رابطه انسان های اولیه با نئاندرتال ها

به گزارش مجله تار و سه تار، مقایسه ریزسازواره های نئاندرتال ها و انسانه ها، این نظریه را که مبادله میکروب می تواند مربوط به صد و بیست هزار سال پیش باشد رد کرد، یعنی یکی از اولین دوران هایی که رابطه میان انسان ها و نتاندرتال ها توصیف شده است.

رابطه انسان های اولیه با نئاندرتال ها

مردمان پیش از تاریخ بزاق دهان شان را مبادله می کردند

ثابت شده که انسان های اولیه با نئاندرتال ها معاشرت داشتند. ولی این هفته پژوهشگران جزئیات جالب این معاشرت را بین گونه های مختلف آشکار ساختند؛ رابطه از نوع ازدواج و با هدف زاد و ولد.

لورا ویریچ، مردم شناس دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا به بی بی سی گفت: وقتی کسی را می بوسید، میکروب های دهان بین دو طرف رد و بدل می گردد. او پس از یافتن آثار باکتری روی دندان یک نئاندرتال که در سال 2017 در اسپانیا کشف شد، می گوید که مردمان پیش از تاریخ بزاق دهان شان را مبادله می کردند.

خانم ویریچ با مقایسه ریزسازواره های نئاندرتال ها و انسانه ها، این نظریه را که مبادله میکروب می تواند مربوط به صد و بیست هزار سال پیش باشد رد کرد، یعنی یکی از اولین دوران هایی که رابطه میان انسان ها و نتاندرتال ها توصیف شده است.

او گفت: اگر [مبادله میکروب]یک بار اتفاق افتاده بود، باید فرض کنیم که بعد از آن به شکلی جادویی منتشر شده است. یعنی گروهی از افراد که دچار عفونت بودند، به موفقیت زیادی می رسیدند. ولی این مبادله می تواند خیلی مرتب تر اتفاق افتاده باشد.

گرچه میکروب های بزاقی می توانند از راه تقسیم غذا هم منتقل شوند، مدرکی در دست نیست که نئاندرتال ها برای انسان ها خوراک آماده نموده باشند. متاسفانه باکتری تنها محصول جانبی این رابطه جسمانی بین گونه ای نبود. پژوهشگران باور دارند که گونه انسان ممکن است ویروس اچ پی وی نوع ای را از اجدادشان به ارث برده باشد.

ویلی پیمنوف، کارشناس ژنتیک تحولی در موسسه کالرولینسکای سوئد می گوید: من هزاران آزمایش با تکنیک های کامپیوتری انجام دادم، و نتیجه همواره یکی بود. این محتمل ترین سناریو است.

در نتیجه، به نظر بسیار محتمل می رسد که انسان های اولیه به طور مرتبا با نئاندرتال های غارنشین رابطه زاد و ولدی داشته اند. خانم پیمنوف گفت: خیلی بعید است که این عمل فقط یک بار اتفاق افتاده باشد، زیرا در آن صورت احتمال بیشتری داشت که انتقال ویروس ادامه نیابد.

پژوهشگران می گویند که اکتساب اچ پی وی نوع ای از پیشینیان روشن می نماید که چرا این بیماری در انسان ها این قدر مستعد سرطانی شدند است: گونه انسان وقت کافی برای ایمن شدن در برابرآن نیافته، چون خیلی زود اتفاق افتاده است.

تحقیقاتی که کارشناسان تحول در دانشگاه های استنفورد و آریزونا انجام داده اند نشان می دهد که نئاندرتال ها ممکن است حتی نوع اولیه ویروس اچ آی وی را که بیماری ایدز نتیجه آن است به انسان منتقل نموده باشند، و در عوض انسان ها هم به آن ها سوزاک و دیگر بیماری های آمیزشی داده باشند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1369

به "رابطه انسان های اولیه با نئاندرتال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه انسان های اولیه با نئاندرتال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید