نقض آتش بس جدید قره باغ، جمهوری آذربایجان کنترل شهر قبادلی را در دست گرفت

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرگزاری خبرنگاران- وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای مشترک از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای آتش بس انسانی از 8 صبح روز دوشنبه اطلاع داد.

نقض آتش بس جدید قره باغ، جمهوری آذربایجان کنترل شهر قبادلی را در دست گرفت

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف وزیر خارجه آذربایجان روز 24 اکتبر (3 آبان) با استفان بیگن معاون وزیر خارجه آمریکا ملاقات نموده و بر تعهد کشورهایشان بر اجرا و تبعیت از آتش بس انسانی توافق شده در مسکو در تاریخ 10 اکتبر (19 مهر) تاکید نمودند که این موضوعه در بیانیه ای که در پاریس در تاریخ 17 اکتبر (26 مهر) صادر شد بار دیگر مورد تاکید قرار گرفته بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس بیانیه مشترک دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تاریخ 1 اکتبر (10 مهر)، آتش بس انسانی از ساعت 8 صبح روز 26 اکتبر (5 آبان) به وقت محلی اجرا می گردد. آمریکا مذاکرات فشرده میان وزیران خارجه و گروه مینسک را تسهیل خواهد نمود تا ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان را به سوی راه چاره مسالمت آمیز درباره نزاغ قره باغ کوهستانی نزدیک کند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان آخرین بار روز دهم اکتبر (19 مهر) و پس از نشست سه جانبه در مسکو به توافق آتش بس انسانی دست یافتند.

درست 15 دقیقه بعد از شروع اجرای توافق آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، آژیرهای خطر در منطقه قره باغ به صدا درآمد و درگیری ها بار دیگر شروع شد.

آتش بس سوم قره باغ هم نقض شد

در حالی که دقایقی بیشتر از اجرای آتش بس انسانی سوم میان دو طرف درگیر بر سر منطقه قره باغ کوهستانی نگذشته، جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به نقض آن متهم می نمایند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیروهای مسلح ارمنستان را به نقض آتش بسی که امروز دوشنبه ساعت 8 صبح به وقت محلی به اجرا درآمد، متهم نموده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، باکو اعلام نمود: به رغم اعلام آتش بس انسانی جدید در ساعت 8، 26 اکتبر، نیروهای مسلح ارمنستان یک بار دیگر توافق به دست آمده را نقض کردند.

وزارت دفاع جمهور آذربایجان اضافه کرد: نیروهای مسلح ارمنستان با وجود توافق جدید آتش بس، شهرک های منطقه ترتر نزدیک خط تماس در منطقه قره باغ کوهستانی را گلوله باران کردند.

این وزارتخانه در ادامه ادعا کرد که جمهوری آذربایجان بشدت به شرایط آتش بس پایبند است.

از طرف دیگر، وزارت دفاع ارمنستان طرف آذربایجانی را در جهت شمال شرقی خط تماس در منطقه قره باغ کوهستانی به نقض آتش بس متهم کرد.

شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس بوک خود اعلام نمود: در نقض آشکار توافق آتش بس بشردوستانه که در آمریکا منعقد شد، طرف آذربایجانی آتش توپخانه ای را بر مواضع آرتساخ (جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی) در جهت شمال شرق خط تماس گگردد.

تاکید جمهوری آذربایجان به احترام گذاشتن به آتش بس

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام نمود: ارتش کشورش به آتش بس توافق شده احترام می گذارد، اما ارمنستان آن را نقض می نماید.

به نقل از واحد مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، نیرو های مسلح ارمنستان از ساعت 8:05 صبح امروز ضمن نقض آشکار آتش بس مواضع نیرو های جمهوری آذربایجان را در محور لاچین و روستای صفیان این شهر را زیر آتش گرفته ودرادامه شهر ترتر و روستا های آن را نیزمورد حمله توپخانه ای قرار داده است.

وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان اعلام نموده است: این سومین بار است که ارمنستان ضمن بی اعتنایی به آتش بس به صورت آشکارا آن را بدون توجه به بیانیه مشترک مسکو در 10 اکتبر، تجدید مجدد تعهد در مذاکرات پاریس در 18 اکتبر و توافق آتش بس اضطراری انساندوستانه بدست امده در واشنگتن در 24 اکتبر نقض می نماید.

براساس این گزارش وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان، نقض آتش بس از سوی ارمنستان، نشانۀ بی اعتنایی دوباره ارمنستان به تعهدات خود و بی احترامی آشکار آن کشور به میانجیگری های بین المللی می باشد؛ و ظاهراً همانطور که نخست وزیر ارمنستان اعلام نمود، این کشور راه چاره دیپلماتیک برای توقف درگیری نمی بیند و هدف اصلی ارمنستان ادامه اشغال نظامی سرزمین های جمهوری آذربایجان است.

وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان اضافه کرد: به تعهدات خود متعهد است و به آتش بس انسانی مورد توافق احترام می گذارد و تمام مسئولیت نقض آتش بس و ادامه تنش در منطقه به عهده رهبری نظامی - سیاسی ارمنستان است.

واکنش ارمنستان

تلویزیون الجزیره گزارش داد؛ یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه ارمنستان، اتهامات جمهوری آذربایجان درباره نقض آتش بس را رد و تاکید نمود به طور کامل به آتش بس پایبند است.

لازم به ذکر است، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای در توئیتر اعلام نموده بود ارتش ارمنستان آتش بسی را که صبح امروز در قره باغ شروع شده بود، نقض نموده است.

شبکه تلویزیونی المیادین هم گزارش داد: جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به نقض آتش بس انسانی که از صبح امروز با میانجی گری آمریکا در منطقه قره باغ اعلام شده بود، متهم کردند.

جمهوری آذربایجان کنترل شهر قبادلی را در دست گرفت

رئیس جمهور آذربایجان گفت که نیروهای این کشور در نزدیک مرز با ارمنستان یک شهر را به کنترل خود درآورده اند.

الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان یکشنبه شب خبر آزادسازی شهر قبادلی در استانی به همین نام را تأیید کرد.

او در حساب توییتری خود نوشت: امروز ارتش آذربایجان در مناطق زنگیلان، جبرائیل و قوبادلی چند روستا و شهر قوبادلی را آزاد کردند.

نیروهای جمهوری آذربایجان ساعتی پیش طی ویدیوئی از آزادسازی شهر قبادی، مرکز استان قبادلی در مجاوزت ارمنستان خبر داده بودند.

رئیس جمهور آذربایجان بار دیگر بر تعلق منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی به این جمهوری استقلال یافته از شوروی تأکید کرد.

روسیه: ترکیه از نفوذش برای آتش بس در قره باغ استفاده کند

به گزارش تلویزیون الجزیره، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از ترکیه خواست از نفوذ خود برای حمایت از آتش بس در منطقه قره باغ استفاده کند.

لاوروف اضافه کرد: مسکو مخالف راه چاره نظامی در منطقه قره باغ است و از همه بازیگران خارجی دعوت می نماید تا از تنش آفرینی نظامی خودداری نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1163

به "نقض آتش بس جدید قره باغ، جمهوری آذربایجان کنترل شهر قبادلی را در دست گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض آتش بس جدید قره باغ، جمهوری آذربایجان کنترل شهر قبادلی را در دست گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید