نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گرفت

به گزارش مجله تار و سه تار، فارس نوشت: وزیر دفاع نیوزیلند در پاسخ به درخواست بریتانیا برای کمک به ائتلاف اروپا به منظور گشت زنی در تنگه هرمز شرح داد که کشورش هیچ کشتی برای تخصیص به این مأموریت ندارد.

نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گرفت

در پی درخواست بریتانیا از نیوزیلند برای پیوستن به ائتلاف کشورهای اروپایی در تنگه هرمز، ران مارک وزیر دفاع این کشور شرح داد که ولینگتون هیچ کشتی برای اعزام به تنگه هرمز ندارد.

پایگاه اینترنتی نیوزیلند هرالد گزارش کرد، بریتانیا از نیوزیلند برای گشت زنی در تنگه هرمز درخواست کمک کرده بود اما وزیر دفاع این کشور تأکید کرد که هیچ کشتی برای تخصیص دادن به این مأموریت ندارد.

اظهارات وزیر دفاع نیوزیلند در حالی مطرح شده است که دولت استرالیا امروز (چهارشنبه) گفت که به ائتلاف دریایی نظامی آمریکا برای گشت زنی در تنگه هرمز می پیوندد.

طبق این گزارش، مارک شرح داد، گرچه بریتانیا هنوز درخواست رسمی برای کمک به ائتلاف در تنگه هرمز مطرح نکرده است اما در خصوص ظرفیت نیوزیلند برای کمک به این ائتلاف سؤالاتی را مطرح کرده است.

وزیر دفاع نیوزیلند در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: من همین حالا می گویم که هر دو ناوچه ما در کانادا و در دست تعمیر است. ما در حقیقت هیچ قابلیت موجود (برای کمک به ائتلاف تنگه هرمز) نداریم.

وی ادامه داد، اگر ظرفیت و قابلیت داشتیم، کابینه باید در خصوص کمک به ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گیری می کرد اما هنوز هیچ درخواست رسمی از نیوزیلند در این خصوص نشده است و هرچیزی فراتر از آن، فرضیات است.

وزیر دفاع نیوزیلند در خصوص تصمیم استرالیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز گفت که اطلاع قبلی از این تصمیم استرالیا نداشته است اما پی برده است که هنوز تصمیم آنها در این زمینه نهایی نشده است.

با اینحال، هم اکنون استرالیا به بریتانیا، بحرین و آمریکا برای گشت زنی در تنگه هرمز که به بهانه محافظت از کشتیرانی در این منطقه تشکیل شده است، پیوسته است.

با وجود تلاش های چند هفته ای واشنگتن برای تشکیل ائتلاف و دعوت از 60 کشور برای حضور در این ائتلاف، تا کنون کشورهای خیلی کمی برای مشارکت در آن اعلام آمادگی کرده اند و کشورهای مهمی مثل ژاپن، آلمان، فرانسه و حتی اسپانیا که متحدان آسیایی و اروپایی آمریکا محسوب می شوند به این ابتکار روی خوش نشان نداده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 227

به "نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید