تاثیر اصلاح دی.ان.ای بر تومورهای کشنده

به گزارش مجله تار و سه تار، ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه ییل و دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو در مطالعه اخیرشان گفتند که اصلاح ساده دی.ان.ای در ناحیه های کوچک ژنوم ممکن است نشان دهد که چرا تومورهای گلیوبلاستوما کشنده هستند.

تاثیر اصلاح دی.ان.ای بر تومورهای کشنده

گلیوبلاستوم مولتی فرم یا گلیوبلاستوما شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می نماید. منشأ تومور از سلول های آستروسیت است.

گلیوبلاستوما به طور خاص تومورهای مغزی سرطانی هستند و اگر فردی مبتلا به این تومورها باشند، میزان بقای آن فرد تنها حدود 3 تا 6 ماه است. یکی از دلایل اصلی این تومورهای مغزی، وجود گروهی از سلول های خاص تومور است که بسیار مقاوم هستند.

اکنون پژوهشگران در مطالعه اخیرشان با آزمایشاتی که بر روی مغز موش ها انجام دادند به این نتیجه رسیده اند که اصلاح پایگاه A(یکی از چهار حروف ژنتیکی که ساختار دی.ان.ای را تشکیل می دهند) در دی.ان.ای در شمار زیادی از گلوبوبلاستوماتومورها، به ویژه سلول های بنیادی تومور، یافت می شوند.

پژوهشگران خاطرنشان کردند اصلاح این پایگاه دی.ان.ای در مرحله جنینی سخت است زیرا در حال پیشرفت و گسترش است اما در مراحل بزرگسالی ناپدید می گردد.

آندرو شیائو(Andrew Xiao) استاد ژنتیک مرکز سلول های بنیادی دانشگاه ییل و نویسنده ارشد این مقاله گفت: اما در مورد گلیوبلاستوما به نظر می رسد که سرطان این مکانیزم را از بین ببرد. افزایش چند صد برابر اصلاح شده پایگاه A در تومورها که به سختی قابل تشخیص در بافت های طبیعی مغز است - به این معنی است که می تواند هدف جذابی برای درمان های دارویی جدید ایجاد کند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 36

به "تاثیر اصلاح دی.ان.ای بر تومورهای کشنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر اصلاح دی.ان.ای بر تومورهای کشنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید