نکاتی برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

به گزارش مجله تار و سه تار، تبیان/مرگ ناگهانی نوزاد، یکی از عظیم ترین نگرانی های هر پدر و مادری است که به تازگی بچه دار شده اند. این سندروم شامل ایست قلبی در نوزادانی می گردد که به طور آشکار سالم اند یا هیچ بیماری ندارند. به این شرایط، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) یا مرگ گهواره ای گفته می گردد.

نکاتی برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

علت این اسامی این است که چنین اتفاقی در بچه های زیر یک سال و معمولاً وقتی که در تخت خود در خواب هستند روی می دهد. سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، یکی از اصلی ترین دلایل مرگ در فاصله تولد تا یک سالگی است. چرا چنین اتفاقی می افتد؟

علت سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

هرچند هنوز علت این اتفاق معین نیست اما ظاهراً به نارسایی ها یا نقص هایی در مغز کودک ربط دارد که تنفس و بیدار شدن از خواب را کنترل می نماید. بنابراین ریسک فاکتورها احتمالاً یک سری عوارض در نوزاد هستند.

توصیه می گردد بچه ها را به پشت بخوابانید. همچنین بهتر است کودک در تخت خود؛ اما در اتاق پدر و مادر بخوابد تا در صورتی که هرگونه صداهای عجیبی از کودک به گوش رسید، پدر یا مادر بشنوند و واکنش نشان دهند

مثلاً نوزادانی که پیش از موعد متولد می شوند یا وزن کمی هنگام تولد دارند بیشتر در معرض این سندرم هستند. زیرا اندام های آن ها هنوز کامل نشده و هم تنفس و هم ضربان قلب ممکن است ناقص باشد. همین مسئله در خصوص بچه هایی که در رشد سیستم عصبی شان نقصی وجود دارد نیز صدق می نماید.

همچنین هرگونه عفونت تنفسی قبلی نیز می تواند ریسک فاکتوری برای این مرگ ناگهانی باشد. خیلی از این عفونت های تنفسی کاملاً درمان نمی شوند و متعاقباً منجر به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد خواهند شد. در ضمنً دیگر مؤلفه ها مانند سن و جنسیت نوزاد نیز نقش دارد.

به نظر می رسد بحرانی ترین زمان برای این سندروم بین 2 و 4 ماهگی نوزاد است. در ضمنً پسرها بیشتر محتمل است دچار این سندروم شوند. پژوهش ها نشان می دهند یک سری از رفتارهای مادر نیز می تواند عاملی معین کننده از این جهت باشد، مانند سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر.

ارتباط بین شرایط خواب و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

علاوه بر مسائل فیزیکی گفته شده در بالا، شرایط خواب نوزاد و استفاده از یک سری وسایل در تخت کودک، مانند بالش و پتو، می تواند احتمال مرگ ناگهانی کودک را بالا ببرد.

این سندروم بیشتر برای بچه هایی روی می دهد که روی شکم می خوابند. همین مسئله در خصوص بچه هایی که به پهلو می خوابند و طی خواب غلت می زنند نیز وجود دارد.

به نظر می رسد خوابیدن روی شکم، تنفس را برای کودک سخت تر می نماید. خیلی مهم است که مطمئن شوید چیزی وجود ندارد که جلوی ورود هوا به راه های تنفسی کودک را بگیرد.

توصیه می گردد بچه ها را به پشت بخوابانید. همچنین بهتر است کودک در تخت خود؛ اما در اتاق پدر و مادر بخوابد تا در صورتی که هرگونه صداهای عجیبی از کودک به گوش رسید، پدر یا مادر بشنوند و واکنش نشان دهند.

در ضمنً نباید وسایلی در تخت کودک بگذارید که احتمال می دهید ممکن است راه تنفس کودک را ببندند. برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، نباید کودک را خیلی گرم کنید و در معرض دمای زیاد قرار دهید.

توصیه های عمومی برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

علاوه بر اینکه نباید کودک را روی شکم بخوابانید و دمای اتاق را کنترل کنید، یک سری نکات دیگر هم وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید:

اولین توصیه این است که تخت کودک باید محکم و بدون اشیا اضافی مانند بالش و پتو باشد که معمولاً خطر خفه کردن کودک را دارند.

. کودک را جوری قرار دهید که کف پاهایش با پایین تخت یا گهواره در تماس باشد.

. سر کودک را نپوشانید. پتو نباید از شانه های کودک بالاتر بیاید.

. طی شش ماه اول زندگی کودک او را در اتاق خودتان؛ اما در تخت یا رختخواب جداگانه بخوابانید.

. در صورت امکان از شیر خود کودک را تغذیه کنید.

. این هم مهم است که سیگار نکشید، چه طی بارداری و چه نزدیک به زمان تولد کودک.

. نیازی به تذکر نیست که الکل ممنوع.

و اما مراجعه منظم به پزشک متخصص بچه ها هم توصیه می گردد. پزشک با انجام معاینات منظم می تواند بفهمد عملکرد بدن کودک چگونه است. همچنین او می تواند توصیه های لازم جهت پیشگیری از مرگ ناگهانی نوزاد را به شما ارائه دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1461

به "نکاتی برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید