صلح در افغانستان، محور رایزنی های مجازی در هفته جاری با حضور ایران

به گزارش مجله تار و سه تار، وزارت امور خارجه افغانستان گفت جمهوری اسلامی ایران در نشست روز دوشنبه وزرای امور خارجه منطقه که به صورت مجازی برگزار خواهد شد، حضور پیدا می کند.

صلح در افغانستان، محور رایزنی های مجازی در هفته جاری با حضور ایران

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، وزارت امور خارجه افغانستان گفت قرار است افغانستان سه نشست مهم منطقه ای، فرامنطقه ای و سه جانبه در رابطه با صلح و مذاکرات بین الافغانی را در جریان هفته جاری میزبانی کند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز (شنبه 14 تیر) در یک پیام ویدئویی گفت که نشست نخست قرار است دوشنبه پیش رو از طریق ویدیو کنفرانس بین کشورهای منطقه، همکاران و شرکای استراتژیک منطقه ای دولت افغانستان برگزار شود. جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

به گفته مقامات وزارت امور خارجه افغانستان، قرار است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این نشست حضور پیدا کند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان نشست بعدی با شرکت پاکستان و چین به میزبانی افغانستان سه شنبه آینده برگزار می شود. در این نشست سه جانبه، روی همکاری های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح گفت وگو خواهد شد.

هیواد همچنین گفت که سومین نشست میان کشورهای فرامنطقه به منظور ایجاد اجماع بین المللی پیرامون مذاکرات بین الافغانی و فرایند صلح افغانستان، با شرکت شرکای عمده بین المللی افغانستان و کشورهایی که در 19 سال گذشته افغانستان را در زمینه امنیت و اقتصاد حمایت کرده اند، روز پنج شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.

این نشست با سخنان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان آغاز و به رهبری محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه این کشور ادامه خواهد یافت.

وزارت امور خارجه افغانستان برگزاری این نشست ها را جهت تقویت اجماع منطقه ای و فرامنطقه ای در رابطه با صلح افغانستان و مذاکرات بین الافغانی مهم عنوان کرده است.

این نشست ها در رابطه با ایجاد اجماع منطقه ای و جهانی در مورد صلح و مذاکرات بین الافغانی در حالی برگزار می شوند که تا به امروز تاریخ تعیین برگزاری مذاکرات بین الافغانی اعلام نشده است.

به گزارش فارس، در سفر 2 روزه سرپرست وزارت خارجه افغانستان (+) به ایران که در تاریخ 2 تیرماه صورت گرفت، طرف ایرانی و افغانستانی، توافق کردند که سند جامع همکاری ها را تا سه ماه آینده آماده کنند و ایران هم گفت آماده است میزبان مذاکرات بین الافغانی باشد.

همچنین در انتها این سفر، ایران در بیانیه 15 بندی ظریف و اتمر گفت که آماده است در صورت درخواست افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسھیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد. (اینجا بخوانید)

در این راستا سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه هفته گذشته با اعلام خبر ملاقات روز دوشنبه محمدابراهیم طاهریان فرد کننده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان با معاون سیاسی گروه طالبان در قطر تاکید کرد این ملاقاتها در راستای تلاش ها و رایزنی های جمهوری اسلامی ایران برای انجام گفت وگوهای بین الافغانی با هدف برقراری صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی افغانستان صورت می پذیرد. (جزییات بیشتر)

در پی اختلافات سیاسی در افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، جمهوری اسلامی ایران تلاش و رایزنی های زیادی را در راستای حل اختلافات صورت داد از جمله با طرف های افغانستانی و در نهایت توافقی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله حاصل شد که ایران نیز از این توافق استقبال کرد.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1028

به "صلح در افغانستان، محور رایزنی های مجازی در هفته جاری با حضور ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صلح در افغانستان، محور رایزنی های مجازی در هفته جاری با حضور ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید