موتور گردشگری یزد بی بنزین شد

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرنگاران/یزد در حالی بنا به اعلام مسئولان هر گردشگر درامدی معادل 30 بشکه نفت برای کشورمان دارد که حال و هوای این روزهای گردشگری به ویژه در شهر جهانی یزد بیانگر این است که در طرح اصلاح قیمت بنزین این صنعت مورد بی مهری قرار گرفته و تاکنون نیز تدبیری برای برون رفت از این شرایط اندیشیده نشده است.

موتور گردشگری یزد بی بنزین شد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

پس از گذشت قریب دو هفته از افزایش نرخ بنزین به نظر می رسد که صنعت گردشگری متاثر از این اقدام بوده به طوری که شرایط نامطلوبی را برای گردشگری شهر تاریخی یزد به عنوان یک میراث جهانی رقم زده و نفس های صنایع مختلف وابسته به حوزه گردشگری به ویژه صنعت هتل داری را به شماره انداخته است.

البته اداره کل میراث فرهنگی استان یزد برای تسکین این درد به برگزاری جشنواره ها و رویدادهای گردشگری روی آورده ولی این اقدامات در این مدت نتوانسته موجب التیام این درد و جبران خسارت های ناشی از تاثیر افزایش نرخ بنزین و در نهایت بهبود این شرایط گردد.

از طرفی نمی توان از تاثیر قطعی اینترنت و خسارت های مرتبط با این اقدام نیز بر صنعت گردشگری چشم پوشی کرد و این در حالی است که در شرایط تحریم ها و فشارهای مالی یکی را محورهای توسعه و برون رفت کشور از این شرایط اتکا به درآمدهای غیرنفتی مانند گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزاست که البته عنایت بیشتر مسئولان در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری هایشان را می طلبد.

سیدمحسن حاجی سعید رییس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور و عضو هیات مدیره انجمن راهنمایان استان یزد در گفت وگو با خبرنگار مجله تار و سه تار به آشفتگی و سردرگمی صنعت گردشگری پس از افزایش قیمت بنزین اشاره و اظهار می نماید: متاسفانه تصمیم ناگهانی افزایش قیمت بنزین بدون در میان گذاشتن آن با وزارت های مختلف کشور به ویژه گردشگری منجر به آشفتگی فعلی شده است.

وی اضافه می نماید: مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال بعضی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره مند شده اند.

مشاور گردشگری شورای اسلامی شهر یزد در ادامه نادیده دریافت صنعت گردشگری در طرح اصلاح قیمت بنزین را نوعی توهین و عامل تخریب زنجیره های صنعت گردشگری کشورمان عنوان می نماید و می گوید: متاسفانه با وجود درخواست ها و نامه نگاری های مکرر با وزرات نفت و درخواست مطالبه سهیمه ای برای فعالان این صنعت، تاکنون هیچ توجهی به این مهم نشده است.

حاجی سعید در ادامه خواهان توجه حداقلی دولت به ویژه رییس جمهور به مکاتبات و ارائه پاسخ معین به این صنعت است و در این باره اعلام می نماید: البته مقرر شده تا در این رابطه با حضور وزیر محترم میراث فرهنگی، نشستی فوری برگزار گردد.

سیدامیر ناصر طباطبایی رییس جامعه هتلداران استان یزد هم در گفت وگو با خبرنگار مجله تار و سه تار به شرایط بسیار نامطلوب گردشگری استان پس از اجرای این طرح اشاره و اظهار می نماید: ضریب اشغال اقامتی هتل های یزد به 10 درصد رسیده و میزان ورودی گردشگران نیز تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

وی از بی توجهی دولت به صنعت گردشگری در دوران مختلف گلایه و تصریح می نماید: متاسفانه دولت بدون در نظر گفتن تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم افزایش قیمت بنزین در این زمینه اقدام نموده، در حالی که باید همه اقدامات دولت پیوست گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع کشور داشته باشد.

این مسئول در پاسخ به این سوال آیا تاکنون مطالبه ای در این زمینه پس از افزایش نرخ بنزین داشته اید؟ خاطرنشان می نماید: از دولت قبلی نیز مطالباتی صورت گرفت، اما تاکنون به هیچ یک از مطالبات این صنعت چه در دولت قبلی و چه در دولت فعلی پاسخ داده نشده و پس از افزایش اخیر قیمت بنزین نیز تاکنون به این صنعت توجهی نشده است.

وی حتی از اختصاص نیافتن سهمیه گازوئیل هتل های یزد پس از اجرای این طرح خبر می دهد و می گوید: بسیاری از مجموعه های گردشگری با مشکل دریافت سهمیه گازوئیل روبرو شده اند و این مسائل باعث شده تا صنعت گردشگری یزد رو به افول برود.

عضو کمیسیون عالی واحدهای اقامتی، پذیرایی و تفریحی کشور به ناخوش شدن احوال صنعت گردشگری ایران پس از تحریم ها نیز اشاره و تاکید می نماید: صنعت گردشگری کشور پس از اعمال تحریم های ظالمانه فرایند کندی را در پیش گرفته بود ولی اکنون با افزایش قیمت بنزین، این صنعت تنها باید برای بقای خود کوشش کند.

وی ادامه می دهد: متاسفانه اگر در صنعت هتل داری ضریب اقامت سالانه یک مجموعه به کمتر از 50 درصد برسد، این مجموعه ورشکسته تلقی می گردد ولی با توجه به این که در این شرایط بسیاری از این مجموعه ها برای جلوگیری از تعطیلی کوشش خواهند کرد قطعاً از کیفیت خدمات آن ها کاسته خواهد شد و چه بسا مجبور به تعدیل نیرو نیز شوند.

طباطبایی در سرانجام نیز خواهان توجه ویژه دولت به صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت سبز و درامدزا برای کشورمان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق فراوری و اهتمام به مسائل فعالان این بخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 535

به "موتور گردشگری یزد بی بنزین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موتور گردشگری یزد بی بنزین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید