سلامت افراد جامعه است.

نوید مولوی زاده، قائم مدیرعامل شرکت ایران دلکو می گوید: کاتالیست های اگزوز برای حذف گاز های خروجی از اگزوز طراحی شده اند و قادرند بیش از 90 درصد گاز های آلاینده خروجی از موتور خودرو را کاهش دهند. کاتالیست های خودرو از دهه 1980 وارد خط تولید خودروسازی ها شدند و در حال حاضر در کلیه خودرو هایی که سوخت فسیلی مصرف می کنند، این کاتالیست ها نصب می شوند.

وی ادامه داد: خودرو های تولیدی در کارخانه مجهز به این کاتالیست ها هستند، اما بعد از خروج از کارخانه و استفاده از خودرو، به مرور این کاتالیست ها عملکرد خود را از دست داده و در حال حاضر نظارت دقیقی برای جایگزینی کاتالیست نو به جای کاتالیست های کهنه و مستعمل وجود ندارد.

لادن کمال زاده؛ مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت ایران دلکو درباره کاتالیست های نانویی این شرکت می گوید: ما پیروز به کسب گواهی نانومقیاس برای این کاتالیست ها شده ایم. ما از ذرات فلزی گرانبها با ابعاد کمتر از 20 نانومتر در این کاتالیست ها استفاده کردیم و عملکرد کاتالیست را با کمک فناوری نانو ارتقا داده ایم.

در این کاتالیست ها از نانوذرات فلزات گران بهایی نظیر پلاتین و پالادیم استفاده شده است که می تواند تا 90 درصد میزان آلودگی را کاهش دهد. این کاتالیست، گاز های خروجی را به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می کند؛ بنابراین استفاده از نانوکاتالیست ها می تواند تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.

داود اکبری، مدیر تولید شرکت ایران دلکو می گوید: خط تولید فعلی شرکت ایران دلکو از بزرگترین خطوط تولید مبدل های کاتالیستی خودرو در خاورمیانه بوده و کلیه تجهیزات و قطعات آن با دانش فنی داخلی این شرکت طراحی و ساخته می شوند. این شرکت امکان تولید تمام کاتالیست های مصرفی در خودرو ها و موتورسیکلت های ساخت داخل کشور را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1685

به "آلاینده های خودرو با مبدل کاتالیستی کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلاینده های خودرو با مبدل کاتالیستی کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید