هوش مصنوعی یک چالش 50 ساله را حل کرد

به گزارش مجله تار و سه تار، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، یک چالش علمی پس از 50 سال با استفاده از هوش مصنوعی برطرف شد و اکنون تغییرات وسیعی در خصوص مبارزه با بیماری ها ایجاد می کند.

هوش مصنوعی یک چالش 50 ساله را حل کرد

محققان سال ها با چالش تاشدگی پروتئین دست و پنجه نرم می کردند. تاشدگی پروتئین فرآیند فیزیکی است که طی آن یک زنجیره پروتئین ساختار سه بعدی بومی خود را بدست می آورد. ساختاری که معمولاً از نظر بیولوژیکی عملکردی سریع و قابل تکرار دارد. این چالش در حقیقت عامل ایجاد پروتئین بیماری های مختلف از سرطان تا کووید19 است.

به همین دلیل دیپ مایند، یک شرکت زیرمجموعه گوگل ادعا می کند برنامه هوش مصنوعی به نام آلفا فولد ساخته که می تواند فقط در چند روز چالش تاشدگی پروتئین را حل نماید.

کارشناسان معتقدند این سیستم کارآمد تغییراتی بنیادین در شیوه درمان بیماری ها به وجود می آورد. در حال حاضر فقط 200 میلیون پروتئین شناخته شده هستند. اما شیوه کارکرد و فعالیت تعداد اندکی از آنها درک شده است.

دیپ مایند در این پروژه با CASP14گروهی از محققان همکاری کرد که از سال 1994 میلادی مشغول بررسی این چالش بودند.

جان مولت مدیر این گروه می گوید: پروتئین ها مولکول های پیچیده ای هستند و ساختار سه بعدی آنها نقش مهمی در عملکردشان دارد. حتی تنظیمات ظریف این مولکول ها تاثیراتی فاجعه بار روی سلامت انسان ها دارد.

دیپ مایند در تست های آلفا فولد شکل اطراف دوسوم پروتئین ها را با دقت بالا و مشابه آزمایشگاه مشخص کرد. نتایج این تست ها به طور آنلاین منتشر شده است.

به گفته محققان این پروژه هنوز فعالیت های زیادی باید انجام داد مانند بررسی تشکیل پروتئین های پیچیده و شیوه واکنش آنها با دی ان ای.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1284

به "هوش مصنوعی یک چالش 50 ساله را حل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی یک چالش 50 ساله را حل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید