رفتار های ایران به اندازه سلاح اتمی کره شمالی خطرناک هستند!

به گزارش مجله تار و سه تار، در شرایطی که در سال های اخیر تنش ها میان ایالات متحده از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر افزایش یافته، پنتاگون در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، هشدار می دهد که در یک دهه اخیر احتمال استفاده از سلاح هسته ای در درگیری های منطقه ای و جهانی افزایش یافته است.

رفتار های ایران به اندازه سلاح اتمی کره شمالی خطرناک هستند!

این گزارش 67 صفحه ای با نام ساده عملیات هسته ای مشترک، به نام راهنمایی در زمینه اصول و راهنمایی های اساسی برای برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی عملیات هسته ای منتشر شده است. در واقع این گزارش در آوریل 2020 تکمیل شده بود؛ اما در روز های اخیر و براساس قانون آزادی اطلاعات به فدراسیون دانشمندان آمریکایی ارائه شد.

وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود تصریح کرده است برخلاف آمریکا که تلاش کرده تا تعداد و قابلیت های تسلیحات هسته ای خود را کاهش دهد، سایر کشور ها از جمله روسیه و چین در مسیری مخالف حرکت کرده و تعداد و کیفیت سلاح های اتمی خود را ارتقا داده اند. در بخشی از این گزارش آمده است که روسیه و چین انواع تازهی از توانایی های هسته ای را به زرادخانه خود اضافه کرده اند، توانایی و موقعیت نیرو های هسته ای را در استراتژی ها و برنامه های خود افزایش داده و رفتار های ماجراجویانه و تهاجمی بیشتری را انجام داده اند. از این پس با مجموعه بی سابقه ای از تهدید ها از جمله تهدید های متعارف اصلی از قبیل سلاح های شیمیایی، میکروبی، اتمی، فضایی، سایبری و نیرو ها و گروه های غیردولتی خشونت طلب روبرو هستیم.

گزارش پنتاگون می افزاید که با وجود تلاش های آمریکا برای کاهش نقش سلاح های اتمی در امور بین المللی و مذاکرات این کشور برای کاهش تعداد سلاح های هسته ای هیچ کدام از رقبای واشنگتن در این جهت حرکت نکرده اند.

گزارش وزارت دفاع آمریکا این گونه نتیجه می گیرد که خطر جنگ ها میان قدرت های مجهز به سلاح اتمی در بخش هایی از جهان افزایش یافته است. علاوه بر روسیه و چین، کره شمالی و ایران هم تهدید های اتمی بالقوه برای ایالات متحده به تعداد می فرایند. این گزارش از ادامه برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی به نام فوری ترین و خطرناک ترین تهدید در زمینه تکثیر سلاح های اتمی یاد کرده و در کنار آن ادعا کرده است که توسعه برنامه موشک های بالستیکی ایران و رفتار های این کشور در قبال کشور های همسایه به میزان سلاح های اتمی کره شمالی خطرناک هستند. در چنین شرایطی، توان بالقوه وقوع درگیری های منطقه ای میان دشمنان مسلح هسته ای در نقاط مختلف و همچنین امکان تشدید تنش هسته ای در حین بحران یا درگیری افزایش یافته است.

از زمان تکمیل این گزارش در آوریل 2020، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پیمان کنترل تسلیحات هسته ای تازه (START) را با روسیه به مدت پنج سال تمدید کرده و مذاکرات را برای بازگشت مجدد به توافق هسته ای 2015 ایران پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از آن در سال 2018، آغاز کرده است.

دراین حال رابرت وود، کننده آمریکا در کنفرانس جهانی خلع سلاح اتمی، در ژنو گفت که چین در نظر دارد سامانه های سلاح های اتمی دریایی و هوایی خود را توسعه دهد. به گفته وود دولت چین به پیروی از روسیه در حال توسعه سامانه های پرتابگر اتمی موشک های بالستیکی خود است و در چنین صورتی محیط ثبات راهبردی دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد. به زودی ممکن است سلاح های هسته ای غیرمتعارفی مانند موشک هایی که با نیروی هسته ای کار می کنند و زیردریایی های بدون سرنشین، به زرادخانه هسته ای چین افزوده شوند که این موضوع نگران کننده ای است. در حال حاضر جایگاه چین با موقعیت آن کشور در 10 سال پیش فرق دارد و اکنون در پی سلاح هایی مشابه سامانه های تسلیحاتی است که روس ها در پی شان بوده اند و با نیروی هسته ای کار می کنند.

بلندپروازی های چین

هانس کریستنسن، کارشناس نظامی آمریکایی که توانایی های نظامی و هسته ای روسیه و چین را زیر نظر دارد هم با استناد به مشاهدات ماهواره ای از تأسیسات موشکی چین هشدار داده است که این کشور با سرعت بیشتری به سمت توانایی پرتاب موشک های دارای کلاهک هسته ای از سیلو های زیرزمینی حرکت می کند.

به گفته کریستنسن، راهبرد تازه موشکی چین احتمالا با هدف بهبود ظرفیت و توانایی های موجود در این کشور برای پاسخ سریع به حمله هسته ای در پیش گرفته شده است. این کشور در پی آن است تا با آنچه تهدید های فزاینده آمریکا در زمینه هسته ای می داند مقابله کند. گزارش وزارت دفاع آمریکا و هشدار های این کارشناس نظامی در حالی منتشر می شود که دو کشور در طیف گسترده ای از مسائل از تجارت تا امنیت ملی با تنش های کم سابقه ای روبه رو هستند.

آسوشیتدپرس هم در گزارشی که درباره توانایی های هسته ای رقبای ایالات متحده منتشر کرده، هشدار داده که افزایش توان هسته ای پکن می تواند در محاسبات ایالات متحده برای پاسخ نظامی احتمالی به برخی اقدامات تهاجمی چین در تایوان یا دریای جنوبی چین تغییراتی ایجاد کند. پنتاگون در تابستان سال گذشته در گزارش سالانه خود درباره برنامه نظامی چین تأکید کرده بود که پکن قصد دارد در زمان صلح با تدارک تأسیسات زیرزمینی نظامی و عملیاتی کردن آن ها تا حد آمادگی در سطح هشدار، بر توان و ظرفیت هسته ای خود بیفزاید تا در صورت روبرو شدن با خطر حمله هسته ای بلافاصله اقدام به شلیک کند.

در سیاست راهبردی تسلیحات هسته ای جمهوری خلق چین، اولویت به حفظ نیرو و توان هسته ای این کشور پس از روبرو شدن با نخستین حمله و هم پاسخ با نیروی کافی برای واردکردن صدمات جبران ناپذیر به دشمن داده شده است.

پنتاگون در حالی از افزایش توان هسته ای پکن ابراز نگرانی کرده که زرادخانه اتمی چین طبق ارزیابی ها و گزارش های مستند، بسیار کوچک تر از زرادخانه های ایالات متحده و روسیه است. در حال حاضر تعداد کلاهک های هسته ای چین بین 200 تا 320 عدد تخمین زده می شود و وزارت دفاع آمریکا پیش بینی می کند که ارتش چین در 10 سال آینده ظرفیت و تعداد زرادخانه هسته ای خود را دو برابر خواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1671

به "رفتار های ایران به اندازه سلاح اتمی کره شمالی خطرناک هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار های ایران به اندازه سلاح اتمی کره شمالی خطرناک هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید