اعطای عالی ترین نشان نخل آکادمیک به احمد سمیعی

به گزارش مجله تار و سه تار، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ سه شنبه (بیست و سوم اسفندماه 1401)، در منزل احمد سمیعی، با حضور نیکولا رُش (Nicols Roche)، سفیر فرانسه در ایران، و تنی چند از همراهان وی و نیز همراهی افرادی از خانواده استاد، بالاترین نشان نخل آکادمیک، کوماندور، به احمد سمیعی تقدیم شد.

اعطای عالی ترین نشان نخل آکادمیک به احمد سمیعی

نخل آکادمیک نشان افتخار ملّی وزارت آموزش عالی فرانسه است که به بزرگان اندیشه، به سبب خدماتی که به همّت آنان انجام پذیرفته، اعطا می شود. سابقۀ اعطای این نشان افتخار، که از قدیمی ترین افتخارات مدنی است، به زمان ناپلئون و به سال 1808 در تجلیل از اعضای برجستۀ دانشگاه پاریس، به سبب مشارکت برجسته در فرهنگ و آموزش، برمی شود.

اعطای این نشانِ افتخار به سایر بزرگان فرهنگ و آموزش در ممالک دیگر تسرّی یافت. ازجمله کسانی که در ایران موفّق به کسب این نشان شده اند می توان به دکتر علی اکبر سیاسی، روانشناس، نویسنده و رئیس دانشگاه تهران، احمد کامیابی مسک، مترجم و استاد درام و تئاترمدرن دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دکتر سیّدجواد طباطبایی، مولّف، مترجم و استاد علوم سیاسی، محمّد علی سپانلو، شاعر، مترجم و منتقد ادبی، رضا سیّدحسینی، نویسنده و مترجم، دکتر جواد حدیدی، نویسنده و مترجم و ابوالحسن نجفی، نویسنده، محقّق و مترجم اشاره نمود.

نخل آکادمیک شامل سه درجه و عالی ترین آن نشان کوماندور است (دو درجۀ دیگر: Class Officer, 2nd ؛Member/Knight, class 3rd )، نشان کوماندور نخستین بار است که در میانِ متفکّرانِ کنشگرِ ایرانی، به استاد احمد سمیعی تعلّق گرفته است.

در ابتدای این بزرگداشت، استاد سمیعی به زبان فرانسه، از وزیر آموزش عالی فرانسه، جناب پَپ ان دیای (Pa NDIAYE)، به سبب اعطای نشان تشکّر و از حضور سفیر و همراهان وی قدردانی کرد.

سپس نیکولا رُش به ایراد سخن پرداخت و نطق استاد را، که با فصاحت و درستی همراه بود، ستود و آرزو کرد که خود نیز بتواند روزی زبان فارسی را آنچنان بیاموزد و تکلّم کند که استاد زبان فرانسه را سخن گفته اند. سفیر، اعطای نشان کوماندور را بسیار نادر دانست که افراد معدودی موفّق به دریافت آن می شوند. نیکولا رُش ضمن قدردانی از سمیعی گیلانی بر نقش اثرآفرین وی در معرّفی آثار ارزشمند فرانسه به زبان فارسی و نیز سهم بسزای استاد در فرهنگ و هنر دنیا تأکید و گزارشی مجمل امّا دقیق از زندگی و آثار استاد بیان نمود که نشان دهندۀ آگاهی عمیق سفیر فرانسه از احوال سمیعی گیلانی بود. در انتها سخن، سفیرِ فرانسه با احترام، نشان فرماندۀ نخل آکادمیک را به گردن استاد سمیعی آویخت.

مراسم اعطای نشان عالی کوماندور به استاد سمیعی قرار بود طیّ مراسم ویژه ای در مرکز فرهنگی سفارت فرانسه برگزار شود که به سبب کسالت استاد، تصمیم برآن شد که این نشان فعلاً در منزل استاد به وی تقدیم شود. امید است، به زودی، پس از بهبودی کامل استاد، در مراسمی دیگر به نحو شایسته تری با حضور استادان و فرهیختگان از استاد تجلیل شود.

استاد احمد سمیعی چهرۀ آشنای فرهنگ ایران است. او را به حق باید قهرمان فرهنگ ایران شمرد. فکر روشمند، خلّاق، نواندیش و بالاخص انسانی ویژگی شاخص استاد سمیعی است که همچنان در عمر پربار خود زنده و تروتازه نگاه داشته است و این تازگی و حلاوت محصول مداومت او در خواندن، تحقیق و به روز بودن است به ویژه، اُنس به خواندن رمان او را فارغ از دنائت ها و دل مشغولی های بی قدر، به دنیای آرمانی و اثیری برده و با زندگی دیگران و به زندگی هایی دیگر دمخور و آشنا نموده و با همنوعان خود همحسّی یافته است. دوام عمر با عزّت استاد احمد سمیعی (گیلانی) را از خداوند خواستاریم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2150

به "اعطای عالی ترین نشان نخل آکادمیک به احمد سمیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای عالی ترین نشان نخل آکادمیک به احمد سمیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید