جلسه با مجلس هم بورس را برنمی گرداند، وقت عمل در بازار سهام

به گزارش مجله تار و سه تار، به گزارش خبرنگاران، پنجشنبه 30 دی ماه جلسه کارگروه بازار سرمایه کمیسیون مالی در ساختمان مجلس برگزار گردید. جلسه با حضور رئیس کمیسیون مالی مجلس، جمعی از اساتید دانشگاه ها و بعضی از فعالان بازار سهام به منظور آنالیز تحلیلی و فنی بازار سرمایه و بعلاوه آنالیز پیشنهادهای بورسی لایحه بودجه 1401 برگزار گردید.

جلسه با مجلس هم بورس را برنمی گرداند، وقت عمل در بازار سهام

اگر چه این اولین بار نبود که جلسه ای با حضور فعالان بازار سهام و مسئولان مالی تشکیل می شد اما با توجه به حساسیت جلسه، فهرست مدعوین حاشیه های زیادی در فضای مجازی ایجاد کرد. عده ای از فعالان و کارشناسان بازار سهام که دعوت نشده بودند از حضور بعضی افراد در این جلسه انتقاد کردند و در واقع حاشیه بر متن لااقل در فضای مجازی پیشی گرفت. اما در جلسه بورسی ها با رئیس کمیسیون مالی مجلسی چه گذشت؟ آیا از دید کارشناسان حاضر در جلسه امیدی به بهبود اضاع وجود دارد؟

برزو حق شناس، کارشناس بازار سهام گفت: محورهایی که در جلسه مطرح شد شامل موارد متعددی بود. گفتیم که بدنه سازمان مشکل دارد باید تغییر ایجاد شود. این تغییر قطعا فراتر از تغییر رئیس سازمان است که اگر قرار بود با تعویض رئیس سازمان مشکل حل شود بعد از تغییر چهار رئیس اوضاع بدتر نمی شد.

وی ادامه داد: موضوع بعدی بازارگردانی بود. گفتم که قانون بازارگردانی مشکل دارد و اینکه صرفا از بازارگردان انتظار نقدشوندگی دارید او را نوسان گیر می نماید و قانون بازارگردانی باید حتما عوض شود. موضوع بعدی این بود که باید به صندوق های دارایی و پالایش یکم بازارگردان اختصاص دهند. اینکه این صندوق ها به علت اینکه در دولت قبل ایجاد شدند اکنون به حال خود رها شوند اصلا درست نیست. پیشنهاد دادم صندوق تثبیت بازار را بازارگردان این صندوق ها نمایند.

بورس در کوتاه مدت با این جلسات برنمی شود

حق شناس مطرح کرد: چندصدایی در تیم مالی آقای رئیسی به بازار آسیب زده است. مباحث ضد و نقیض و تصمیماتی که با یکدیگر تداخل دارند به بازار و مخصوصا اعتماد سهامداران آسیب می زند.

لزوم دوطرفه شدن بازار، برداشته شدن دامنه نوسان، لزوم افزایش ساعت معاملات و … نیز از جمله موضوعات مطرح شده در جلسه بود. تاسیس یک پژوهشکده نیز پیشنهاد آقای پورابراهیمی بود.

بعلاوه رئیس کمیسون مالی مجلس گفت مصوبه 10 بندی حمایت از بورس در سازمان برنامه و بودجه گیر نموده و هنوز به دست مجلس نرسیده است. که خب موضوع خوبی بود. چون باعث می شود ما فشار بیاوریم بلکه دوستان در سازمان برنامه و بودجه زودتر مصوبه را ابلاغ نمایند.

حق شناس توضیح داد: در کوتاه مدت نه این جلسه و نه سایر جلسات بازار را برنمی گرداند. بازار یک روزه به این شرایط نیفتاده که یک روزه درست شود. اما در مجموع اینکه نمایندگان یک صنف در مجلس حضور پیدا نمایند و برای شرایط خودشان رایزنی و لابی نمایند خیلی خوب است وگرنه این جلسات در این دو ساله راهگشا نبوده و اتفاقی برای بازار نیفتاده است.

زمان عمل به خواسته هاست

نیما میرزایی، کارشناس بازار سهام نیز گفت: جلسه با حضور اکثریت مدعوین برگزار گردید و حدودا 4 ساعت طول کشید. تقریبا تمام کارشناسان موارد مد نظر خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: از جمله مهم ترین موارد کاهش منطقی نرخ بهره بدون ریسک، تشکیل کانون سهامداران خرد، لزوم اصلاح دامنه نوسان، بودجه سال آینده و پیگیری لحاظ شدن 10 بند پیش نویس قانون بازار سرمایه را می توان نام برد.

میرزایی گفت: عمده این موارد پیشتر از این هم مکررا در جلسات مطرح و شنیده شده است و به نظر می رسد که اکنون زمان اولویت بندی و عمل به خواسته های اصولی جامعه بزرگ بازار سرمایه است.

خودی های بازار سهام به جان هم افتادند

پیغام الیاس کردی، کارشناس بازار سهام که یکی دیگر از مدعوین به جلسه بود، گفت: از زمانی که فهرست مدعوین منتشر شد حمله های زیادی در شبکه های اجتماعی دیدیم. وقتی نگاه را فراتر و در حد کانون سهامداران حقیقی می بینیم باید توجه داشته باشیم هر جا تفرقه وجود داشته باشد صداهایی که قرار است شنیده شود کمرنگ می شود. در خصوص جلسه مجلس متاسفانه خودی ها به جان خودی ها افتادند.

وی ادامه داد: اما همه ما در یک بازار فعالیت می کنیم و همه حق دارند حرفشان شنیده شود. ایجاد دودستگی چیزی جز آسیب زدن به فضا ندارد. اگر چیزی به نام کانون سهامداران حقیقی می خواهیم به این صورت محقق نمی شود.

الیاس کردی اظهار کرد: زمانی که به فهرستی حمله کنیم به تک تک افراد آن فهرست حمله می کنیم. ما به خوبی می دانیم این جلسات زیاد برگزار گردیده و صحبت ها دو سال است که مطرح می شود و مسائل زیرساختی گذشته نیز همچنان پابرجاست. جلسه مجلس با سایر جلسات فرقی نداشت. فعالان اعتراض خود را مطرح کردند و اگر همین نکاتی که در جلسه مطرح شد به وسیله مجلس اجرایی شود و مسئولان پای کار بایستند حل می شود.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1901

به "جلسه با مجلس هم بورس را برنمی گرداند، وقت عمل در بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه با مجلس هم بورس را برنمی گرداند، وقت عمل در بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید