بهترین راه خانه دار شدن کارگران چیست؟

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرنگاران: یک فعال حوزه کار بهترین راه خانه دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد به ویژه کارگران را خانه های اجاره به شرط تملیک دانست و گفت:اگر وام های بانکی و ودیعه مسکن را به کارگری که حقوقش پایین است بدهیم گرفتار و مقروض می گردد و ناچار است از معیشت خانواده اش بزند تا اقساط وام را بپردازد.

بهترین راه خانه دار شدن کارگران چیست؟

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از ایسنا، فتح اله بیات، درباره راه حل خانه دار شدن کارگران در شرایط امروز اقتصاد ابراز عقیده کرد و گفت: سالهای سال است که بر ضرورت خانه دار شدن خانوارهای کارگری تاکید داریم و از دولت ها انتظار داریم که برای مسکن اقشار ضعیف و کم درآمد چاره ای بیاندیشند.امروز اعلام می کنیم که بهترین راه برای صاحبخانه شدن گروه های متوسط و کم درآمد به ویژه کارگران خانه های اجاره به شرط تملیک است تا افراد بر اساس توان و وسع اقتصادی و فیش های حقوقی خود خانه دار شوند.

وی با بیان اینکه خانه دار شدن برای بسیاری از کارگران آرزویی محال است، ادامه داد: در طرح اجاره به شرط تملیک کارگران مستاجر هستند و ماهانه مبلغی به عنوان اجاره می پردازند و بعد از چند سال صاحبخانه می شوند.

این فعال حوزه کار درباره پرداخت وام های ودیعه مسکن گفت: طبعا این وام ها قرض الحسنه نیست و باید اقساط آن پرداخت گردد ولی آیا کارگران با درآمد امروز و حقوق و دستمزدی که دریافت می نمایند، می توانند از عهده پرداخت اقساط وام برآیند؟ اگر وام های بانکی و ودیعه مسکن را به کارگری که حقوقش پایین است بدهیم گرفتار و مقروض می گردد و ناچار است از معیشت خانواده اش بزند تا اقساط وام را بپردازد.

بیات درباره ساخت خانه های کوچک مقیاس 25 متری و 35 متری نیز گفت: آنطور که گفته شده این خانه ها برای زوج های جوان است بنابر این چندان به درد کارگران نمی خورد ولی در شرایط امروز اقتصاد اگر همین متراژ را برای کارگران در نظر بگیرند یک مسکن موقتی است که می تواند در مقطع کوتاهی جواب بدهد ولی درمان ریشه ای خانه دار شدن کارگران نیست.

به گفته وی در قانون اساسی آموزش و درمان و مسکن برای آحاد جامعه دیده شده و حق هر ایرانی است که یک خانه و سرپناه داشته باشد.

این فعال حوزه کار در عین حال با اشاره به ساخت مجتمع های مسکونی در بعضی از کارخانه های قدیمی اظهار کرد: در گذشته صاحبان کارخانه ها برای رفاه کارگران خود واحدهای مسکونی در داخل یا جوار کارخانه احداث می کردند.امروز هم اگر شرایط مساعد باشد می توان از کارفرمایان انتظار داشت که به فکر مسکن کارگران خود باشند ولی در شرایطی که کارفرما با هزینه های بسیاری روبرو است و به سختی نیروی کار خود را نگه داشته نمی توانیم بگوییم که مسکن کارگرانش را تامین کند.

طرح ساخت خانه های 25 متری یا کوچک مقیاس از سال گذشته به دنبال توافق وزارت کشور و شهرداری بر سر زبانها افتاد و آن موقع موافقان و مخالفانی پیدا کرد اما در روزهای اخیر فعالان کارگری احداث این نوع واحدهای مسکونی را یک مسکن موقتی برای خانه دار شدن کارگران عنوان نموده و بعضی از کارشناسان و نمایندگان مجلس اجرای این طرح را با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و بازار مسکن یک ضرورت مهم دانسته اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 991

به "بهترین راه خانه دار شدن کارگران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه خانه دار شدن کارگران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید