لزوم ایجاد صنایع تبدیلی محصول توت در مهریز

به گزارش مجله تار و سه تار، سالانه مقدار قابل توجهی از محصول توت تولیدی مهریز هدر می رود که این موضوع ضروری بودن ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی مناسب برای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در این بخش را یادآور می شود.

لزوم ایجاد صنایع تبدیلی محصول توت در مهریز

به گزارش مجله تار و سه تار به نقل از ایرنا، ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی به خصوص در ارتباط با توت در منطقه علاوه بر جلوگیری از هدر رفت محصول، موجب کسب درآمد بیشتر کشاورزان، ایجاد اشتغال، فرآوری و افزایش مدت مصرف، رشد اقتصادی و ایجاد انگیزه در کشت، توسعه و نگهداری آن می شود.

توجه به صنایع تبدیلی و فرآوری این محصول با همکاری و جلب مشارکت کشاورزان، همراهی سرمایه گذاران و حمایت مسئولان، موجب افزایش تولید، بهره وری مناسب و تقویت اقتصاد خانوارها به خصوص دائمی کردن اشتغال در مناطق روستایی دارد.

باوجود اهمیت موضوع و تولید بالای توت در مناطق شهری به خصوص در سطح روستاهای بخش مرکزی این شهرستان هنوز هیچ اقدام عاجلی برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی برای فرآوری و افزایش ارزش اضافه نموده آن به عمل نیامده که پیگیری و تحقق آن به خصوص در سال جاری به عنوان یک ضرورت نقش مهمی در کمک به کشاورزان دارد.

ضرورت ایجاد واحد فرآوری

در این خصوص تعدادی از کشاورزان منطقه با بیان این که بیشتر محصول تولیدی به خاطر برداشت سنتی و نبود هیچ طرح مناسب برای فرآوری در سال های گذشته به راحتی هدر می رود، رسیدگی به مشکل موجود و جلوگیری از آن را با ایجاد صنایع تبدیلی خواستار شدند.

یکی از کشاورزان منشاد به شرایط مناسب آب و هوایی این روستا در تولید توت اشاره می کند و می گوید: سالانه همزمان با گرم شدن هوا این محصول از درختان زیاد موجود بدست می آید که بخش عمده آنها به علت برداشت سنتی و نبود هیچ برنامه مناسب و صنایع تبدیلی به راحتی نابود می شود.

حسین دهقان افزود: اگر یک واحد صنایع تبدیلی در منطقه راه اندازی شود می توان در قبال آن علاوه بر جلوگیری از هدر رفت این محصول، برای مردم درآمد کسب کرد و نقش مهمی در ایجاد اشتغال به خصوص به صورت دائمی، برخورد با معضل بیکاری و تامین نیازهای مختلف مردم را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: تا به امروز در این خصوص مهم در سال های گذشته زمزمه هایی مبنی بر ضرورت و ایجاد کارخانه صنایع تبدیلی توت مطرح شده ولی به ر غم اهمیت موضوع و درخواست هایی که بارها توسط کشاورزان مطرح شده ولی هنوز اقدامی انجام نشده و باید برای تحقق آن جدی تلاش کرد.

همچنین کشاورز دیگری از روستای ارنان مهریز استان یزد اعتقاد دارد: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی و توت به خاطر تولید بالای محصول به خصوص در بخش مرکزی که درختان زیادی دارد یک ضرورت است که در این ارتباط در خیلی از مناطق کشور فعالیت های خوبی به عمل آمده است.

رضا فتوحی ادامه داد: هم اکنون توت تولیدی در باغات، اراضی کشاورزی و برخی معابر بدون هیچ طرح و برنامه، بخش محدودی استفاده و بیشتریت آن به راحتی پای درخت ریخته و نابود می شود ولی اگر با همکاری خود کشاورزان و حمایت مسئولان تنها یک واحد صنعت تبدیلی ایجاد شود برکات زیادی برای کشاورزان و منطقه دارد.

وی اظهار کرد: باید جهاد کشاورزی که متولی اصلی این بخش محسوب می شود برای جلوگیری از هدر رفت محصول تولیدی بیش از گذشته جدیت به خرج داده و با همکاری بخش خصوصی و حتی در قالب تعاونی نسبت به راه اندازی حتی یک واحد کوچک صنایع تبدیلی اقدام کند که موجب افزایش تولید و کسب درآمد برای فعالان بخش است.

حمایت دولت از صنایع تبدیلی

همچنین رئیس تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهریز اعتقاد دارد که هم اکنون بیش از 50 درصد تولید توت این شهرستان به خصوص در روستاهای بخش مرکزی در دهستان های میانکوه، بهادران، ارنان، تنگچنار و خورمیزات به خاطر نبود واحد تبدیلی این محصول هدر می رود.

احمد باقری پناه گفت: ایجاد واحد صنایع تبدیلی نقش مهمی در فرآوری محصول و کسب درآمد کشاورزان و جلوگیری از هدر رفت انواع محصول زراعی و باغی دارد وی از بر آمادگی جهاد کشاورزی برای کمک به بخش خصوصی و سرمایه گذاران برای ورود به این موضوع خبر داد.

به گفته وی، توت به خوبی و راحتی قابلیت تبدیل به فرآورده های متنوع و مفید به خصوص مربا و استفاده از شیره و شربت برای مصارف خوراکی دارد که می توان با برنامه ریزی و جلب مشارکت بخش خصوصی و کشاورزان در این مورد اقدام کرد.

این مسئول گفت: حدود 120 هکتار از اراضی منطقه به بخصوص در حومه شهر و روستاها به کشت این محصول اختصاص دارد که به طور متوسط از هر هکتار چهار تن توت برداشت می شود که با ایجاد کارخانه تبدیلی می توان در ارتقای تولید و اشتغال اقدام کرد.

باقری پناه خاطر نشان کرد: سالانه بیش از 500 تن توت از درختان منطقه برداشت می شود که اگر برای اقتصادی کردن آن با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی اقدام مناسب صورت گیرد نقش مهمی در تامین نیاز مردم و اشتغال جوانان دارد.

وی ارقام توت منطقه را شامل سفید، سیاه و شاه توت ذکر کرد و یادآور شد: در هر هکتار 350 اصله درخت وجود دارد که علاوه بر تازه خوری بخش عمده آن خشک و در فصول دیگر سال استفاده می شود.

ضرورت همکاری بخش خصوصی

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار مهریز با اشاره به این که ایجاد واحد صنایع تبدیلی برای این محصول در منطقه خیلی ضروری است گفت: دولت از بخش خصوصی و علاقه مندان برای ایجاد واحد از سرمایه گذاران در چارچوب مقررات حمایت می کند.

محمد جواد برزگر افزود: سالانه بخش عمده محصول تولیدی در شهر و روستاها هدر می رود که اگر واحدی برای فرآوری و تبدیل آن، راه اندازی شود نقش مهمی در اقتصادی کردن و ایجاد اشتغال و افزایش تولید دارد.

همچنین رئیس شرکت شهرک صنعتی مهریز گفت: برای ایجاد واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی هیچ مسئله ای در همکاری با بخش خصوصی در منطقه وجود ندارد و همه زیرساخت های لازم در شهرک های صنعتی شهرستان وجود دارد.

حمیدرضا بشارت افزود: ایجاد این واحد تولیدی در منطقه به خاطر وجود درختان زیاد توت بسیار ضروری است و نقش مهمی در افزایش تولید، اشتغال و ایجاد انگیزه در کشاورزان برای برداشت صحیح محصول و تامین نیاز مردم دارد.

سطح اراضی کشاورزی مهریز 17 هزار و 500 هکتار است و مرکز این شهرستان 55 هزار نفر در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1014

به "لزوم ایجاد صنایع تبدیلی محصول توت در مهریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ایجاد صنایع تبدیلی محصول توت در مهریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید