ضرورت رایگان شدن تست خواب

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرنگاران/خراسان رضوی دبیر علمی کنگره ملی علم خواب گفت: در سیاست گذاری های کلان به تنها چیزی که توجه نمی گردد، خواب است. امیدوارم، خواب در سیاست گذاری های کلان و شهری جای بگیرد.

ضرورت رایگان شدن تست خواب

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

امینی، امروز 23 آذرماه در نشست خبری همایش ملی علم خواب، مطرح نمود: این کنگره بیش از هشت دوره به صورت سالانه برگزار شده و برای اولین بار است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد، میزبانی این کنگره را بر عهده دارد. هدف از برگزاری این کنگره این است که علم خواب، علمی جدید است و در جهان حدود 45 سال سن دارد. پزشکان متخصص در این حوزه با این علم بیشتر آشنا شوند و دستاوردهای خود در این زمینه را به اشتراک بگذارند. این کنگره امتیازات باز آموزی دارد. امیدوارم این رشته بیشتر شکل گرفته و مردم بیشتر با آن آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه علم خواب، یک رشته بین رشته ای است، اعلام کرد: محورهای سخنرانی در این کنگره 6 دسته اختلالات خواب است، که این 6 اختلال شامل بی خوابی، پرخوابی، اختلالات تنفسی، بدخوابی، اختلالات ساعت بیولوژیکی، اختلالات حرکتی است. حدود 100 مقاله به دست ما رسیده است که تعداد 85 مقاله از این مقالات به صورت کتابچه به چاپ رسیده و 15 مقاله دیگر قرار است به صورت شفاهی ارائه شوند. کارگاه های جانبی این کنگره از ظهر تا شب برگزار خواهد شد.

دبیر علمی کنگره ملی علم خواب گفت: باتوجه به جنبه های رازآلود رویا که در خواب اتفاق می افتد، از بدو خلقت بشر بر روی همه جنبه های انسان، ادبیات، فیلم و هنر اثر گذاشته است. از 45 سال گذشته، نوار خواب آنالیز شد و معین شد که نه تنها خواب علامت غیرفعال بودن مغز نیست بلکه از بعضی نقاط دیگر فعال تر است. خواب در شکل های عمده خواب سطحی، عمیق و خواب با حرکات سریع چشم اتفاق می افتد. این دو نوع خواب به صورت دوره ای و منظم تکرار می گردد.

امینی با بیان اینکه بیهوشی و کما شبیه به خواب هستند اما خواب نیستند، اظهار کرد: با توجه به اهمیت خواب، از 13 سال پیش انجمن علمی خواب جهان، 13 مارس را به عنوان روز جهانی خواب در جهان نام گذاری کرد. علت نام گذاری این روز این است که همه جهان به خواب توجه نمایند و این اختلالات بیمه گردد؛ چراکه اختلالات خواب، موجب مرگ افراد می گردد. سال جاری سومین سالی است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در برگزاری برنامه های اطلاع رسانی همکاری می نماید.

آلودگی نوری، خواب موجودات زنده را به هم ریخته است

وی مطرح نمود: شعار سال جاری کنگره جهانی علم خواب خواب بهتر، زندگی بهتر، سیاره بهتر است. شعارهای سال های قبل درباره خواب سالمندان، نوجوانان، رانندگان، بچه ها و... بود، اما شعار سال جاری بسیار مهمتر است. انسان ها نه تنها موجبات به هم خوردن خواب خودشان را فراهم می نمایند، بلکه تاثیرات سوء زندگی بشر بر دیگر موجودات زنده نیز تاثیر برانگیز است. آلودگی نوری علاوه بر تغییر درخواب انسان ها، خواب موجودات دیگر را نیز به هم ریخته است. بیش از 80 درصد مردم جهان در آلودگی نوری زندگی می نمایند. به این، آلودگی نوری شهری را هم اضافه کنید. آلودگی نوری که توسط استفاده از وسایل الکترونیک شخصی مانند تلفن همراه، تلویزیون، رایانه و... توسط خود افراد به شب کشیده شده و حتی در رختخواب استفاده می گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید نمود: در واقع مهمترین اختراع بشر الکتریسیته بوده است اما امروزه اثرات سوء این اختراع مفید همزمان با زندگی در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز، نه تنها خواب انسان را مختل نموده است، بلکه بر حیات سایر موجودات زنده دیگر مانند لاک پشت ها، خفاش ها، مرجان ها و پرنده ها اثرگذاشته است. در 30 ساله گذشته هیچ کس به خواب انسان ها اهمیت نمی داد و این عوامل سبب کاهش مدت خواب انسان در دهه های قبل شده است.

خواب، بیشترین ضرر را از پیشرفت تکنولوژی نموده است

امینی اضافه نمود: خواب، بیشترین ضرر را از پیشرفت تکنولوژی نموده است.در کشورهای دیگر بچه ها و نوجوانان برای رفتن به مدرسه، سرشب می خوابند اما در ایران بچه ها تا دیروقت بیدار هستند و صبح بدون انرژی به مدرسه می فرایند. در سیاست گذاری های کلان به تنها چیزی که توجه نمی گردد، خواب است. مردم در گذر زمان به اجبار یا به خواست خود، مدت زمان خواب خود را کم نموده اند. این کم کردن عمدی مدت زمان خواب، سبب ایجاد بیماری سندروم خواب ناکافی شده است که امروزه پیشنهاد می گردد این بیماری به عنوان یکی از بیماری های غیرواگیر به فهرست مراقبت های وزارتخانه های متولی اضافه گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اگر کمبودخواب در فرد بیش از 3 ماه ادامه پیدا کند، او در تعریف سندروم خواب ناکافی قرار می گیرد. این در حالی است که خیلی از افراد شرایط را تجربه نموده اند اما هیچگاه به عنوان عارضه به آن توجه ننموده اند. افرادی که نمی خوابند، محرومیت از خواب واقعی دارند. زمانی که فردی محرومیت از خواب مزمن داشته باشد، در روزهای تعطیل این خواب را جبران می نماید. امروزه اکثر ما با زنگ از خواب بیدار می شویم که این به نوعی اجبار است اما در روزهای تعطیل تمایل به تمدید مدت خواب خود داریم.

وی با بیان اینکه خواب ناکافی اثرسوء بر کیفیت مدارس و کار می گذارد، مطرح نمود: نوجوانان علاقه زیادی به خواب شامگاهی دارند. در جوامع مختلف از هر 10 نفر یک نفر خواب ناکافی دارد. به میزان صنعتی شدن، عادات خواب و بهداشت خواب، مدت زمان خواب در افراد متفاوت است.

امینی اشاره نمود: نام دیگر خواب آلودگی، چرت زدن است. این عارضه بین 2.5 تا 25 درصد در جوامع شایع بوده و خواب آلودگی در آقایان بیشتر است. بی خوابی بین 20 تا 50 درصد در جوامع شایع بوده و بی خوابی مزمن بر روی فعالیت روزانه اثرگذار است. 85 درصد زنان در دوران بارداری این بی خوابی را تجربه می نمایند اما هیچگاه مشکل خود را به دکتر نمی گویند. بی خوابی در زنان شایع تر است؛ چراکه در هنگام شب اشتغال ذهنی بر او وارد می گردد. بهترین روش برای درمان بی خوابی، آموزش بهداشت درمان خواب است. هزینه درمان بی خوابی در کانادا 6.6 میلیارد دلار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: خواب طبیعی برای سن 18 تا 64 سال، بین 7 تا 9 ساعت و برای افراد بالای 65 سال 7 تا 8 ساعت است. افرادی که کمتر از 6 ساعت در روز می خوابند؛ احتمال افزایش وزن و چاقی در آن ها 7.5 برابر می گردد و اشتهای آنان افزایش پیدا می نماید. همچنین فردی که کمتر از 5 ساعت می خوابد، بروز دیابت در او 2.5 برابر می گردد.

وی اعلام کرد: نام دیگر آپنه خواب، خروپف نام دارد. از هر دو نفر آقا، یک نفر دچار خروپف است. همچنین از هر 5 یا 6 نفر خانم، یک نفر آپنه خواب دارد. باور غلطی است که هرکس خرخر می نماید، مشکل از بینی اوست.

تست خواب در کشورهای دیگر بیمه است

امینی اظهار کرد: تست خواب در کلینک های خواب برای تشخیص نیازهای فرد در خواب و مسائل خواب اوست. در ایران این تست بیمه نیست و در کشورهای دیگر بیمه است. از مراکز دولتی که در مشهد این تست را انجام می دهند، بیمارستان امام رضا و ابن سینا است که با هزینه 650 هزارتومان انجام می گردد. مرکز خصوصی رویا و رضوی نیز به ترتیب با هزینه یک میلیون و 700 هزارتومان و 3 میلیون تومان این تست را انجام می دهند. بیمه شدن تست خواب از موضوعات مهم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید نمود: امیدوارم، خواب در سیاست گذاری های کلان و شهری جای بگیرد. همچنین یک سمن با هدف حمایت از خواب با یاری وزارت کشور تاسیس نموده ایم.

مهناز امینی، خاطرنشانکرد: کنگره ملی علم خواب از 27 لغایت 29 آذرماه با حضور بیش از 150 نفر از متخصصان، اساتید و محققان زبده کشور که در زمینه پزشکی خواب تحقیق می نمایند، برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: داوود عطاران رئیس انجمن علمی فوق تخصصان ریه کشور، ریاست این کنگره را بر عهده دارد. در این کنگره حدود 500 نفر از پزشکان متخصص در حوزه روان پزشکی، مغز و اعصاب، ریه، گوش و حلق و بینی، دندان پزشکان، پرستاران، روانشناسان، رشته های مهندسی پزشکی، الکترونیک و صنایع شرکت خواهند کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این کنگره با همکاری انجمن ریه ایران، انجمن های علمی خواب کشور، آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز ایران و دانشکده های مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه امام رضا(ع) و دانشگاه خیام برگزار می گردد، اعلام کرد: تفاوت این کنگره با کنگره های سال های گذشته این است که با توجه به شعار سال جاری، علم خواب که کاملا به تولیدات داخلی وابسته است، از افرادی که تولیداتی در این زمینه دارند دعوت کنیم تا این افراد دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند.

وی یادآور شد؛ محل برگزاری این کنگره مجتمع فرهنگی و آموزشی سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 574

به "ضرورت رایگان شدن تست خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت رایگان شدن تست خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید