احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب الله

به گزارش مجله تار و سه تار، وزیر و نماینده سابق لبنانی مدعی شد که دولت آمریکا تحریم مسئولان نزدیک به حزب الله در کشورهای منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.

احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب الله

به گزارش گروه بین الملل مجله تار و سه تار، سعد الحریری نخست وزیر لبنان دوشنبه هفته پیش در سفری غیر رسمی وارد آمریکا شد و پیش بینی می گردد ابتدای هفته آینده به بیروت بازگردد. هرچند این یک سفر رسمی محسوب نمی شد اما او روز پنجشنبه گذشته با مایک پاپمئو وزیر خارجه آمریکا دیدار و در کنفرانس خبری مشترک نیز شرکت کرد.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، رهبران لبنانی منتظر بازگشت حریری از آمریکا هستند تا در جریان محتوای گفت وگوهای او با مقامات آمریکایی و اطلاع از میزان جدیت واشنگتن در تحریم مقامات سیاسی لبنانی نزدیک به حزب الله قرار گیرند.

بعضی منابع گفته اند که جبران باسیل وزیر خارجه و دیگر رهبران حزب التیار الوطنی الحر (جریان ملی آزاد) نیز جزو لیست تحریم های جدید آمریکا خواهند بود که این موضوع می تواند تأثیرات بالایی در فضای داخلی لبنان بر جای بگذارد.

محمد عبدالحمید بیضون وزیر سابق برق لبنان و نماینده مجلس این کشور به الشرق الاوسط گفت که تحریم حزب الله و افراد مرتبط با آن در کنگره تصویب شده است و هیچ فردی در آمریکا نمی تواند این قانون را تغییر دهد؛ چنان که وزارت خزانه داری آمریکا نیز آن را اجرا خواهد نمود.

او در ادامه گفت: وزارت خزانه داری آمریکا در حال تحقیق بر روی اسامی افرادی است که قرار است در لیست تحریم های جدید قرار گیرند. آمریکا حزب الله را تحریم نموده و به همپیمانانش نیز هشدار داده تا ارتباط خود را با این حزب قطع نمایند اما دولت آمریکا هنوز آماده برهم زدن شرایط داخلی لبنان نیست؛ چرا که تحریم جبران باسیل به رئیس جمهور لبنان نیز سرایت می نماید.

پیش از آن نیز وزارت خزانه داری آمریکا امین شری و محمد رعد دو عضو مجلس لبنان را به بهانه ارتباط با حزب الله در لیست تحریم های خود قرار داده بود. (جزئیات بیشتر)

به نوشته الشرق الاوسط، این تحریم ها در چارچوب جنگ سرد میان ایران و آمریکا تعریف می گردد و به زودی بیشتر همپیمانان ایران در منطقه را نیز در بر خواهد گرفت.

محمد عبدالحمید بیضون در این باره مدعی شد: تحریم های آمریکا که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران را شامل شد، وزرای خارجه عراق، سوریه و لبنان را نیز در بر خواهد گرفت؛ از این رو که آنان نیز همپیمانان دبیرکل حزب الله هستند.

تحریم ها علیه مقاومت لبنان در حالی اتخاذ می گردد که حزب الله یکی از مهمترین احزاب سیاسی لبنان است و در انتخابات اخیر مجلس لبنان هم با وجود اقدامات آمریکا علیه این حزب، بخش بزرگی از کرسی ها در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب الله نهاده شد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 295

به "احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب الله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب الله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید