درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های ملی با تصویب دولت

به گزارش مجله تار و سه تار، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از پیگیری و تصویب درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های ملی اطلاع داد.

درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های ملی با تصویب دولت

دکتر نجفی زاده در گفت وگو با خبرنگاران گفت: متاسفانه در ایران حدود 10 درصد بزرگسالانمان کارت اهدای عضو دارند، در حالیست که این آمار در آمریکا به 56 درصد رسید و در انگلیس بیش از یک سوم بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند. زیرا در کشورهای غربی بر روی گواهی نامه درج می گردد که فرد تمایل به اهدای عضو دارد.

وی اضافه نمود: در ایران هشت سال است که پیگیری کردیم که نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه درج گردد، اما پیروز نشده بودیم. حتی یکبار تا کمیسیون اجتماعی دولت رفت و رد شد. ما مجددا به وسیله وزارت بهداشت، وزارت کشور و هدایت رانندگی اقدام کردیم و با پیگیری دکتر دنیاگیری دوباره موضوع در کمیسیون اجتماعی مطرح شد که ما را دعوت کردند و دلایل مان را شرح دادیم. خوشبختانه پذیرفتند و چند روز قبل در هیات دولت تصویب شد. حتی به این صورت تصویب شد که نه تنها کارت گواهی نامه، بلکه در اطلاعات کارت ملی ثبت گردد که فرد تمایل به اهدای عضو دارد. قرار است طی روزهای آینده این مصوبه ابلاغ گردد و بعد باید برای اجرای آن را پیگیری کنیم.

کاهش 50 درصدی اهدای عضو بعد از کرونا

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در ادامه صحبت هایش درباره تاثیر کرونا بر فرایند اهدای عضو، گفت: متاسفانه کرونا باعث شد که آمار اهدای عضو در کل دنیا کاهش یابد. البته بعضی کشورها بعد از این اُفت، توانستند دوباره اهدای عضوشان را به سطح اولیه یا دو سوم سطح اولیه بازگردانند. در ایران متاسفانه آمار اهدای عضو نصف شد و به حالت عادی هم برنگشته است. بر این اساس ما کاهش 50 درصدی داشتیم. پیش از این محاسبه نموده بودیم که روزی هفت تا 10 نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در لیست انتظار پیوند، فوت می نمایند. حال تصور کنید که اکنون چند نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می نمایند. علت هم فقط این نیست که تمام نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستانی برای کرونا به کار گرفته شده و در عین حال علت فقط این نیست که مشکل است ثابت کنید که یک اهدا نماینده کرونا ندارد، بلکه در بعضی مناطق به بهانه کرونا آمارمان اُفت نموده است. البته باید توجه کرد که حتی یک ویروس کرونا می تواند فرد پیوندی را از بین ببرد. حدود هفت تا 10 برابر کار تیم ها سخت تر شده است؛ چراکه باید مطمئن باشند که اهدانماینده ویروس کرونا را در بدنش ندارد.

نجفی زاده با بیان اینکه سالانه از 3000 مورد بالقوه مرگ مغزی مناسب فقط 1000 مورد اهدا می گردد، گفت: در عین حال 56 واحد اهدای عضو در کل کشور داریم. دوسال قبل 1078 مورد اهدا داشتیم که سال گذشته حدود 500 اهدا بود و نشان می دهد که آمار بسیار اُفت داشته است.

چگونه کارت اهدای عضو دریافت کنیم؟

وی گفت: مردم از هر طریقی که کارت اهدای عضو دریافت نمایند اعم از دانشگاه های علوم پزشکی و... کاملا معتبر است. زیرا کارت اهدای عضو جنبه اطلاع رسانی به خانواده دارد. ما در انجمن سامانه مرکزی کارت اهدای عضو به نشانی ehdacenter.ir را راه انداختیم. در این سامانه که از تمام کشور قابل دسترس است، تمام اطلاعات ثبت می گردد و مردم می توانند از تمام کشور به آن دسترسی داشته باشند. در عین حال برای آسان تر کردن فرایند کاری کردیم که مردم می توانند کد ملی خود را به شماره 3432 ارسال نمایند و در عرض 30 ثانیه لینک کارت اهدای عضو برای افراد ارسال شده و اطلاعاتشان هم در سامانه مرکزی ثبت می گردد. در عین حال از مردم می خواهیم که اگر از جاهای دیگر هم کارت گرفتند باز در سامانه مرکزی یا به وسیله ارسال کد ملی به شماره 3432 ثبت نام نمایند تا اطلاعات شان به صورت سراسری ثبت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1593

به "درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های ملی با تصویب دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های ملی با تصویب دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید