انفجار در آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان؛ تاسیسات گازی یا آتشفشان گِلی؟

به گزارش مجله تار و سه تار، شب گذشته در حالی انفجاری بزرگ در محدوده آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان در دریای خزر رخ داد که منشا آن هنوز مورد اختلاف است.

انفجار در آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان؛ تاسیسات گازی یا آتشفشان گِلی؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شب گذشته انفجاری در آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان در دریای خزر رخ داد که ابراهیم احمداف، معاون روابط عمومی شرکت نفت دولتی جمهوری آذربایجان در این خصوص گفته بود انفجار در 10-12 کیلومتری میدان Umid رخ داده است.

این انفجار که بزرگی آن باعث شد تا از باکو هم با چشم غیر مسلح قابل رویت باشد، به مدت 20 ثانیه آسمان بخشی از جمهوری آذربایجان را روشن کرد.

مقامات باکو اعلام کردند که به تاسیسات گازی آسیبی وارد نشده و انفجار در مخزن گاز را هم تکذیب کرده اند.

در حالیکه تحقیق درباره علت انفجار جریان دارد، برخی کارشناسان علت انفجار را فوران آتشفشانی نام می کنند. کارشناسان بر این اعتقادند که در دریای خزر مخلوط شدن مقادیر زیادی گاز، گل و آب باعث ایجاد آتشفشانهای گِلی شده است که این موضوع درباره انفجار شب گذشته در میادین گازی جمهوری آذربایجان هم می تواند صادق باشد.

در محدوده منطقه جمهوری آذربایجان نزدیک به 400 آتشفشان گلی وجود دارد که در واقع نیمی از تعداد کل آتشفشان های گلی دنیا است؟ در یک نگاه کلی معمولاً هر 20 سال یکی از این آتشفشان ها در این کشور از زمین سر بر می آورد و اگر در زمان فوران کسی در نزدیکی این آتشفشان ها باشد احتمال وقوع خطر، بسیار زیاد است. البته به جای مواد مذاب از داخل آتشفشان گلی، گل به بیرون فوران می کند. در واقع آتشفشان های گلی آن هایی هستند که از دهانشان به جای مواد مذاب آب داغ به همراه گل و لای و رسوبات و گازهایی مانند متان، دی اکسید کربن و نیتروژن خارج می شود.

با این که بیشتر آتشفشان های گلی کوچک هستند، بزرگترین آتشفشان گلی دنیا در آذربایجان 10 کیلومتر شعاع و صدها متر عمق دارد! در بهار سال 2001 وقوع یک آتشفشان گلی باعث به وجود آمدن یک جزیره در محدوده دریایی آذربایجان در دریای خزر شد. در اکتبر 2001 هم آتشفشان گلی دیگری در منطقه آبتکان جمهوری آذربایجان فوران کرد که البته تلفاتی در پی نداشت. امواج گل خارج شده از این کوه ها تا فاصله 15 کیلومتری در روز قابل رویت هستند.

در آذربایجان از سال 1810 تا به امروز 50 آتشفشان گلی حدود 200 بار، منفجر شده اند. برای مثال آتشفشان گلی لکباتان، تا کنون حدود 19 انفجار داشته است. توسعه آتشفشان های گلی در حوزه جنوبی خزر، عموماً به گسل ها نسبت داده می شود که در برخی موارد از سنگ بستر جدا شده اند. با مطالعات اجرا شده در مورد ساختار و ژئومورفولوژی فعال آتشفشان گلی داشگیل در مرکز آذربایجان، معین شده است که در طول سابقه تاریخی این آتشفشان هر 32 تا 36 سال یک فوران بزرگ دارد.

با این حال هنوز معین نیست که منشا این انفجار چه بوده؛ انفجار در میدان گازی یا فوران آتشفشان گلی.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1663

به "انفجار در آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان؛ تاسیسات گازی یا آتشفشان گِلی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار در آبهای سرزمینی جمهوری آذربایجان؛ تاسیسات گازی یا آتشفشان گِلی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید