اوجی: امیدواریم مجبور به واردات بنزین نشویم

به گزارش مجله تار و سه تار، وزیر نفت گفت: ظرف دو سه ماه آینده تفاهم نامه هایی که با شرکت های بزرگ روسی شده است به قرارداد منجر خواهد شد.

اوجی: امیدواریم مجبور به واردات بنزین نشویم

به گزارش ایسنا، جواد اوجی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: وزارت نفت هم در ایام دهه فجر و هم تا انتها امسال پروژه های خیلی خوب و بزرگی را در دولت سیزدهم افتتاح می نماید، از جمله پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی است که ان شاءالله در همین ایام به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این پالایشگاه بالغ بر پنجاه و شش میلیون متر مکعب گاز در روز را فرآوری و به شبکه خطوط انتقال گاز سراسری کشور تزریق می نماید و به این صورت پرونده احداث پالایشگاه های پارس جنوبی بسته می گردد؛ این پالایشگاه آخرین پالایشگاه فراورش گاز میدان مشترک پارس جنوبی است.

وی گفت: دو پتروشیمی هم تا انتها امسال به بهره برداری می رسد که بالغ بر سه میلیارد دلار در این دو پتروشیمی سرمایه گذاری شده است.

اوجی درباره تعرفه گاز مشترکان گاز خانگی در زمستان امسال گفت: ما به همه مشترکان گاز خانگی و تجاری اطلاع رسانی نموده بودیم و بر اساس مصوبه مجلس دولت مکلف شده بود برای آن دسته از مشترکان که خارج از الگو مصرف داشتند به صورت غیریارانه ای هزینه را محاسبه کند، بعلاوه دولت در آذر ماه مصوبه ای داد تا آن دسته از مشترکان که در سقف الگوی مصرف قیمت گاز مصرف می نمایند، افزایش قیمت نداشته باشند که حدود شصت درصد افزایش قیمت نداشتند.

وزیر نفت افزود: اما امسال زمستانی بسیار سرد و کم سابقه و فراگیر و ماندگار داشتیم و جداول مصارف در پنج اقلیم آب و هوایی برای سه ماهه زمستان امسال تغییر کرد. هفتاد درصد تخفیفی که آقای رییسی مشخص کردند شامل مشترکانی می گردد که اندازه مصرف شان در سقف جداول نوی که به وسیله کارشناسان شرکت ملی گاز تعریف شده است، باشد. مشترکانی که خارج از الگوی مصارف نو و به صورت نامتعارف در حال مصرف هستند منتظر قبض های با افزایش قیمت باشند.

وی تاکید نمود که از اول فروردین 1402 هم مصوبه دولت و هم قانون مجلس و هم محدوده های قبلی در سر جای خودش اجرا می گردد.

وزیر نفت گفت: تمامی پالایشگاه های ما محصولاتشان در سطح یورو و استاندارد است و لحظه ای کنترل می گردد. از این رو هیچ فرآورده ای در کشور خارج از حد مجاز و استاندارد فراوری نمی گردد. بعضی پالایشگاه ها با اصلاح فراورشی و هزینه های اجرا شده محصولاتشان یورور 5 هم هست مثل شازند اراک، ستاره خلیج فارس و پالایشگاه اصفهان، که روزانه 16 میلیون یورو 5 فراوری می نمایند. هیج فرآورده غیراستاندارد نه وارد و نه فراوری می کنیم.

اوجی درباره واردات بنزین در ماه آینده گفت: امیدواریم با همکاری که مردم دارند و تدابیر دولت مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

وی درباره سقف تعریف شده برای تعرفه های مصرف مشترکان گاز نیز اظهار کرد: با زمستان سردی که داشتیم در مصرف و فراوری رکورد داشتیم، اما مجبور به قطعی برق و گاز در 26 میلیون مشترک نشدیم. این تعرفه ها را کارشناسان شرکت ملی گاز مشخص کردند سقف الگوی مصرف و جداول تعرفه ها را تعدیل کردند و آن دسته که در این سقف قرار می گیرند شامل این تخفیف می شوند و تاکید می کنم که مشخص این جداول و تعرفه ها کاملا کارشناسی و منصفانه بوده است.

وزیر نفت در انتها اظهار داشت: بیش از هفت میدان نفتی ما به قرارداد منجر شده است که بیش از 40 درصد پیشرفت کار داشتیم و بیش از 4 میلیارد دلار هزینه شده است و ظرف دو سه ماه آینده تفاهم نامه های که با شرکت های بزرگ روسی تنظیم شده است به قرارداد منجر خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2134

به "اوجی: امیدواریم مجبور به واردات بنزین نشویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوجی: امیدواریم مجبور به واردات بنزین نشویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید