روشی جدید برای نجات بیماران کرونایی

به گزارش مجله تار و سه تار، بنیانگذار برنامه آزمایش تصادفی دارو های کرونا اعلام نمود که اثربخشی دگزامتازون جان حدود 650 هزار نفر نجات داده است.

روشی جدید برای نجات بیماران کرونایی

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، کشف یک روش درمانی ارزان برای عفونت جهت نجات جان مبتلایان با علائم جدی و خطرناک، یکی از پیروز ترین نتایج برای مقابله با پاندمی کووید 19 بود، این در حالی است که 3 مورد از درمان های بسیار تبلیغ شده تاثیری نداشتند.

به گفته پروفسور مارتین لندری، بنیانگذار برنامه ریکاوری (بزرگترین آزمایش تصادفی دارو های کووید 19 در دنیا) که این دارو را کشف کرد، اکنون تخمین زده شده است که کشف اثربخشی دگزامتازون جان حدود 650 هزار نفر را در سراسر دنیا نجات داده است.

لندری گفت: فقط در انگلستان، دگزامتازون از وقوع بیش از 12 هزار مورد مرگ و میر ناشی از کرونا پیشگیری نموده است.

این پیشرفت علمی قدرت آزمایش های تصادفی در مقیاس گسترده برای شناسایی دارو های موثر را نشان می دهد و طبق گزارش گاردین، نتایج چند درمان امیدوار نماینده دیگر که به عنوان بخشی از برنامه ریکاوری در حال مطالعه و آنالیز هستند، طی چند هفته آینده دنبال خواهد شد.

دارو هایی که می توانند در نبرد برای مهار کرونا در سال آینده بسیار مهم باشند، عبارتند از:

پلاسمای گرفته شده از خون بیماران بهبود یافته

آنتی بادی های مونوکلونال، ساخت شرکت آمریکایی ریگنرون که برای درمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استفاده شد.

توسیلیزوماب و کلشی سین؛ دو داروی ضد التهابی که گمان می رود در مبارزه با بیماری کرونا امیدوار نماینده است.

آسپرین: یک داروی رقیق نماینده خون است که می تواند به کاهش لخته خون در ریه ها یاری کند.

همه این دارو ها تحت آزمایش هزاران پزشک و پرستار بر روی ده ها هزار بیمار در بیمارستان های سراسر انگلیس قرار دارند و انتظار می رود نتایج اولیه در ژانویه یا اوایل فوریه تعیین گردد.

لاندری و پیتر هوربی، استادان دانشگاه آکسفورد دریافتند که پزشکان به زودی و در پی سیل بیماران در بیمارستان ها به دنبال درمان می گردند، اما برای آنالیز اینکه کدام یک موثر است، به آزمایش بالینی احتیاج دارند.

از تهیه اولین دستورالعمل درمانی آن ها تا ثبت آن برای اولین بیمار 9 روز طول خواهد کشید. این فرایند معمولا 9 ماه طول می کشد. از هر 10 بیمار کوید 19 که احتیاج به درمان در بیمارستان دارند، یک نفر در این آزمایش حضور پیدا می نماید.

لندری گفت: این اعداد کلید پیروزیت بودند. مقایسه 100 فرد که دارو دریافت می نمایند با 100 نفری که این دارو را دریافت نمی نمایند، می تواند نتایج بسیار متغیری را به همراه داشته باشد، با این حال با انتخاب تصادفی هزاران بیمار برای دریافت درمان های متفاوت، پاسخ های قوی ارائه می گردد.

او اضافه کرد: شما می توانید دریابید که کدام یک از آن ها عملا موثر است. علاوه بر این، ما می توانیم دریابیم که چه بیمارانی بیشترین بهره را خواهند یافت، بزرگسالان، جوانان و یا افرادی که دارای نقص ایمنی هستند. این شناخت تنها در صورت آزمایشی با هزاران نمونه عینی امکان پذیر است.

استفاده از 4 دارو در برنامه ریکاوری برای درمان کرونا

آزیترومایسین، به عنوان آنتی بیوتیک، ترکیبی از دو داروی لوپیناویر ریتوناویر و هیدروکسی کلروکین که برای درمان بیماری مالاریا و بیماری های روماتیسمی به کار می رود. داروی دیگر نیز دگزامتازون است. فقط همین داروی دگزامتازون جان انسان های زیادی را نجات داده و به بهبودی یاری نموده است.

به نظر می رسد نرخ تنها یک دارو از 4 دارو پایین است، اما تعداد فراوان افرادی که به لطف دگزامتازون نجات یافته اند، نشان دهنده ارزش برنامه بهبودی است. این برنامه همچنین کوشش می نماید مانع هدر رفت وقت و پول برای دارو هایی گردد که عدم کارکرد آن ها برای درمان بیماران مبتلا تعیین شده است.

لندری گفت: این موضوع دارای اهمیت روز افزون خواهد شد. هنگامی که ما این برنامه را آغاز کردیم، ابتدا دارو های ارزان قیمتی را آنالیز کردیم که به طور گسترده در دسترس و در عین حال امیدوار نماینده هستند و متوجه شدیم که یکی از آن ها یعنی همان دگزامتازون موثر است.

او اضافه کرد: هزینه دارو هایی که ما در حال حاضر به دنبال آن ها هستیم صد ها پوند برای هر درمان هزینه خواهد داشت، بنابراین ما باید قبل از انتشار گسترده این دارو ها اطمینان حاصل کنیم که آن ها موثر هستند.

این محقق ادامه داد: وجود هزاران فرد مبتلا به عوارض شدید ناشی از کوید 19 در حال حاضر واقعیت تلخی در انگلستان است، اما همزمان باید بگوییم که همین تعداد فراوان دستکم امکان انجام آزمایش های گسترده را فراهم می نماید. با این حال، پیش بینی ها و انتظارات پزشکان محدود است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1350

به "روشی جدید برای نجات بیماران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی جدید برای نجات بیماران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید