پیشنهاد ظریف برای ایجاد شعبه یک بانک هندی در منطقه آزاد چابهار

به گزارش مجله تار و سه تار، وزیر خارجه ایران گفت: پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد.

پیشنهاد ظریف برای ایجاد شعبه یک بانک هندی در منطقه آزاد چابهار

به گزارش ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در مقصد دوم سفرش به هند در بمبئی حضور دارد، امشب (پنجشنبه) در مصاحبهیی درباره ملاقاتهایش با مقامات هندی، جلسه روز گذشته با مودی نخست وزیر هند را بسیار خوب خواند و اضافه نمود: ایشان در مورد روابط ایران و هند نگاه مثبت دارد.

وی با بیان اینکه امروز صبح نیز صبحانه کاری مفصلی با وزیر خارجه هند داشتیم، گفت: مهمترین مشکل، تبادل پول و خرید نفت از ایران است.

وزیر خارجه اضافه نمود: برای حل مشکل و معضل تبادل پول روش های متفاوتی وجود دارد از جمله تهاتر و استفاده از پول ملی؛ ضرورت دارد بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی نسبت به استفاده از پول ملی و عدم توجه به پول های بین المللی برای معاملات توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز مقداری ایراد ها وجود دارد، اظهار داشت: همانطور که امروز در جلسه با تجار و بازرگانان در بمبئی هم من و هم دیگر دوستان مطرح کردند، با توجه به تفاوت قیمت و سایر مسائلی که داریم، ضروری است دولت ها در همکاری با همدیگر و همینطور همکاری بخش خصوصی این مشکل را حل نمایند.

وی گفت: حل این مشکل یک مسئله راهبردی است، به خاطر اینکه همه کشور ها معتقدند باید به تدریج بر حاکمیت دلار آمریکا بر روابط بین الملل خدشه وارد کرد، البته کاری نیست که یک شبه انجام پذیرد و راه آن نیز همین روش هایی است که با هم صحبت می کنیم.

ظریف همچنین اظهار داشت: بانک پاسارگاد قرار است در بمبئی شعبه داشته باشد. بعضی مسائل به جامانده هست و اجازه تاسیس شعبه در سفر قبلی که به اینجا داشتیم، گرفته شده و الان باید مشکل سرمایه را حل کنیم که صحبت هایی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک در تهران با وزیر خارجه هند داشتیم که از دارایی های ایران در هند برای تهیه سرمایه اولیه بانک پاسارگاد استفاده گردد.

وی اضافه نمود: همچنین پیشنهاد کردیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد تا از آنجا بتوانند به این کار یاری نمایند.

ظریف در انتها گفت: ما پیگیر روش های مختلفی هستیم که بتوانیم در این زمینه به روابط یاری کنیم.

ظریف که سه شنبه عصر 24 دی ماه برای شرکت در نشست مصاحبه های رایسینا و ملاقات با مقامات هندی به دهلی نو سفر کرد، در مدت حضورش در دهلی نو ضمن شرکت در این نشست با نخست وزیر و وزیر خارجه هند و بعضی مقامات حاضر ملاقات و عصر امروز نیز در مقصد دوم این سفر به بمبئی رفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 663

به "پیشنهاد ظریف برای ایجاد شعبه یک بانک هندی در منطقه آزاد چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد ظریف برای ایجاد شعبه یک بانک هندی در منطقه آزاد چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید