موانع تجارت ایران و ترکیه با مذاکرات سازنده قابل حل است

به گزارش مجله تار و سه تار، رایزن بازرگانی سفارت ترکیه امروز با محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران و مهرداد سعادت دهقان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ملاقات و گفت وگو کرد و در جریان این نشست،آخرین شرایط همکاری های مالی دو کشور و راه های توسعه تجارت دوجانبه آنالیز شد.

موانع تجارت ایران و ترکیه با مذاکرات سازنده قابل حل است

محمدرضا کرباسی در این جلسه، ضمن تشریح آخرین شرایط تبادلات تجاری ایران و ترکیه، موانع ایجاد شده برای تجارت در پی شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفندماه را چالشی عظیم برای تجارت ایران و ترکیه مطرح نمود که حجم تجارت دو کشور را کاهش داده است.

او در همین زمینه بر ضرورت عزمی جدی از سوی فعالان بخش های مختلف مالی دو کشور برای از سرگیری و توسعه فعالیت ها تاکید نمود.

به گفته معاون امور بین الملل اتاق ایران، در هفت ماه نخست امسال میلادی، تجارت دو کشور نزدیک به 1.5 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. این موضوع چشم انداز دستیابی به هدف گذاری 15 میلیارد دلاری را دشوارتر نموده است.

او تاکید نمود که بسیاری از محدودیت های ایجاد شده بویژه در زمینه ترانزیت و تشریفات گمرکی و همچنین اعمال ممنوعیت های صادرات و واردات، با مذاکرات سازنده بین دو کشور براحتی قابل حل و فصل شدن است.

کرباسی با بیان اینکه بخش های خصوصی و مقامات دولتی ایران همیشه حامی و مدافع توسعه و تسهیل روابط مالی با ترکیه بوده اند، اضافه کرد: انتظار ما این است که به رغم همه تنگناهای مالی ایجاد شده، همکاری های بیشتری برای مرتفع ساختن چالش های توسعه تجارت بین دو کشور به ویژه از سوی ترکیه ایجاد گردد. متاسفانه با توجه به ناهماهنگی های بوجود آمده، صادرنمایندگان ایرانی به مقصد کشورهای ترکیه و اروپایی در حوزه حمل و نقل و ترانزیت کالا با هزینه ها و موانع زیادی روبرو می شوند

او همچنین با اشاره به لزوم تسریع در مذکرات مربوط به تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه، این اقدام را مورد احتیاج فعالان مالی برای توسعه همکاری ها عنوان و توضیح داد: به رغم مناسبات و روابط خوب دو کشور، کماکان احتیاج به حصول توافقاتی داریم که بتواند سطح همکاری ها را در شرایط فعلی بهبود بخشد.

کرباسی ادامه داد: تجار دو کشور در سال های گذشته بدون محدودیت و به راحتی در کشور مقابل تردد داشتند و اتاق های بازرگانی دو کشور نیز سالانه ده ها هیات تجاری برای توسعه مبادلات تجاری برنامه ریزی می کردند که همین موضوع در رونق همکاری ها تاثیر بسزایی داشت. حال با توجه به محدودیت های ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا در رفت و آمدها و برگزاری رویدادهای فیزیکی، احتیاج است تا مناسبات مالی را با بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی ارتقا دهیم. ضمن اینکه لازم است فعالان مالی و سرمایه گذاران دو کشور مورد حمایت و تقویت بیشتر و جدی تری قرار بگیرند و مرجعی برای پیگیری مسائل خود داشته باشند.

کرباسی گفت: بخش های خوردوسازی، پوشاک و نساجی، لوازم منزل، انرژی و پتروشیمی از مهم ترین حوزه های همکاری بین دو کشور است. به رغم بعضی مسائل برای سرمایه گذاران خارجی در ایران که اتاق ایران همیشه پیگیر برطرف آنها از مراجع دولتی بوده است، در حال حاضر شرکت های ترک می توانند از خروج بعضی شرکت ها به نفع خود استفاده نمایند و سرمایه گذاری خود را در ایران افزایش دهند.

او اعلام نمود: در شرایطی که بر اساس آمارهای سازمان های بین المللی، آسیب های مالی ناشی از بیماری کوید 19 منجر به کوچک شدن اقتصاد کشورها شده است، این ظرفیت در ایران برای سرمایه گذاری مهیاست و می تواند بازدهی مطلوبی را در مقایسه با کشورهای دیگر به همراه داشته باشد.

مهم ترین موانع توسعه تجارت ایران و ترکیه

مهرداد سعادت دهقان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه هم به مسائلی در زمینه همکاری های تجاری دو کشور اشاره نمود که احتیاجمند اقدامات سازنده از سوی کشور ترکیه است.

به گفته او، اعمال محدودیت ها و دستورالعمل هایی که معطلی و توقف های یک ماهه کامیون های ایرانی در مرز ایران و ترکیه را برای ترانزیت کالا در پی داشته، منجر به هزینه های هنگفت و خسارت صادرنمایندگان شده است.

اصلاح فرایند بازرسی های گمرکی کالاهای ترانزیتی، رسیدگی و پیگیری مسائل فعالان مالی و شرکت های ایرانی در ترکیه، توسعه فرایند تعاملات و همکاری های اتاق های بازرگانی و لزوم ترویج اخلاق تجارت میان دو کشور، از دیگر موضوعاتی بود که رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه خواهان حل آنها شد و در عین حال زمینه های مساعد بازار ایران برای ورود شرکت های سرمایه گذار ترکیه را تشریح کرد.

مسائل کامیون های ایرانی در مرز ترکیه

در ادامه، عبداله اوسکای، رایزن بازرگانی سفارت ترکیه تاکید نمود: تعمیق روابط مالی، تاثیر بسزایی در روابط سیاسی خواهد داشت.

او در مورد مسائل مطرح شده در زمینه کندی و معطلی تردد کامیون ها در مرز دو کشور و همچنین تشریفات گمرکی و نحوه بازرسی ها، توضیحاتی ارائه و گفت: در وزارت تجارت ترکیه این موضوعات مورد پیگیری واقع شده است و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

به گفته او، مسائل ایجاد شده با توجه به پروتکل های بهداشتی برای تجار ترک نیز مسائل فراوانی ایجاد شده و با بازگشت 15 درصد از کالاهای صادراتی خود از مرزها روبرو هستند. با این حال او تاکید نمود این مشکل باهمکاری دو طرفه قابل حل است.

او همچنین اضافه کرد: توسعه ترجیحات تعرفه ای برای ما بسیار مهم است و در این خصوص وزارت تجارت ترکیه فهرست پیشنهادی خود را تیرماه به ایران ارائه نموده است.

معرفی فرصت های همکاری به سرمایه گذاران ترک

به گفته رایزن بازرگانی سفارت ترکیه، فعالان مالی ترکیه در زمینه های سرمایه گذاری، فنی و ساختمانی و توسعه تجارت در حوزه معادن، تمایل زیادی برای توسعه فعالیت های خود درکلیه استان های ایران به ویژه اصفهان، فارس، یزد و ... دارند اما احتیاج است فرصت های موجود به طرف های ترک شناسانده گردد.

او تاکید نمود: شرکت های کوچک و متوسط ترکیه می توانند از ظرفیت های ایجاد شده در ایران برای سرمایه گذاری استفاده نمایند که این امر احتیاج به تبلیغ و ترویج بیشتر مزایای سرمایه گذاری توسط مراجع مربوطه دارد.

اوسکای همچنین به فرصت های موجود برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در ترکیه اشاره و تاکید نمود منافع حاصل از این کسب و کار به ایران باز خواهد گشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1258

به "موانع تجارت ایران و ترکیه با مذاکرات سازنده قابل حل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع تجارت ایران و ترکیه با مذاکرات سازنده قابل حل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید