سرنوشت رفراندوم درون پارلمانی علیه روحانی

به گزارش مجله تار و سه تار، آنچه با توجه به حضور نام حاجی دلیگانی، دبیر هیات رییسه مجلس میان نمایندگان مبتلا به کرونا محل پرسش است، سرنوشت استمزاج او از همکارانش برای استیضاح یا طرح سوال از حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری است.

سرنوشت رفراندوم درون پارلمانی علیه روحانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، کرونا هنوز تمام نشده، این کلیشه ای ترین جمله این روزهای ایران است. در شرایطی که از دانشگاه ها گرفته تا ادارات دولتی و خصوصی تقریبا به فرایند عادی کار خود برگشته اند و وسایل حمل ونقل عمومی نیز که بار اصلی انتقال شهفرایندان در کلانشهرها را برعهده دارند، روزبه روز با ازدحام بیشتر جمعیت روبرو می شوند، خبرها از شیوع موج دوم کرونا در ایران حکایت دارد و شاید به همین دلیل است که رهبری و رییس جمهوری با استفاده از ماسک می کوشند پیامی واضح و آشکار را به مخاطبان منتقل کنند.

مجلس شورای اسلامی هم که به واسطه ارتباط تنگاتنگ کنندگانش با مردم در دور نخست شیوع کرونا در ایران به عنوان یکی از محل های شیوع این ویروس از سوی وزارت بهداشت اعلام و برای مدتی تعطیل شده بود، حالا و در مجلس یازدهم دوباره شاهد شیوع کووید-19 است. حسینعلی حاجی دلیگانی، کننده اصفهان و عضو هیات رییسه مجلس، محمدمهدی زاهدی، کننده کرمان و رییس کمیسیون آموزش مجلس دهم، محمدطلا مظلومی، کننده بهبهان، سیدمحمد موحد کننده کهگیلویه و علیرضا ورناصری، کننده مسجد سلیمان براساس آنچه خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، از جمله کنندگان مبتلا به کرونا در مجلس یازدهم به شمار می فرایند. این میان، حاجی دلیگانی در اظهاراتی که ایسنا آن را منتشر کرده، با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی از سوی جامعه گفته که می شود هم کارهای روزمره را انجام داد و هم مسائل بهداشتی را رعایت کرد. باید بدانیم خطر خیلی نزدیک است ولی اگر رعایت کنیم مسئله ای ایجاد نمی شود.

  • سرنوشت یک استمزاج

بدین ترتیب و باتوجه به حضور نام حاجی دلیگانی، دبیر هیات رییسه مجلس میان کنندگان مبتلا به کرونا، آنچه محل پرسش است، سرنوشت استمزاج او از همکارانش برای استیضاح یا طرح سوال از حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری است. او در مرقومه خود خطاب به همکارانش از آنان خواسته بود که نتیجه تصمیم خود را حداکثر تا پایان روز شنبه به اطلاع او برسانند ولی باتوجه به ابتلایش به کرونا، به نظر می رسد این مهلت برای کنندگان مجلس بنابر قانونی نانوشته تمدیدشده و حداقل تا یک هفته آینده خبری از پیگیری این مهم در مجلس نباشد؛ چنانکه یکی از مسوولان دفتر حاجی دلیگانی به اعتماد گفته است که او حداقل در یک هفته آینده در خانه در قرنطینه خواهند بود و برای نتیجه این مساله (سوال یا استیضاح رییس جمهوری) باید منتظر بازگشت شان به مجلس بمانید.

با این حال حاجی دلیگانی خود در جریان گفت وگویش با ایسنا زمانی برای حضور دوباره اش در مجلس معین نکرده و گفته که برای بازگشت به مجلس پس از طی دوره درمان، تست مجدد خواهد داد از این رو به نظر می رسد تنها راه کنندگان برای به جریان افتادن دوباره مساله سوال یا استیضاح رییس جمهوری، توسل دیگر به اصفهانی عضو هیات رییسه یعنی موسوی لارگانی باشد. این کننده مجلس نیز همچون حاجی دلیگانی و البته احمد امیرآبادی فراهانی که پیش از این دو تن روحانی را تهدید به طرح سوال به دلیل نابسامانی های اقتصادی کرده بود، پیگیر کشاندن رییس جمهوری به مجلس است و به همین دلیل به خبرگزاری تسنیم گفته که این سوال در راستای بخش نظارتی مجلس تدوین شده و روز یکشنبه برای این طرح امضا جمع آوری خواهد شد. یک چهارم کنندگان مجلس باید این طرح را امضا کنند تا به جریان بیفتد؛ البته با کنندگان در این زمینه گفت وگوهای اولیه اجرا شده و آنها نیز اعلام آمادگی کرده اند تا این طرح را امضا کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1045

به "سرنوشت رفراندوم درون پارلمانی علیه روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت رفراندوم درون پارلمانی علیه روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید