جزئیات لایحه مشخص نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر

به گزارش مجله تار و سه تار، پیش نویس لایحه پیشنهادی مشخص نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر تهران در سال 98 از سوی شهرداری به شورا ارسال شد.

جزئیات لایحه مشخص نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر

این لایحه در کمیسیون های تخصصی شورا از جمله کمیسیون برنامه و بودجه و عمران و حمل ونقل در حال آنالیز است. این لایحه هنوز در کمیسیون های شورا به تأیید نرسیده و در صحن شورا نیز مطرح نشده است. در لایحه ارسالی عوارضی هم برای محدوده زوج و فرد که درمدیران شهری نام محدوده کنترل آلودگی هوا را بر آن نهاده اند پیش بینی شده است. این درحالی است که تغییرات در محدوده طرح زوج و فرد هنوز در شورای عالی ترافیک به تصویب نرسیده و معین نیست چرا شورای شهر باید برای عوارض آن تصمیم گیری کند.

براساس این لایحه عوارض تردد وسایل نقلیه در هر یک از محدوده های موضوع این مصوبه در هر روز برابر است با حاصلضرب نرخ پایه به مبلغ 24 هزار تومان - با احتساب 20 درصد عوارض توسعه حمل و نقل ریلی - در ضریب مربوط به ساعت تردد، آلایندگی وسیله نقلیه وزمان پرداخت است.

محدوده تردد

ضریب

محدوده طرح ترافیک حلقه اول

1.5

محدوده کنترل آلودگی هوا حلقه دوم و یا همان زوج و فرد سابق)

0.5

چنانچه وسیله نقلیه تنها در یکی از بازده های ساعت اوج (6:30 تا 10:00 یا 16:00 تا 19:00) رویت شوند ضریب یک و در صورتی که در ساعت غیر اوج (10:00 تا 16:00) رویت شوند، ضریب 0.7 اعمال می گردد.

براساس یکی از تبصره های این لایحه در صورت ورود و یا تردد وسایل نقلیه به محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا، عوارض مربوط به ورود و یا تردد در محدوده طرح ترافیک اخذ می گردد. شهرداری مجاز است به منظور کنترل آلودگی هوا در شرایط وارونگی و تجاوز شاخص آلودگی از عدد 100 و همچنین رعایت سقف مشخص شده توسط شورای حمل و نقل ترافیک شورای شهر تهران جهت ورود و تردد وسایل نقلیه در محدوده های مصوب نسبت به افزایش نرخ پایه این مصوبه حداکثر به میزان 50 درصد اقدام کند.

عوارض تردد بیماران خاص، افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی که انجام فعالیت و وظایف شغلی و امور درمانی ایشان مستلزم ورود به محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هواست و سقف مجوزهای ورودی در کل سال با اعمال ضریب 0.1 مشخص و محاسبه می گردد. وسایل نقلیه با پلاک ژ نیز مشمول پرداخت عوارض به موضوع این مصوبه نیستند.

متقاضیان استفاده از تسهیلات تردد بیماران خاص و افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی می بایست پس از ثبت درخواست در سامانه تهران من به یکی از کلینیک های بهداشتی درمانی شرکت شهر سالم مراجعه نمایند سپس براساس وضعیت بیمار و یا معلول و ضرورت تردد ایشان در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، تعداد روزهای مجاز به استفاده از تسهیلات مذکور مشخص و تأیید می گردد.

همچنین در ماده 4 این لایحه به شهرداری تهران اجازه داده شده حداکثر سه درصد از مجوزهای صادره را در موارد خاص با اعمال ضریب 0.3 محاسبه کند. مواد خاص به موجب دستورالعملی که به تأیید کمیسیون عمران و حمل و نقل و کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر می رسد، مشخص می گردد.

مجله تار و سه تار، روزنامه نگاران و عکاسان خبری نیز مشمول مواد خاص هستند. همچنین به شهرداری اجازه داده می گردد به مجله تار و سه تاری که از سهمیه تخصصی استفاده نکرده و یا مجله تار و سه تاری که فاقد خودرو هستند کارت بلیت الکترونیکی رایگان برای استفاده از وسیله نقلیه عمومی تخصیص دهد. جانبازان 25 درصد و بالاتر با رعایت سقف مجوزهای ورودی به محدوده ها و با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران مشمول پرداخت عوارض موضوع این مصوبه نمی شوند.

همچنین عوارض تردد وسایل نقلیه پلاک تهران که در زمینه جابجایی مسافر فعالیت می نمایند، نظیر آژانس ها، موسسات اتومبیل کرایه، حمل و نقل بار، وانت بار ها، کامیون ها تا سقف 6 تن، با اعمال ضریب 0.5 مشخص و محاسبه می گردد.

در صورتی که خودروهای آژانس و موسسات اتومبیل کرایه روزانه سه سند سفر در سامانه سفربرگ شهرداری اخذ نمایند، ضریب آنها به ضریب 0.3 مشخص و محاسبه می گردد. همچنین در صورتی که خودروهای حمل بار روزانه حداقل 3 بار برگ از سامانه سفربرگ دریافت نمایند، عوارض تردد آنها ضریب 0.3 مشخص و محاسبه می گردد.

همچنین سرویس مجاز مدارس نیز با رعایت سقف مجوزهای شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران مجاز به تردد در محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا با عوارض ضریب 0.3 محاسبه می شوند.

در یکی از مواد این پیش نویس لایحه آمده است که به ازای صدور مجوز ورود در کل سال برای هر خودرو مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان بابت بهای خدمات اخذ می گردد. همچنین به شهرداری اجازه داده می گردد نسبت به تهیه بسته های اعتباری رزرو برای صدور مجوز طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا به صورت 6 ماه، 3 ماه و یک ساله اقدام نمایند.

شهرداری تهران 100 درصد اضافه درآمد حاصل از اجرای این مصوبه نسبت به درآمد حاصل از اخذ عوارض تردد در محدوده مرکزی شهر در سال 96 را صرف توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و اقدامات پیشگیرانه به منظور کاهش اثرات آلودگی هوا کند.

همچنین در یکی از بندهای این لایحه آمده است شهرداری موظف هر سه ماه عملکرد در این مصوبه را به شورا ارائه کند.

به گزارش مجله تار و سه تار، این لایحه پس از آنالیز در کمیسیون های تخصصی شورای شهر تهران برای تصویب نهایی به صحن شورا خواهد آمد و پس از تصویب در صحن به فرمانداری ارسال و پس از تایید در فرمانداری اجرایی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 91

به "جزئیات لایحه مشخص نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات لایحه مشخص نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید